• تاریخ انشار: ۱۳ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31537
  • 32 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

درس ها و راهکار های عملی مکتب حاج قاسم،راه حل مشکلات افغانستان است/شهید سلیمانی اسطوره مقاومت در برابر ظالم و استبداد و اسوه جهاد و مبارزه در راه خدا بود

مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد گفت:راه و روش شهید سلیمانی باید مبنای عمل و چراغ راه برای ما قرار بگیرد و با استفاده از درس ها و راهکار های عملی مکتب حاج قاسم،بتوانیم از مشکلات و معضلات موجود در افغانستان عبور کنیم.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت دومین سالرزو شهادت حاج قاسم سلیمانی همایشی از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان  تحت عنوان “شهید سلیمانی قهرمان ناشناخته افغانستان” با حضور اقشار مختلف مردمی عصر امروز (۱۳جدی) در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس برگزار شد.

طی این مراسم حجت الاسلام و المسلمین هاشمی راستی؛مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس با بیان این که شهید حاج قاسم سلیمانی به معنای واقعی کلمه، قهرمان ناشناخته افغانستان و دیگر کشور های اسلامی می باشد،گفت: اگر ما زوایای مختلف زندگی پر بار و ارزشمند سردار سلیمانی را با دقت مورد مطالعه قرار بدهیم، در می یابیم که او اسطوره مقاومت در برابر ظالم و استبداد و  اسوه جهاد و مبارزه در راه خدا بود .

وی افزود: این شخصیت مومن با اهداف الهی و خصوصیات بارز و برجسته اش در هر نقطه از کشور های اسلامی در صورت نیاز، بدون شک و تردید وارد عمل می شد؛زمانی که کشور و مملکت ما مورد تجاوز ارتش سرخ شوروی سابق قرار گرفت، حاج قاسم سلیمانی کسی بود که به طور جدی و قاطع تصمیم گرفت که در سخت ترین شرایط و صعب العبور ترین مناطق خودش را در کنار سنگرداران و مجاهدمردان کشوربرساند .

مسئول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهدمقدس با اشاره به این که شهید سلیمانی، سنگرداران جهاد و مقاومت را مورد حمایت های همه جانبه مادی و معنوی قرار می داد،اظهار داشت: زمانی که حاج قاسم سلیمانی وارد افغانستان می شد، هیچ خط و مرزی برایش مهم نبود، حتی کمک و حمایت هایش متوجه مذهب خاصی هم نبود، در هر نقطه و هر سنگری که احساس می کرد نیاز به کمک دارند ، آن سنگر نشینان جهاد و مقاومت را مورد حمایت های همه جانبه قرار می داد.

این آگاه مسائل سیاسی ادامه داد: حمایت هایی که صورت می گرفت،در شرایطی بود که جمهوری اسلامی ایران با رژیم بعث عراق درگیر جنگ بود، رهبر شوروی سابق به امام(ره)نامه می نویسد و پیشنهاد می کند و از امام امت (ره) می خواهد که دست از حمایت مجاهدین افغانستانی بردارد و در مقابل شوروی سابق که یک ابر قدرت جهانی بود از حمایت صدام نیز دست بر می دارد، اما شهید سردار سلیمانی به تاسی از موضع مومنانه ، الهی و انقلابی امام امت (ره) توجهی به پیشنهاد رهبر شوروی سابق نمی کند و کمک های خودش را به سنگر های مقاومت در نقاط مختلف افغانستان با قوت و قدرت بیشتر ادامه می دهد.

هاشمی راستی  گفت: از او به عنوان یک مکتب راه گشا، که درس ها و پیام های تعیین کننده و سرنوشت سازی برای تمامی انسان های آزاده ی عالم دارد، یاد می شود.

وی  عنوان کرد: امروزه مستکبرین عالم، شیاطین بزرگ دنیا از نام حاج قاسم سلیمانی هم شدیداً ترس و هراس دارند، در شبکه های اجتماعی، در فضای محازی برادران و خواهران متوجه این مسئله هستند، به محض اینکه در یکی از شبکه های اجتماعی نام حاج قاسم سلیمانی را کسی بنویسد، بلافاصله آن حساب کاربری را حذف می کنند،دلیلش کاملاً روشن و مشخص است.

مسئول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهدمقدس خاطر نشان ساخت: بیشتر از هر وقت و زمان دیگری امروز جامعه افغانستان برای عبور از مشکلات  به مکتب حاج قاسم سلیمانی نیازمند است، برماست که ما باید مخصوصا در چنین ایام و مناسبت هایی مبارزات حاج قاسم سلیمانی، عملکرد مؤمنانه و مخلصانه  آن شهید سرافراز را برای جامعه، برای جوانان‌ و مخصوصا برای تحصیل کرده های جامعه خودمان بازخوانی کنیم.

وی ابراز داشت :راه و روش شهید سلیمانی باید مبنای عمل و چراغ راه برای ما قرار بگیرد و با استفاده از درس ها و راهکار های عملی مکتب حاج قاسم بتوانیم از مشکلات و معضلات موجود در جامعه و کشورمان افغانستان عبور کنیم.

آمنه نظری؛معاون بخش بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقاله ای را به خوانش گرفت و با بیان این که سخن گفتن در وصف شخصیتی چون سردار حاج قاسم سلیمانی کار ساده ای نیست، افزود:  باید کسی برای او و از او سخن گویند که قلبا حداقل اندکی از حال و هوای او را درک کرده باشد و اندکی از طریقی که او حرکت نموده را رفته باشد، مهم ترین قدم او پا گذاشتن بر روی هوای نفس شان بود ایشان با نادیده‌گرفتن هوای نفس خود، حقیقت هایی را دید که بشر عادی توان دیدن و درک آنرا نداشته و ندارد؛ به باور بنده عظمت اصلی ایشان در میان قلب های مردم با قدم نهادن بر نفس شان ایجاد شد.

وی عنوان کرد: اینکه خار چشم و دشمن شماره یک دشمنانی چون امریکا و اسرائیل باشی اما خود را سرباز صفر ولایت بدانی، یعنی اوج اقتدار در مقابل دشمن و اوج بندگی و خلوص در سرای ولایت مداری، در واقع این اقتداری که ایشان حتی هم اینک نیز در میان دشمنان اسلام دارد حاصل همان تواضعی هست که با پیروی نمودن از خط ولایت بدست آوردند.

نظری با بیان این که شهید سردار سلیمانی افتخار جهان اسلام است، اظهار داشت:سردار سلیمانی افتخار ملت ایران است حقیقت غیر قابل انکار است، اما نمیتوان این افتخار را محدود به این سرزمین نمود،ایشان نه تنها افتخار جهان اسلام، بلکه افتخار  تمام آزادگان جهان است، همه ی ملت های اسلامی مدیون جان فشانی های ایشان تا ابد خواهد بود.

معاون بخش بانوان مرکز تبیان در مشهد تاکید کرد: این بزرگ مرد با شهادت و خون خود جان تازه ای به انقلاب اسلامی و به جهان اسلام بخشید، او با شهادت قلب های بسیاری را لرزاند، گاهی قلب ها از شدت عشق و علاقه او لرزید و گاهی قلب هایی در گوشه و کنار جهان از ترس خون او که دامن شان را خواهد گرفت به لرزه در آمد.

در بخشی از برنامه مداح اهل بیت عصمت و طهارت جناب عبدالحمید کریمی نیز ذکر مصیبت جانسوزی ارائه کرد.