• تاریخ انشار: ۶ حوت ۱۳۹۷
  • سرویس: مهاجرین
  • کد خبر: 24115
  • 548 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در هر زمینه ای که فرصت بروز و ظهور به مهاجرین داده شد، ظرفیت و توانایی خود را نشان داده اند/ از تخصص مهاجرین در عرصه های مختلف استفاده شود

به گزارش خبرگزاری آوا، در نشست مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی با مسوولین مراکز و نهادهای افغانستانی و خارجی فعال در حوزه مهاجرین،  خانم دکتر داوودی به نمایندگی از مرکز srs (بهبود یافتگان) طی سخنانی  به معرفی و تشریح فعالیت های این مرکز پرداخت و گفت: ۷۰۰ کودک افغانستانی بازمانده از […]

به گزارش خبرگزاری آوا، در نشست مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی با مسوولین مراکز و نهادهای افغانستانی و خارجی فعال در حوزه مهاجرین،  خانم دکتر داوودی به نمایندگی از مرکز srs (بهبود یافتگان) طی سخنانی  به معرفی و تشریح فعالیت های این مرکز پرداخت و گفت: ۷۰۰ کودک افغانستانی بازمانده از تحصیل در دوره سوادآموزی این مرکز شرکت کرده اند.

nf00180319-1

وی ارائه خدمات به معلولین  در حوزه توانبخشی را از دیگر فعالیت های این مرکز با همکاری سازمان ملل، صلیب سرخ و هلال احمر ایران بر شمرد.

nf00180319-2

سپس آقای هاشمی ؛ مسوول خیریه امام جواد(ع)  به نمایندگی از هم صنفی ها و فعالین در این حوزه، ضمن قدردانی از میزبانی جمهوری اسلامی طی چهار دهه گذشته از مهاجرین، رسیدگی به امور معیشتی خانواده های نیازمند در ایران و افغانستان را عمده ترین فعالیت این موسسات عنوان کرد و گفت: حقوق مستمری، ساخت و ساز مدرسه و حسینیه،  حفر چاه عمیق از دیگر فعالیت ها می باشند.

 

در ادامه نشست قاسم جوارشکیان؛ مسوول روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی که انانسری / اجرای این نشست را بر عهده داشت، هنگام دعوت از سید وحیدالله حبیبی؛ مسوول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، به توصیفی از آقای قاسمی در خصوص مرکز تبیان اشاره کرد و گفت: مرکز تبیان به عنوان یک مجموعه مرجع مطرح است و حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در راس این مرکز می تواند، نقش رهبری را در مسائل مرتبط با مهاجرین افغانستانی ایفا نماید.

 

سید وحیدالله حبیبی؛ مسوول نمایندگی مرکز تبیان در مشهد مقدس، طی سخنانی ، حضور مهاجرین افغانستانی در ایران را هم عمر انقلاب اسلامی و پیش از آن عنوان کرد و گفت: در این چهاردهه در هر  زمینه ای که فرصت بروز و ظهور به مهاجرین داده شده، ظرفیت و توانایی خود را نشان داده اند، که موفقیت های آنان در زمینه های قرآنی و ورزشی نمونه کوچکی از آنها می باشد.

 

وی حضور مهاجرین در ایران را به سه برهه زمانی پذیرش،  آموزش و بهره وری تقسیم کرد و گفت: مهاجرین افغانستانی که برای دفاع از دین و ناموس خود ایران اسلامی را برای سکنا برگزیدند با عنایت جمهوری اسلامی  و صرف هزینه های بسیار، آموزش دیده و پرورش یافتند و مهارت کسب نموده اند.

 

آقای حبیبی با بیان اینکه، جمهوری اسلامی ایران در دو مقوله پذیرش و آموزش خوب عمل کرده است، اما طرح و برنامه ای برای استفاده از نیروهای پرورش یافته در دامان خود تاکنون نداشته است.

وی پیشنهاد کرد: از ظرفیت ، توانایی و تخصص مهاجرین افغانستانی در رشته های مختلف پزشکی، عمرانی و دیگر فارغ التحصیلان دانشگاهی ، برای مناطقی که متخصصان ایرانی حضور نمی یابند، استفاده شود، تا کسب تجربه و درآمد داشته باشند.

 

این فعال در حوزه مهاجرین، متذکر شد: طی سه دهه گذشته ذائقه  و خواست مهاجرین نیز با گذر زمان تغییر کرده است، این می طلبد که نیازها و خواست آنها شنیده شود، چرا که توقع ها بالاتر رفته است.

 

مسوول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، با اشاره به بروز برخی کاستی ها و نواقص در اجرای برخی از طرح های مرتبط با مهاجرین افغانستان، اظهار داشت: نبود یک اتاق فکر، عدم استفاده از تجربیات و اطلاعات تشکل های مرتبط با مهاجرین که در بطن مسائل قرار دارند، کاملا محسوس است و وجود پارادوکس و همزمانی برخی از طرح ها، دلیلی بر این مدعاست.  وی همزمانی طرح سرشماری مشاغل اتباع و راه اندازی شرکت های کاریابی برای صدور کارت کار را به عنوان نمونه یاد کرد که باعث سردرگمی مهاجرین شده است)

وی در پایان سخنان خود گفت : هرچند مرکز تبیان در گذشته میزبان نشست هایی با حضور نخبگان و فرهیختگان جامعه مهاجر، برای ارزیابی مسائل مختلف بوده است، اما این نشست ها بنا به دلایل  نامعلومی تداوم نیافت.

 

در حاشیه این نشست، از اثر  خوشنویسی ” زائر جامانده ” رونمایی و به امام خامنه ای(مدظله) اهدا شد.

 

nf00180319-3

زائر جا مانده، شعری است که آقای انصاری به مناسبت اربعین حسینی و کسانی که از شرکت در این راهپیمایی بزرگ جا ماندند، سروده است که با هنر خوشنویسی خانم میرزاپور از کارمندان اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی، تبدیل به اثر و تابلو شد.