• تاریخ انشار: ۱۶ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27212
  • 527 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در مراسم عزاداری امام حسین(ع) نباید اسراف کرد

در مراسم عزاداری سالار شهیدان(ع) نباید اسراف کنیم چون اسراف کردن از گناه کبیره است و گناه کبیره انسان را فاسق می کند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام سید حامد موسوی مسؤول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نمایندگی مزار شریف در بخش نظریات گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان با موضوع محرم […]

در مراسم عزاداری سالار شهیدان(ع) نباید اسراف کنیم چون اسراف کردن از گناه کبیره است و گناه کبیره انسان را فاسق می کند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام سید حامد موسوی مسؤول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نمایندگی مزار شریف در بخش نظریات گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان با موضوع محرم و تحریفات  در رابطه به اینکه چرا مردم عزاداری می کنند؟ گفت: اولین روضه خوان خداوند متعال است چون در سوره کورت همه چیز بیان شده و خداوند برای دختران که زنده به گور شده بودند می فرماید” به کدامین گناه کشته شده اند”.

 

وی افزود: در روایات داریم که خداوند وقتی نام اهل بیت(ع) را به حضرت زکریا آموزش میدهد، حضرت زکریا فرمود” خدایا همه نام ها را که می خوانم حالتم شاد است اما به نام امام حسین(ع) که میرسم حالت من به هم می خورد و من غمگین می شوم”، پس عزاداری برای امام پیش از واقعه کربلا هم بوده است.

 

حجت الاسلام موسوی عنوان کرد: جلال الدین سیوطی از بزرگان اهل سنت در کتاب خود نقل می کند که بعد از شهادت امام حسین(ع) به مدت ۶ ماه رنگ تمام آفاق سرخ بوده است.

 

مسؤول مرکز تبیان نمایندگی مزار شریف ادامه داد: ابن جوزی یکی دیگر از علما اهل سنت می گوید که وقتی انسان غضبناک می شود حالت غضب به رنگ سرخ در صورت آن ظاهر می شود، پس از اینجا نتیجه گرفته می شود که خداوند با سرخ کردن آفاق غضب خود را نشان داده است.

 

وی به نقل از علما اظهار داشت: مقام شهادت امام حسین(ع) از شهادت تمام انبیا بالاتر است چون بعد از  شهادت پیامبران هیچ گاه رنگ آسمان سرخ نشده اما بعد از شهادت امام حسین(ع) این کار صورت گرفت.

 

حجت الاسلام موسوی در رابطه به اینکه امروزه وهابیت تبلیغ می کند که چرا مردم هر سال عزاداری می کنند؟ ابراز داشت: خداوند در قرآن کریم می فرماید” ای پیامبر یاد ابراهیم را زنده نگهدار”، ابراهیم تنها با بردن فرزند ۱۳ ساله اش به قربانگاه یادش زنده نگهداشته می شود، پس با این سخن که امام حسین(ع) با تمام خانواده اش در کربلا قربانی می شود، باید یاد آن زنده نگهداشته شود.

 

این مسؤول مرکز تبیان خاطر نشان ساخت: همچنین در قرآن کریم آمده است که” ای پیامبر یاد مریم را زنده نگهدار” اما مریم کربلا حضرت زینب بود که برادران و پسرانش را از دست داد و در راه خدا قربانی کرد، در این صورت باید از آنها یادبود شود.

 

وی بیان کرد: در نهایت همه این عزاداری ها مستحب است و اذیت کردن دیگران حرام، پس نباید در مراسم سوگواری امام حسین(ع) صدای بلند گو ها را آنقدر در سطح شهر بالا کنیم که باعث آزار و اذیت مردم شود.

 

n00191188-r-b-010

 

حجت الاسلام موسوی ابراز داشت: مراسم عزاداری را نباید آنقدر طولانی کنیم که نماز صبح مان قضا شود، چون یکی از اهداف امام حسین(ع) پرپایی نماز در اول وقت بود و در روز عاشورا امام بخاطر ادای نماز ظهر سی عدد تیر به بدنش اصابت کرد.

 

وی افزود: در مراسم عزاداری سالار شهیدان نباید اسراف کنیم چون اسراف کردن از گناه کبیره است و گناه کبیره انسان را فاسق می کند.

 

در همین حال یحیی دانشجوی دانشگاه بلخ اظهار داشت: دشمنان دین اسلام و افغانستان بدانند با این تبلیغات و انفجار ها مانع برگزاری مراسم های عاشورا شده نمی توانند چرا که تبلیغ عاشورا تنها کار کسانی نیست که بالای منبر می روند بلکه همه ما در این مسئله نقش داریم و باید این وظیفه را بدرستی انجام بدهیم.

 

n00191188-r-b-016

همچنین سحر مطهری دیگر دانشجوی این دانشگاه گفت: امام حسین(ع) عده ای از کسانی را که می خواستند با امام بروند، جدا کرد چنانچه امام می فرماید که ما نمی خواهیم خون شما با خون ما مخلوط شود چون هر کسی که از کسی قرضدار است ویا بالای کسی ظلم کرده اجازه شهید شدن با ما را ندارد.

 

وی عنوان کرد: در عاشورا نباید تنها گریه کنیم و لباس سیاه بپوشیم بلکه ما باید با عاشورا و اهل بیت(ع) معرفت داشته باشیم.

 

سید علی حسینی دانشجوی تعلیم و تربیه دانشگاه بلخ نیز خاطر نشان ساخت: برای عاشورا همین بس که مرز ها را شکسته و همه مردم عزاداری می کنند، گاندی می گوید که هر کسی اگر می خواهد آزادی را بیاموزد باید از مکتب حسین بیاموزد.

n00191188-r-b-005

 

وی  ادامه داد: ما به عنوان مسلمان باید مانع تحریفات عاشورا شده و فرهنگ محرم را در جامعه پیاده کنیم نه اینکه خودمان باعث تخریب آن شویم.

 

شایان ذکر است که گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا) هر جمعه ساعت ۸:۳۰ صبح در سالن اجتماعات مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار می گردد.