• تاریخ انشار: ۱ سرطان ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7584
  • 1,165 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در شرایط کنونی مبارزه با شیاطین انسی واجب‌تر است

ماه رمضان ماه فضیلت‌ها ، ماه رحمت واسعه‌ی الهی، و ماه برکات ویژه پروردگار است، لذا هر مؤمنی به راحتی می‌تواند در این ماه پرفیض با استفاده از فرصت‌های خاصی که خداوند متعال در اختیار بندگانش قرار داده، راه چندین ماهه یا چندین ساله را در یک روز طی نموده و با عبادات خالصانه به […]

ماه رمضان ماه فضیلت‌ها ، ماه رحمت واسعه‌ی الهی، و ماه برکات ویژه پروردگار است، لذا هر مؤمنی به راحتی می‌تواند در این ماه پرفیض با استفاده از فرصت‌های خاصی که خداوند متعال در اختیار بندگانش قرار داده، راه چندین ماهه یا چندین ساله را در یک روز طی نموده و با عبادات خالصانه به درگاه معبود تقرب بجوید.

از میلاد باسعادت امام حسن مجتبی(ع)، در سالن اجتماعات مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم که با حضور علما، فرهنگیان و اقشار مختلف جامعه اعم از مرد و زن اشتراک کرده بودند، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی مسوول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی در هرات در مورد شخصیت امام حسن(ع)، اهمیت ماه رمضان و مسائل روز کشور سخن گفت.

وی گفت که نبی اکرم(ص) در فرازی از خطبه شعبانیه فرمودند:” اى مردم! همانا ماه خدا، همراه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روى آورده است؛ ماهى که نزد خدا برترینِ ماه‌هاست و روزهایش برترینِ روزها، شب‌هایش برترینِ شب‌ها و ساعاتش برترینِ ساعات است.”

این عالم دینی در ادامه گفت که پیامبر اکرم(ص) در جای دیگر فرمودند: “خواب روزه ‏دار، عبادت است، هر نفسی که می‌کشد تسبیح است، پاداش اعمالش مضاعف و چند برابر، دعاهایش مستجاب و گناهانش آمرزیده است.

وی خاطر نشان ساخت که آنچه که در کلام پیامبر اعظم (ص) آمده بدون تردید حتمی، یقینی و تخلف ناپذیر است.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی در ادامه گفت که لازم است دقت نمائیم در چه صورت و در چه شرایطی خواب روزه‌دار عبادت، نفس کشیدنش تسبیح، عملش مضاعف، دعاهایش مستجاب و گناهانش آمرزیده است؟ در این خصوص لزوما باید به درجات، مراحل و مراتب روزه‌داری توجه داشته باشیم. مرتبه و مرحله‌ی اول، روزه‌ی عام است.

مسوول مرکز تبیان در هرات گفت که روزه‌ی عام، همان روزه‌ای است که عموم مردم می گیرند، ازخوردن و آشامیدن امساک می‌کنند و مبطل روزه را انجام نمی‌دهند، بنابراین روزه‌ی عام روزه‌ای است که انسان تنها از اموری که روزه را باطل می‌کند، خودداری می‌نماید.

این فعال فرهنگی در هرات افزود که مرتبه و مرحله‌ی دوم، روزه‌ی خاص است، روزه‌ای‌ که روزه‌‌دار علاوه بر اینکه از خوردن و آشامیدن خود داری می‌کند، با تمام اعضاء و جوارح نیز روزه‌داراست. چشمش را هم از معصیت می‌بندد، سحر که روزه می‌گیرد، نیت می‌کند که خدایا من همه اعضا و جوارحم روزه است، گوشم غیبت نمی‌شنود، زبانم غیبت نمی‌کند و … این روزه‌ی خاص است.

رئیس مرکز تبیان در هرات گفت که مرتبه و مرحله‌ی سوم روزه‌ی خاص‌الخاص است.

وی افزود: این روزه، روزه‌ای است که غیر از خدا هیچ چیز دیگری در دل روزه‌‌دار نباشد، با قلب، دل و با فکر روزه‌دار باشد.

این عالم دینی  اذعان داشت که اگر در ماه رمضان همه‌ی کارها برای خدا باشد، روزه‌ی خاص‌الخاص تحقق می‌یابد و از این رو در یکی از دعاهای روز ماه رمضان از خدا می‌خواهیم “خداوندا روزه مرا روزه‌ی خاص‌الخاص قرار بده.

این فعال فرهنگی در هرات افزود که باید دل‌ها برای خدا خالی شده و با تمام وجود خدایی شویم، چون بر چنین قلب و دلی که غرق در معبود است، ملائک شب احیاء فرود می‌آیند.

با توجه به این واقعیت‌ها که سردم‌داران شرک و الحاد و استکبار جهانی سعی می‌کنند، با تهاجم گسترده فرهنگی از طریق رسانه‌های جمعی و شبکه های ماهواره‌ای و برنامه‌های مبتذل تلویزیونی جامعه و مخصوصا جوانان را از معنویت دور نمایند تا جامعه و مردم نتوانند حلاوت و شیرینی و دلبستگی و رابطه عمیق با مبداء هستی را بچشند، بنابراین همیشه و مخصوصا در ماه رمضان مؤمنین باید با دو دسته از شیاطین مبارزه کنند.

وی گفت که دسته‌ی اول از شیاطین، شیاطین جنی هستند اما در شرایط کنونی مبارزه با دسته‌ی دوم که شیاطین انسی باشند واجب‌تر است.

وی افزود که شیاطین انسی، استکبار جهانی و قدرت‌های سلطه‌گر می‌باشند که به دنبال استعمار فکری جوامع اسلامی و بلعیدن منابع و ذخایر آنان هستند.

او در ادامه گفت که امام حسن مجتبی(ع) از دامان اسوه و الگوی زنان عالم حضرت زهرای مرضیه (سلام الله علیها) دیده به جهان گشود و مدت هفت سال در بیت نبوت و ولایت، تحت تعالیم آسمانی جد بزرگوارش وکانون عواطف محمدی(ص) پرورش یافت.

وی گفت که امام حسن(ع) و پس رحلت پیامبر بزرگوار اسلام(ص) سایه به سایه‌ی سیره عملی نبی اکرم(ص) را در مشی و منش پدر بزرگوارش جستجوکرده و در میدان عمل چنان سخاوتمندانه به کمک محرومین و ستم دیده‌های جامعه شتافت که معروف به کریم اهل‌بیت گردید.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی همچنین مورد مورد صلح امام حسن(ع) سخن گفت و افزود که شواهد و مستندات تاریخی گواه بزرگیست بر اینکه صلح آن‌حضرت در حقیقت انقلابی بود که زمینه نهضت خونین عاشورا و کربلای امام حسین(ع) را فراهم نمود، و این نرمش قهرمانانه در کنار آن جنبش ظلم‌ستیزانه امام حسین(ع) پایه‌گذار نهضت و انقلاب علمی امام محمد باقر و امام جعفر صادق (علیهما السلام) گردیدکه با همان نهضت علمی، نهال تفکر مکتب اهل البیت(علیهم السلام) به نحو احسن آبیاری گردید و به درخت تنومندی تبدیل شد.

وی در پایان گفت که نظریه‌ی صلح و مدیریت بحران در اندیشه امام حسن مجتبی(ع)  راهنمای خوبی است که مسلمین در شرایط مشابه با آن زمان در هر دوره‌ای صلح و مصالحه را بعنوان یک راهکار تعیین کننده و خروج از بحران‌های مخرب و ویرانگر مورد توجه قرار داده و مؤمنانه به آن متعهد شده و عمل نمایند.

قابل ذکر است که این مراسم با اجرای حسین احسانی؛ مسوول بخش فرهنگی مرکز تبیان همراه و با تلاوت قرآن توسط سید علی توحیدی آغاز گردید.

مراسم با مداحی مداح اهل بیت، سید روح‌الله صالح ادامه یافت.

این مراسم با دعائیه حجت الاسلام و المسلمین سید حسین علوی و صرف افطاری پایان یافت.