• تاریخ انشار: 7 نوامبر 2014
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1391
  • 864 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در پانزدهم عقرب، داغ کهنه، تازه شد و یک “یار” دیگر پرواز کرد

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن علوی، مسؤل بخش علما و مبلغین مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در دفتر نمایندگی هرات، عصر روز پنجشنبه ۱۵-۸-۹۳ بر اثر ایست قلبی، دار فانی را وداع گفت. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان طی بیانیه ای […]

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن علوی، مسؤل بخش علما و مبلغین مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در دفتر نمایندگی هرات، عصر روز پنجشنبه ۱۵-۸-۹۳ بر اثر ایست قلبی، دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان طی بیانیه ای ضمن تسلیت به خانواده آقای علوی گفت که پرواز مرحوم مغفور علوی برای خانواده و بازماندگانش ضایعه جبران ناپذیر است و برای مردم ما گران، اما برای ما واقعا گران و گرانتر. چه اینکه علوی یک نیروی بسیار مخلص، دلسوز، پرتلاش و ولایت محور بود. در دنیای طلبگی کمتر طلبه جوانی مثل علوی پیدا می شود تا کادر قابل اعتماد و به درد بخور باشد.

 

متن کامل بیانیه به شرح ذیل می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

هنوز در فضای ذهنی یی قرار داشتم که نام و خاطره سید مصطفی کاظمی، نحوه به شهادت رسیدن و عاملین فاجعه و پیامدهای آن در آن دور می زد و مرتب به دنبال جواب این سوال می گشتم که وقتی دنیا این همه بی وفا است که نه به شاه و نه به گدا و نه به خوب و نه به بد وفا نمی کند و یکروزی همه باید بار و بندیل خود را ببندد و ازین وادی کوچ کنند، چرا آدم های زیادی همچنان اصرار دارند که در صراط حق قدم نزنند و راه مستقیم را سیر نکنند و به آنچه خالق شان می گوید عملل ننمایند. پاسخ مشخص است ولی هر آدمی به تناسب شأن اجتماعی خود توجیهات دل بخواه ولی غیر واقعی و غیر حقیقی را مطرح می کنند و در همین گیرو دار بودم و در حالی که با تنی چند از همکاران در مراسم عزاداری ی شرکت داشتم، گوشی همراهم به صدا در آمد و از آن طرف خط، باز چون خبر تکان دهنده عروج ملکوتی سیدمحمدحسن علوی، پرواز یک یار دیگر را خبر داد.

 

آری! طلبه فعال، پرتلاش و واقعا مجاهد که تکیه گاه عرصه های فکری، فرهنگی و اجتماعی ی همکاران مرکزتبیان در هرات بود به لقاء حق پیوست.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن علوی، مسؤل بخش علما و مبلغین مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در دفتر نمایندگی هرات، عصر روز پنجشنبه ۱۵-۸-۹۳ بر اثر ایست قلبی، دار فانی را وداع گفت. خبر ارتحال او را همکار عزیزم سید عبدالله موسوی نژاد، رئیس دفتر نمایندگی مرکز تبیان در مزار شریف به اطلاعم رساند. البته قبل از ایشان برادر عزیزم حجت الاسلام والمسلمین سید محمدهاشمی، رئیس دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات به من زنگ زد اما آن لحظه دستم بند بود و نتوانستم گوشی بردارم و زمانی که من تماس گرفتم ایشان بالای منبر در حال سخنرانی بود.

 

پرواز مرحوم مغفور علوی برای خانواده و بازماندگانش ضایعه جبران ناپذیر است و برای مردم ما گران، اما برای ما واقعا گران و گرانتر. چه اینکه علوی یک نیروی بسیار مخلص، دلسوز، پرتلاش و ولایت محور بود. در دنیای طلبگی کمتر طلبه جوانی مثل علوی پیدا می شود تا کادر قابل اعتماد و به درد بخور باشد.

 

تا به کی تلاش کنیم و زحمات زیاد متقبل شویم تا مثل ایشان را پیدا کنیم و بعد تربیت و آموزش آن را روی دست بگیریم و بعد طی طریق در راستای کادر شدن و پذیرفتن مسؤلیت.

 

در ظاهر شاید ساده به نظر برسد، ولی اینجانب که سال های پرتلاطم مبارزه را سپری کرده و راه و رسم جذب و آموزش و هدایت نیرو را طی نموده و با هزاران جوان طلبه و دانشجو و دانش آموز سرکرده ام، می دانم رساندن یک فرد در حد شخصیتی مثل علوی کار بس دشوار و زمان بر است و اگر یک چنین کادری ساخته شود واقعا سرمایه است، آن هم نه سرمایه برای یک تشکیلات، بلکه برای یک ملت. اما این سرمایه هم اگر یکبارکی و دفعتا از دست برود چه مقدار دردناک و تکان دهنده خواهد بود.

 

مرحوم علوی مسیر رشد و کمال تشکیلاتی را بسیار خوب پیمود و دیری نگذشت که به عنوان مسؤل بخش علمای دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات مد نظر قرار داده شد. برای جذب و سازماندهی علما و روحانیت بس فرد شایسته و سختکوش بود. وظایفی هم که به عهده اش گذاشته می شد با عشق تمام در انجامش بی نهایت می کوشید و به نحو احسن به انجامش می رساند.

 

دفترنمایندگی هرات با وجود علوی روح دیگری داشت. همکاران به وجود آقای علوی دلخوش داشتند و زمانی که با آقای هاشمی تماس داشتم، ایشان سخت ناراحت و اندوهگین به نظر می رسید و ضمن اظهار تاسف، از شخصیت آقای علوی تعریف و تمجید داشت.

 

در آخر برج ۶ امسال در کابل جلسه داشتیم. آقای علوی هم دعوت بود. ایشان یکی از صحبت کننده ها در جمع همکاران بود. پیشنهادها و طرح های خوبی داشت. در جلسه مسؤلین، کادرها و پرسنل دفتر هرات نیز شرکت فعال داشت و بیشترین صحبت ها از ایشان بود.

 

در آن جلسه، همه همکاران به ویژه آقای علوی عزمشان را جزم کردند تا بیش از هرزمان دیگری به فعالیت بپردازند. اتفاقا آقای هاشمی به این نکته اشاره داشت و گفت: آقای علوی به ویژه اخیرا بسیار فعال شده بود. به ویژه در برپایی عزاداری های محرم الحرام مردانه عمل کرد و لختی در این زمینه آرامش نداشت.

 

روز چهارشنبه در دفتر کار خود حضور داشت، فقط کمی سرما خوردگی احساس می کرد. آقای هاشمی، رئیس محترم دفتر نمایندگی به ایشان می گوید، پنجشنبه به دفتر نیایید و به استراحت بپردازید، اما آن مرحوم، آن روز هم استراحت نمی کند و قبل از ظهر یکسره به دنبال برنامه های محرم بوده و بعد از ظهر هنگام بازگشت به منزل حالش به هم می خورد.

 

مرحوم علوی به بیمارستان منتقل گردید اما مرگ امانش نداد و انگار به مصلحت بود که شب جمعه سر به تیره خاک بگذارد و شب اول قبر را همزمان با شب مبارک و میمون جمعه سر کند.

 

اینجانب ارتحال این روحانی مبارز انقلابی، مجاهد پرتلاش، ولایی سختکوش و همکار زحمت کش، مرحوم مغفور سید محمد حسن علوی را به محضر حضرت ولی عصر(عج)، نایب برحقش حضرت امام خامنه ای، خانواده و بازماندگان مرحوم، همکاران مرکزتبیان، مسؤلین و پرسنل دفترنمایندگی مرکزتبیان در هرات و عموم مردم افغانستان تسلیت می گویم.

از خداوند متعال، برای آن مرحوم جنت برین و برای بازماندگانش صبر جمیل و اجر جزیل خواهانم.

 

سیدعیسی حسینی مزاری

۱۵-۸-۹۳