• تاریخ انشار: ۲۱ دلو ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6147
  • 1,220 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در انقلاب های بزرگ، زنان نقش تعیین کننده داشته است

به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر(سالروز پیروزی انقلاب اسلامی) همایش بزرگی، تحت عنوان زنان و انقلاب اسلامی، از سوی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان، با حضور زنان فعال درعرصه اجتماعی سیاسی، علما، روحانیون و اقشار مختلف مردم، امروز چهارشنبه در کابل برگزار شد. به گزارش خبرگزاری آوا، خانم سلطانی استاد حوزه علمیه کابل که در این […]

به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر(سالروز پیروزی انقلاب اسلامی) همایش بزرگی، تحت عنوان زنان و انقلاب اسلامی، از سوی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان، با حضور زنان فعال درعرصه اجتماعی سیاسی، علما، روحانیون و اقشار مختلف مردم، امروز چهارشنبه در کابل برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری آوا، خانم سلطانی استاد حوزه علمیه کابل که در این همایش صحبت می کرد گفت: زنان از دیدگاه اسلام دارای حقوقی است که در هیچ ادیان دیگر به این اندازه توجه نشده است.

به گفته این استاد حوزه علمیه، در دین اسلام، زنان حقوقی دارند که اگر زنان غربی متوجه آن شوند حیرت زده خواهد شد.

به گفته او، تاریخ اسلام مملو  از فدا کاری های زنان درعرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی بوده است و از صدر اسلام تا کنون زنان پا به پای مردان در تحولات و رویداد های بزرگ اجتماعی و سیاسی شریک بوده اند.

وی حضور زنان را در جوامع اسلامی، در طول تاریخ سرنوشت ساز عنوان کردو گفت: در تمام انقلابهای بزرگ جهان، زنان شرکت داشته و نقش تعیین کننده را بازی کرده اند.

به گفته او، اسلام از دو جهت عمده، به پیشرفت و ترقی دست پیدا کرد، یکی شمشیرعلی(ع) و دیگر ثروت حضرت خدیجه که درشرایط حساس دنیای اسلام، تمام داشته های خودرا در راه دین فدا کرد.

به گفته خانم سلطانی، در ادامه فداری های خدیجه کبری دختر بزرگش حضرت فاطمه زهرا(س) درتمام شرایط وفراز نشیب های زندگی حضرت امام علی(ع) را به عنوان یک سرباز فدا کار یاری رساند و از اهداف آرمان آن حضرت حمایت کرد.

او گفت: پس از واقعه عاشورا نیز می بینیم که حضرت زینب(س) صحنه های سرد مبارزاتی را رهبری می کند و پیام خون شهدای کربلا را به جهانیان رسانده، اهداف و آرمان برادرش را روشن می کند و از این طریق حدمت بزرگی به اسلام و مسلمین می کند.

همچنین به گفته این فعال فرهنگی، نقش زنان در انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) بسایر بارز و آشکار است.

به گفته او، زنان در پیروزی انقلاب اسلامی به دوگونه نقش بازی کردند که این فدا کاری ها همیشه درتاریخ باقی خواهد بود یکی مستقیم و یکی غیر مستقیم.

اوگفت: نقش غیر مستقیم زنان این بود که مردان را تشویق می کردند و برای مجاهدین و بسیجی های ایران روحیه میدادند

اما نقش مستقیم زنان، شرکت در راهپیمایی ها و تجمعات سیاسی وهمچنین پیام رسانی ها خیلی پر رنگ و برجسته بود، زیرا آنان عزت خود را درسایه یک حکومت اسلامی میدانست که سکان دار آن یک مرجع تقلید ویک روحانی آگاه به زمان بود.