• تاریخ انشار: ۱۸ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 31381
  • 50 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

درفرهنگ اسلام وظیفه پرستاری یک مسئولیت مقدس است/ دیگر نهاد ها مرکز تبیان را الگوی خود قرار بدهند

مسئول بخش شهدا و ایثارگران مرکز تبیان در کابل در میان ده ها تن از پرستاران یک بیمارستان گفت: در فرهنگ اسلام پرستاران ستوده و وظیفه پرستاری را یک مسئولیت مقدس می داند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)- کابل بخش بانوان مرکز تبیان به مناسبت میلاد با سعادت حضرت زینب کبرا (س) و روز پرستار از بخش نرسنگ شفاخانه ابن سینا در کابل با دسته گلی تقدیر نمود.

در این برنامه محمد امین زاهدی، مسئول بخش شهدای مرکز تبیان در کابل نیز صحبت نموده گفت: فلسفه قوانین الهی، تکامل و تعالی مادّی و معنوی بشر است از نگاه اسلام، یکی از بزرگترین نعمت‌های خداوند که در اختیار بشر قرار گرفته است، سلامت جسم و جان است.

وی افزود: همچنین یکی از بزرگترین بلایا، بیماری است. از همین مطلب می‌توان نتیجه گرفت که در اسلام طبعاً باید راه‌های حفظ سلامت و شیوه‌های رهایی از بیماری بیان شده باشد. اگر در اسلام سلامت نعمتی بزرگ است و بیماری بلایی عظیم، این مکتب باید در راستای تأمین سلامت و نیز مبارزه با بیماریها برنامه‌ای جامع داشته باشد.

زاهدی افزود: احادیث به ما نشان می‌دهند که علم پزشکی منزلت والایی دارد حدیث نبوی (صلی الله علیه و آله و سلم) به این معنا اشاره دارد:
العِلمُ عِلمَانِ عَلمُ الأدیَانِ وَ عِلمُ الأبدَانِ؛ دانش بر دو گونه است؛ دانش دین‌ها و دانش بدن‌ها می‌توان سخنی بالاتر گفت و آن اینکه در حوزه علوم بشری، علم طب سرآمد دانش‌هاست؛ زیرا که استفاده از مواهب طبیعی جز با سلامت جسم و جان میسر نیست و سلامت جسم بر پایه علم طب امکان‌پذیر است.

زاهدی بیان نمود: درایام دوسال کرونا که اکثرکشورهای جهان را با امکانات وسیع به زانودرآورده اما شما داکترصاحبان نهایت جلیل القدر ومهربان جان خویش را به صورت شبانه روزی درطبق اخلاص گذاشته اید.

زاهدی  با اشاره به  بخش اهمیت وضرورت پرستاری درقوانین دینی وبشری گفت: پرستاری می تواند یکی از راه های قرب به خداوند و دست یابی به کمال انسانی باشد. چنین نگرشی به شغل پرستاری، نشاط و علاقه ویژه ای در پرستاران ایجاد می کند.

وی  عنوان کرد: درسخنان ائمه دین (ع) آمده است: هیچ مسلمانی حاجت مسلمان دیگری را روا نمی سازد، مگر اینکه خداوند تبارک و تعالی به او خطاب کند که پاداش تو به عهده من است و کمتر از بهشت برایت نمی پسندم.

وی در پایان با اشاره به روایت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله در راستای ارج و بهای پرستاری ابراز داشت: کسی که یک روز و یک شب پرستاری بیماری را به عهده بگیرد، خداوند او را با ابراهیم خلیل علیه السلام محشور می کند و همچون درخشش برقی از صراط عبور می کند و کسی که در برطرف کردن نیاز مریضی تلاش کند و نیازهای او را برآورد، همانند روزی که از مادر متولد شده است، از گناهان پاک می شود.

در همین حال عبدالحمید غفوری، عضو مدیریت نرسنگ شفاخانه ابن سینا در کابل نیز  گفت: با وجود آمدن تحولات جدید در افغانستان هیچ تغییری در لباس در شفاخانه ایجاد نشده است، ما بدون هیچ گونه تعصبات مذهبی و نژادی راه مان را ادامه داده ایم  و خواهیم داد.

غفوری ضمن سپاس گزاری از مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان بخاطر تقدیر از پرستاران این بیمارستان گفت: هیچ بنیاد و نهادی طی این سالها از ما تقدیر و تشکری ننمودند و دیگر نهاد ها ویا بنیاد ها مرکز فعالیت های فرهتگی اجتماعی تبیان را به عنوان الگو قرار بدهند.

در پایان این برنامه بخش بانوان مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان با تقدیم یک دسته گل و یک کارت تبرکی از بخش نرسنگ شفاخانه ابن سینا در کابل تقدیر نمودند.