• تاریخ انشار: ۲۵ حمل ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 9793
  • 1,135 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در گذشته زن بودن زن فراموش شده بود و امروز انسانیت زن

همزمان با سالروز شهادت حضرت زینب کبری(س) نشست هفتگی علما در دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری آوا،  حجج اسلام والمسلمین سید علی حسینی سولیج و سید کبیر حسینی به عنوان کارشناسان،  حول محور ” زنان افغانستان و نیازمندی؛ فرهنگ زینبی یا شرنگ فمنیستی” سخن […]

همزمان با سالروز شهادت حضرت زینب کبری(س) نشست هفتگی علما در دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا،  حجج اسلام والمسلمین سید علی حسینی سولیج و سید کبیر حسینی به عنوان کارشناسان،  حول محور ” زنان افغانستان و نیازمندی؛ فرهنگ زینبی یا شرنگ فمنیستی” سخن گفتند.

 

حجت الاسلام سید حسینی سولج؛ ضمن عرض تسلیت سالروز شهادت عقیله ی بنی هاشم، خاطر نشان کرد:  طبق فرموده ی حضرت امام سجاد، حضرت زینب علمش را از وجود مادرش حضرت زهرا(س) بدست آورد و کسی که پیغمبر وی را زینب یعنی زینت پدر نامید، نه تنها برای زن ها بلکه برای مرد ها یک الگوی کامل می باشد.

 

در کمالات اخلاقی این بانوی بزرگ اسلام، مازنی، همسایه حضرت زینب(س) نقل کرده است که او هیچ قد و قامت حضرت زینب را در کوچه و بازار ندیده است.

 

 

 

آقای حسینی سولیج در تکمیل مطلب فوق خاطر نشان کرد: همین بانوی بزرگ اسلام در واقعه کربلا چنان در صحنه حاضر می شود که با سخنرانی های کوبنده ی خود در کوفه و شام باعث ماندگاری این واقعه گردید.

 

وی اظهار داشت در جریان هایی که در کاروان اسرای کربلا به وقوع می پیوندد، عزت نفس و صبر بی پایان حضرت زینب به خوبی نمایان می باشد.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید کبیر حسینی دیگر کارشناس حاضر در این نشست در خصوص صفات کاربردی و عملی شخصیت حضرت زینب(س) برای زنان امروز تصریح کرد: شجاعت، شهامت، حلم و عفاف آن بانوی بزرگوار از خصلت های بارزی است که در جوامع ما باید نهادینه شوند و هر یک از ما باید این صفات را سرلوحه ی زندگی خودمان قرار دهیم.

 

 

 

این عالم دینی ولایت مداری و امام محوری حضرت زینب را دیگر شاخصه ایشان برشمرد  و گفت:  نهضت امام حسین(ع) دارای دو بعد بود، قبل از روز عاشورا و بعد از روز عاشورا که بعد از روز عاشورا این نهضت با کلام فصیح و حضور حضرت زینب (س) کامل و ماندگار شد.

 

وی با بیان اینکه دفاع غرب از حقوق بشر به خصوص حقوق زن را شعاری و پوشالی توصیف کرد و یادآور شد: تا قبل از جنگ جهانی اول زنان در غرب حق رای نداشتند و برخی از کشورهای غربی زنان را در خانه ها نگه داشته می شدند این درحالی است، چهارده قرن پیش اسلام به حضور زن در عرصه های مختلف جامعه تاکید کرده است.

 

این عالم دینی در عین حال تصریح کرد: البته نظر اسلام در خصوص حضور زن در جامعه با ایده ی غربی ها بسیار متفاوت است، طوری که اسلام بر حضور زنها در جامعه با حفظ کرامت انسانی و ارزشها تاکید  و اعتقاد به برابری حقوق زن و مرد دارد اما غرب برهنگی و ابزار شدن زنان را دنبال می کند و از تساوی حقوق زن و مرد سخن می گوید.

 

سید کبیر حسینی متذکر شد: زنان مسلمان با داشتن الگو های منحصر به فرد نظیر حضرت فاطمه زهرا و زینب کبری سلام الله علیهما، نیاز به الگوی غربی ندارد اما متاسفانه جوامع اسلامی به خصوص افغانستان به دلیل کم کاری از ناحیه علما در خصوص معرفی داشته ها و ترویج باورهای دینی، از طریق رسانه ها مورد هجمه فرهنگی بی بندو باری غرب قرار گرفته است و متاثر گشته است .

 

وی اظهار داشت: در دوران قرون وسطا در غرب زنان مایه ننگ بود و زنده به گور می شدند  و در یک کلمه در گذشته زن بودن زن فراموش شده بود و امروز انسانیت زن.

 

سید کبیرحسینی  بیان داشت: فمینیست از تساوی زن و مرد سخن می گوید این درحالی است که برخی از وظایف نظیر فرزند آوری مختص زنان است و این امر لازمه مقدماتی مثل در خانه ماندن می باشد و ایده فمینیستی این تکوین را بر هم می زند.

 

این کارشناس علوم دینی در پایان گفت: اگر چالش در کشورهای اسلامی ما دیده می شود از اصل دین نیست بلکه به خاطر عدم فرهنگ سازی از سوی علما در خصوص حضور زنان و بیان خطوط قرمزهای فعالیت زنان در اجتماع می باشد