• تاریخ انشار: ۶ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 10001
  • 1,109 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در جشن مبعث عنوان شد: مشکل بشریت علم نیست بلکه اخلاق است

مسئول مرکز تبیان در بلخ با عنوان اینکه مشکل اساسی جهان بشریت در علم نیست بلکه در اخلاق است تصریح کرد: امریکا و اسرائیل امروزه چقدر در علم پیشرفت کرده اند اما همین ها یک بمب را در یک کشور و در یک منطقه پرتاب می کنند و هزاران نفر را به خاک و خون […]

مسئول مرکز تبیان در بلخ با عنوان اینکه مشکل اساسی جهان بشریت در علم نیست بلکه در اخلاق است تصریح کرد: امریکا و اسرائیل امروزه چقدر در علم پیشرفت کرده اند اما همین ها یک بمب را در یک کشور و در یک منطقه پرتاب می کنند و هزاران نفر را به خاک و خون می کشانند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) جشن بزرگ مبعث پیامبر نور و رحمت حضرت محمد (ص) در مسجد جامع محمد رسول الله (ص) منطقه علی آباد شهر مزارشریف که در آن تعداد زیادی از نوجوانان، جوانان، متنفذین و فرهنگیان شرکت کرده بود، از طرف هیئت باب الحوائج عباس برگزار گردید.

 

سید محمد موسوی مسئول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ که در این برنامه سخنرانی می کرد، با تبریک عید مبعث به حاضرین، گفت: پیامبر خدا (ص) فرموده است: “من به پیامبری مبعوث شدم تا اخلاقیات را در جامعه تمام کنم”  و یکی از اصول در دین اسلام، اخلاق است.

 

موسوی با بیان اینکه مشکل اساسی جهان بشریت امروز در علم نیست بلکه در اخلاق است، بیان کرد: امریکا و اسرائیل امروزه چقدر در علم پیشرفت کرده اند اما همین ها یک بمب را در یک کشور و در یک منطقه پرتاب می کنند و هزاران نفر را به خاک و خون می کشانند.

 

وی با ابراز اینکه اگر بخواهیم اخلاق خوب داشته باشیم نخست باید دشمن اصلی انسان که عبارت از شیطان است در باره اش خوب شناخت پیدا نماییم، گفت: در قرآن کریم درباره گام های شیطان (خطوات الشیطان) زیاد آمده است که این دشمن بشریت با ۷ گام بالای انسان نفوس پیدا میکند.

 

موسوی درباره گام های شیطان بیان داشت: اولین گام شیطان که در انسان نفوس پیدامی کند وسوسه است (فوسوس الیه). اگر به این گام شیطان، انسان پاسخ مثبت داد، شیطان بالایش نفوس پیدا کرده و گام های بعدی خود را پیاده خواهد کرد.

 

تماس گرفتن با انسان، نفوذ پیدا کردن در وجود انسان، شیطان در وجود انسان ماندگار می شود، انسان داخل حزب شیطان قرار می گیرد، انسان از جمله برادر شیطان حساب می شود و دیگر انسان از جز اولیاء و دوستان شیطان محسوب می شود شش گام دیگر بود که توسط آقای موسوی عنوان شد.

 

رئیس دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف بیان کرد: اگر شیطان گام های خود را قدم به قدم انجام دهد و ما هم عملی نماییم دیگر صحبت ها اهداف و خواسته های ما همیشه شیطانی خواهد بود.

 

موسوی با بیان اینکه شیطان از ۲ راه می تواند این هفت گام خود را بالای انسانها پیاده نماید، گفت: شیطان از طریق شهوت و دیگر غفلت می تواند بر انسان ها نفوذ پیدا کند.

 

وی تنها راه درمان شهوت را ازدواج خوانده، بیان کرد: تنها راه علاج شهوت ازدواج است که اگر جوانان می خواهند شیطان بالایشان نفوس پیدا نکند، باید ازدواج نمایند.

 

موسوی ضمن انتقاد از بعضی خانواده ها به سبب اینکه راه ازدواج جوانان را با رسم و رواج های ناپسند دشوار ساخته است، بیان کرد: متاسفانه بعضی از خانواده ها بر اساس رسم و رواج های ناپسند که ریشه دینی ندارند، زمینه ازدواج را برای جوانان دشوار نموده و اگر جوانی به خاطر نداشتن امکانات به گناه بیافتد، در گناه او شریک کسانی هستند که زمینه ازدواج را برای او سخت ساخته است.

 

موسوی غلبه بر غفلت را نماز عنوان کرد و تصریح داشت: نماز به تنهایی راه علاج نیست و از همین سبب هم در قرآن کریم در کنار نماز زکات، امر به معروف و دیگر مسائل آمده است و نمازی درست است و قبول میشود که انسان را از فحشاء و گناه باز دارد.

 

موسوی ضمن محکوم کردن حمله به پایگاه ارتش در ولسوالی دهدادی گفت: حمله بالای پایگاه شاهین که بیش از ۱۳۵ تن از سربازان جوان ما به شهادت رسیدند؛ این حمله تروریستی از طرف حلقات بیرونی سازماندهی شده بود.

 

وی با بیان اینکه دشمنان خاک افغانستان نمی خواهند این مردم به راحتی زندگی نمایند، بیان کرد. این حلقات بیرونی می دانند که مردم افغانستان یک مردم شجاع، دلیر و باغیرت است که در جنگ های گذشته روس و انگلیس را شکست داده اند.

 

موسوی بیان کرد: دشمنان افغانستان می خواهند با به شهادت رساندن جوانان این سرزمین، جلو غیرت مردان افغانستان را بگیرند. “اما آنها واقعا کور خواندند و بدانند تا جوانان افغانستان زنده باشند، جلو امسال طالب و داعش را می گیرند.

 

وی ادامه داد: این را تاریخ ثابت کرده که تروریزم و هم چنان دشمنان این خاک هیچ وقت در افغانستان جای نداشته و نخواهد داشت.

 

قابل ذکر است که سرود، شعر، مقاله و اهدای جوایز از دیگر برنامه های این مراسم بود.