• تاریخ انشار: ۱۷ دلو ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1927
  • 1,788 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در پیروزی انقلاب اسلامی افغانستان، شهدا، مجاهدین و مردم وظیفه خود را به نحو احسن انجام دادند

همزمان با سی و ششمین سالگرد فجر پیروزی انقلاب اسلامی، همایش بزرگ “یاد یار مهربان” به مناسبت بیستمین سالگرد شهید سیدعلی اکبر مصباح مزاری و هشت تن از یاران با وفایش و تجلیل از شهدای افغانستان از سوی نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد. در این مراسم که با […]

همزمان با سی و ششمین سالگرد فجر پیروزی انقلاب اسلامی، همایش بزرگ “یاد یار مهربان” به مناسبت بیستمین سالگرد شهید سیدعلی اکبر مصباح مزاری و هشت تن از یاران با وفایش و تجلیل از شهدای افغانستان از سوی نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

در این مراسم که با حضور علما، فرهنگیان، دانشجویان، کسبه کاران و صدها تن از مهاجرین افغانستانی در حسینیه هراتی ها برگزار شد، سخنرانان ضمن تبریک پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به تجلیل و یاد از شهدای کشور پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی از مسئولان جامعه امامیه هرات، در این مراسم با بیان اینکه تغییر در مسیر اصلاحات نوعی انقلاب به شمار می آید، گفت: سه عنصر در هر انقلابی مهم است، پشتوانه فکری، رهبری و مردم. اگر این سه گزینه در کنار هم باشند، انقلاب رخ خواهد داد.

به باور وی، هر انقلاب، باید پشتوانه فکری داشته باشد، اندیشه ای که رهبر بتواند با آن انقلاب را مدیریت کند.

آقای روحانی گفت: اندیشه سیاسی الهی که معمار آن حضرت امام(ره) بود، توانست یک انقلاب جهانی را پایه گذاری کند. هرچند در گذشته رهبران دینی زیادی بودند، اما چون مردم را با خود نداشتند، انقلاب شان موفق نبوده است.

به گفته وی، در انقلاب اسلامی ایران هر سه مولفه جایگاهی ویژه دارد. امام راحل(ره) فقیه جامع الشرایط ، مدیر و مدبری بود که توانست مردم را رهبری کند. او توانست با مدیریت خود توده مردم ایران را یکپارچه کند. حضرت امام خمینی(ره) ویژگی های خاصی در وجودشان نهفته بود. ایشان لسان گویا داشتند و دلیر و شجاع و نترس بودند. امروز انسانی مثل امام خمینی(ره) کمتر دیده می شود که همه شرایط یک رهبر را دارا باشد.

به باور آقای روحانی اصل سوم مردم است، سنت الهی بر این قرار گرفته است که مردم به اختیار خودشان سرنوشت خودشان را رقم بزنند. در منطق قرآن هر قوم و ملتی که در آنها ضعف باشد، آنها محکوم به فنا خواهند بود، زیرا هیچگونه تدبیری برای سرنوشت اجتماعی خویش ندارند.

این عالم دینی، گفت که در پیروزی انقلاب اسلامی افغانستان، شهدا، مجاهدین و مردم وظیفه خود را به نحو احسن انجام دادند. همه این ها نوید بخش پیروزی انقلاب اسلامی افغانستان بود، قیام ۲۴ حوت هرات و سوم حوت کابل در تداوم و استمرار انقلاب اسلامی افغانستان موثر بود.

به گفته وی، شهدای افغانستان از بهترین چیزی که داشتند یعنی جانشان، گذشتند تا اینکه از اصل انقلاب حراست کنند. بر ما و شماست که به عنوان وارثان شهدا، از دست آورد آنها حفاظت کنیم.

سیدضیاء علوی از حزب اقتدار ملی و یکتن از مجاهدین کشور ضمن تجلیل از مقام شهدا که برای حفاظت از ارزش های اسلامی و انسانی و برای دفاع از دست آورد پیامبر بزرگ اسلام(ص) خون دادند، به ویژه شهید والامقام شهید سیدعلی اکبر مصباح و دیگر شهدای بزرگوار افغانستان همچون شهیداحمدشاه مسعود، شهید کاظمی، شهید مزاری و شهید عبدالقدیر، گفت: مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان یکی از مراکز علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است که با وجود شرایط نامناسب ۱۳ سال گذشته کشور، توانسته است در کنار علما و بزرگان نام شهدا را زنده نگهدارد. آقای علوی ضمن تقدیر از تلاش های حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در عرصه فرهنگی سیاسی و اجتماعی، گفت: انسان گاهی آنچنان خدایی می شود که فرزندان و اهل بیت خویش را در راه اسلام و خدا فدا می کند، که نمونه اش را در حادثه کربلا و شهادت امام حسین(ع) و یارانش می توان دید.

به گفته وی، گروهی از مجاهدین بعد از پیروزی پشیمان شدند که به خاطر انقلاب کار و دکان و همه چیز را از دست دادیم، اینها گوشه نشین می شوند و در کنج مساجد می نشینند. گروه دوم که به ریاست و وزارت رسیدند و چون زالو به مکیدن خون مردم می پردازند.

گروه دیگر که راه شهدا را ادامه دادند، علما، فرهنگیان و مردمی هستند که اگر همه دنیا را به آنها بدهند، در مقابل آن سرخم نمی کنند.

به باور آقای علوی، هم اکنون ۵ مرکزیت و محوریت در افغانستان در حال مبارزه است و هر پنچ محوریت می خواهند که قدرت و ثروت را در اختیار خود داشته باشند. اول، محوریت فساد، چور و چپاول و فساد است. دومین محوریت مافیای مواد مخدر، مافیای اقتصادی، فرهنگی و… هستند که نیش هایشان در بدن مردم افغانستان فرو رفته اند. سومین محوریت افراطیت و قبیله سالاری و افراطیت غربی تحت عنوان وهابیت، داعش، القاعده و طالبان در حال قدرت نمایی هستند. چهارمین محور که جز خدا کسی را ندارند، مردم در مظلومیت و محرومیت شکل گرفته است. پنجمین محور شکل گرفته از زمان حرکت پیامبر آن محوریت دین و ارزش های انسانهای به خدا رسیده است ، اینها کسانی هستند که تعهد کردند در راه خدا، دین و ارزش های اسلامی تلاش کنند.

این مراسم با تلاوت قرآن کریم توسط قاری اشرفی آغاز و با شعر خوانی آقای کریمی در خصوص انقلاب اسلامی و شهدای ادامه یافت.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان و محمدرفیع اصل یوسفی مسئول فرهنگی خیریه امام جواد(ع)، نیز در این مراسم به ایراد سخن پرداختند که جداگانه به نشر خواهند رسید.