• تاریخ انشار: ۱۸ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27561
  • 301 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در اسلام زن و مرد دو جنس از یک نوع هستند که هدفی واحد را دنبال می‌‌کنند

n00192865-b

امروز پنج‌شنبه (۱۸ میزان)، گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا تحت عنوان “جایگاه زن در نظام اسلامی” در کابل برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حجت‌الاسلام علی اسود بلال استاد حوزه علمیه و کارشناس این گفتمان، شناخت زن را مساوی با شناخت انسان خواند و افزود: هر آنچه برای شناخت انسان به عنوان موجود […]

امروز پنج‌شنبه (۱۸ میزان)، گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا تحت عنوان “جایگاه زن در نظام اسلامی” در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حجت‌الاسلام علی اسود بلال استاد حوزه علمیه و کارشناس این گفتمان، شناخت زن را مساوی با شناخت انسان خواند و افزود: هر آنچه برای شناخت انسان به عنوان موجود برتر و خلیفۀ خدا در روی زمین ضرورت دارد شامل زن نیز می‌شود.

 

او با اظهار اینکه مقام و جایگاه زن در اسلام بر کسی پوشیده نیست گفت: اما اگر بخواهیم زن را از منظر انسان بودن بشناسیم اولین راه کاوش‌گری در خویشتن و دست‌یابی به خصوصیات این موجود پر از رمز و راز است.

 

این فعال دینی خاطرنشان کرد: تعریفی که امروز تحت عنوان تساوی حقوق زنان و مردان صورت می‌گیرد در حقیقت نفی حقوق و خدشه‌دار کردن شخصیت زن است. این طرز فکر بیانگر این است که زن بودن با داشتن ویژگی‌های اسلامی نوعی نقص است و زنان باید در عرصه‌های زندگی مردگونه باشند تا به حق خود برسند.

 

اما به گفتۀ بلال، زن در مقام بلند همسری و مادری قرار دارد و به عنوان ادامه‌دهندۀ نسل بشر و ساحل آرامش‌دهندۀ جامعۀ بشری هستند که همیشه باید مود احترام و تکریم باشد.

 

به باور بلال، ازدواج و تشکیل خانواده در چوکات شریعت راه معقول برای ادامه نسل انسان است اما از دید یک عده افراد دین‌گریز و سکولار ازدواج یعنی اسارت‌خانه، یعنی زندان، تربیت اولاد بار اضافی بر دوش زن، این نوع طرز فکر زن را حتی از خواسته‌های طبیعی و غریزی که خداوند در وجودش قرار داده است محروم می‌کند.

 

به گفتۀ این عالم دین تمام ادیان الهی از جمله اسلام بر تشکیل خانواده تاکید کرده‌اند. این در حالی است که علم و تجربۀ بشری نیز نیاز مادری و همسرداری، تربیت فرزند و احساس و عشق مادری را کانون تمام عشق‌ها تشخیص داده و از ضرورت‌های اولیه زندگی ثابت کرده است. همچنین علم ثابت کرده فرزندانی که در دامن مادر تربیت نمی‌شوند ناقص هستند و اکثر مصیبت‌هایی که در جامعه بشری رخ داده است از دست همین فرزندانی است که در دامن مادر نه بلکه در خیابان‌ها و جاهایی که نباید تربیت می‌شدند تربیت شده‌اند.

 

وی در این زمینه به شاهد زندۀ تاریخی اشاره کرد و گفت: جنگ دوم جهانی را که میلیون‌ها انسان در آن قربانی شدند هتلر نازی بوجود آورد. اگر در زندگی او دقت شود می‌بینیم که در طفولیت از مهر مادر محروم بوده و اغلب زندگی خود را در هوتل‌ها و مکان‌های نامناسب سپری کرده است؛ پس نتیجه این می‌شود که وجود مادر به زندگی معنا می‌بخشد و شالودۀ شخصیت آیندۀ انسان را می‌ریزد.

 

او با انتقاد از مدل اندیشۀ غربی نسبت به زن گفت: کسانی که امروز برای زن دایۀ دلسوزتر از مادر شده‌اند و می‌خواهند این احساس‌ها را از زن بگیرند در حقیقت در حق جامعه جفا کرده‌اند. در حالی که ادعا می‌کنند انسان مدنی هستند. به عقیدۀ بلال مدنیت مهر و عاطفه می‌خواهد.

 

او همچنان علاوه کرد که مدرنیزم تلاش داشت تا نظام خانواده را بر هم بزند غافل از اینکه با این کار خود جامعه بشری را به پرتگاه سقوط سوق داده است.

 

او همچنان ابراز داشت که زن با مرد در زندگی یک هدف را دنبال می‌کنند و آن بندگی و کسب رضایت خداوند است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>