• تاریخ انشار: ۲۷ حمل ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 2389
  • 1,402 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در صورتی که در کنار علم، عمل صالح نباشد، بجای اصلاح در جامعه فساد به بار می آید

n00109982-b

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد باقر واعظی مسؤول بخش علما و ائمه مساجد مرکز تبیان با بیان اینکه اگر در کنار علم و دانش، پرهیزگاری و عمل صالح نباشد، بجای اصلاح در جامعه فساد به بار می آید. به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد باقر واعظی مسوول بخش علما و ائمه […]

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد باقر واعظی مسؤول بخش علما و ائمه مساجد مرکز تبیان با بیان اینکه اگر در کنار علم و دانش، پرهیزگاری و عمل صالح نباشد، بجای اصلاح در جامعه فساد به بار می آید.

به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد باقر واعظی مسوول بخش علما و ائمه مساجد دفتر مرکزی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان، در جلسات هفته وار دفتر مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، گفت: خداوند بشر را به لباس علم و دانش مزین ساخت و او را بر سایر موجودات عالم برتری بخشید.

به گفته این عالم دینی، خداوند(ج) پس از خلقت آدم ابو البشر، اسمای حسنی را به او آموخت تا پاسخی باشد برای سوالات ملائک آسمان که پیش از آن، نسل آدم را موجودات سفاک و خون ریز قلمداد می کردند. پس بنابراین می توان به لحاظ پیشنه تاریخی آموختن علم با آفرنیش انسان شروع شده است.

به گفته واعظی، خداوند در پاسخ به ملائک گفت آنچه را آدم میداند شما نمی دانید زیرا من به او علم اسماء را آموختم، اگر باور ندارید آنچه را می خواهید از او بپرسید، وقتی ملائک از آدم سوال کردند و پاسخ شنیدند بلا فاصله در برابر عظمت خداوند کرنش و آدم را سجده کردند.

به باور واعظی، علم و دانش از ارزش های حیاتی زندگی بشر است زیرا در متون دینی (قران و سنت) علم و دانش مایه حیات جامعه عنوان شده و بر فراگیری آن تاکید شده است.

به گفته این فعال دینی، زمانیکه حضرت پیامبر(ص) نیز به رسالت مبعوث شد، خداوند نظر به ضرورت های جامعه بشری برای اولین بار از سواد، خواندن و نوشتن سخن می گوید و می فرماید ” اقرا باسم ربک الذی خلق”

او همچنین گفت: ازحضرت امام علی(ع) نیز روایت شده است که گفت: العلم حیات الانسان” علم و دانش مایه زندگی انسان است، نظر به فرمایش امیر المومنین(ع) جامعه ای که علم و دانش نداشته باشد در حقیقت مرده است.

واعظی در توضیح مطلب فوق افزود: حیات برسه قسم است، یکی حیات نباتی که دارای سه خصوصیت است، رشد و نمو، تغذیه و تولید مثل، دوم حیات حیوانی است که علاوه بر این سه خصوصیت، حس و حرکت نیز دارد و سوم هم حیات انسانی که علاوه بر خصوصیت های مذکور، دارای عقل و خرد، اندیشه و علم نیز می باشد و حیات واقعی نیز زندگی توام با علم و دانش است.

وی در پایان تاکید کرد: آن علمی را که خداوند و پیامبرش و همچنین ائمه معصومین(ع) به فرا گیری آن تاکید کرده است علمی توام با عمل است.

به گفته او، در صورتیکه در کنار علم و دانش، تقوی، پرهیزکاری و عمل صالح نباشد، بجای اصلاح در جامعه فساد به بار می آید، زیرا پیامبرگرامی اسلام(ص) گفته است” صنفان من امتی اذا صلحا صلحت امتی و اذا فسدا فسدت امتی الامراء و العلما” دو صنف از امت من است که اگر اصلاح شد امت نیز اصلاح می شود و اگر فاسد شد امت نیز فاسد می شود و آن علما و فرمان روایان است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>