• تاریخ انشار: 19 نوامبر 2017
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 15302
  • 1,017 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در گفتمان دانشجویی جنگ های داخلی، بی ثباتی سیاسی و مصرفی بودن جامعه عوامل مانع پیشرفت اقتصاد کشور عنوان شد

اشتراک کنندگان در گفتمان دانشجویی “اقتصادی اسلامی و غربی”علت عدم رشد اقتصاد کشور را جنگ های داخلی، بی ثباتی سیاسی و مصرفی بودن جامعه عنوان کردند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) روز جمعه گذشته گفتمان دانشجویی تحت عنوان “اقتصاد اسلامی و غربی” از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار […]

اشتراک کنندگان در گفتمان دانشجویی “اقتصادی اسلامی و غربی”علت عدم رشد اقتصاد کشور را جنگ های داخلی، بی ثباتی سیاسی و مصرفی بودن جامعه عنوان کردند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) روز جمعه گذشته گفتمان دانشجویی تحت عنوان “اقتصاد اسلامی و غربی” از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار شد.

 

سلطان محمود محب مدیر مکتب نردبان در خصوص علت عدم رشد اقتصاد کشور به چند عامل اشاره کرد و گفت: اولین عاملی که اقتصاد افغانستان رشد نکرده بی ثباتی سیاسی می باشد زیرا افغانستان از زمان حکومت مشروطه امان الله خان تا حکومت وحدت ملی ۸ نظام را سپری کرده که هر کدام یک نظام جدید اقتصادی را به معرفی گرفته اند.

 

آقای محب سیستم بازار آزاد را دومین عامل عقب ماندگی اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: “با تاسف در جامعه‌ای که فقر بیداد می کند، بازار آزاد در آن کشور جریان دارد که این سبب شده عده ای محدود به طرف ثروتمند شدن بروند و یک توده بزرگ هر روز به سوی فقیر شدن میروند.

 

مدیر مکتب نردبان جنگ را یکی دیگر از عوامل عدم رشد اقتصاد کشور بیان کرد و گفت: افغانستان بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری در عرصه های معادن، صنعت، برق و موارد دیگر است اما موجودیت جنگ های داخلی سبب شده که هیچ تاجری (داخلی و خارجی) حاضر به سرمایه گذاری در این کشور نباشند.

 

این اشتراک کننده مصرفی بودن مردم افغانستان را نیز عامل عدم رشد اقتصاد کشور می داند.

 

بنابر گفته ی آقای محب کشورهای همسایه در مصرفی نگهداشتن افغانستان نقش دارند.

 

وی در ادامه افزود: چند وقت پیش یک شرکت در هرات به مبلغ ۲۳۰۰ افغانی باتری تولید می‌کرد اما همین باتری از خارجی به مبلغ ۱۸۰۰ افغانی وارد بازار شد که سبب سقوط آن شرکت هراتی گردید.

 

بنابر گفته های مدیر مکتب نردبان یکی دیگر از دلایل عدم رشد اقتصاد کشور، تقسیم پول های کمکی کشورهای کمک کننده، بین زورمندان داخلی است.

 

وی در ادامه گفت: اگر به این مشکلات رسیدگی نشود هیچ گاه اقتصاد کشور رشد نخواهد کرد.

 

هم چنان علی نادری دانشجویی دانشگاه بلخ که در این گفتمان صحبت می کرد گفت: نبود امنیت سرتاسری سبب تزلزل اقتصادی کشور شده است.

 

وی در ادامه افزود: موجودیت ناامنی ها سبب شده که تاجران و سرمایه داران روز به روز پول های هنگفت شان را از کشور خارج کنند.

 

نامبرده بلند بردن سطح سواد و آگاهی مردم را یگانه راه حل برای شروع تجارت و بلند رفتن سطح اقتصاد کشور می داند.

 

شبانه حسینی؛ یکی دیگر از اشتراک کنندگان این گفتمان حفظ وحدت، پیروی از سیره پیامبر و اهل بیت و نیز موجودیت امنیت را از عواملی عنوان کرد که می تواند اقتصاد کشو را رشد دهد.

 

سید علی آقا حسینی؛ استاد در یکی از دانشگاه خصوصی ولایت سمنگان می گوید: “به خاطر این اقتصاد افغانستان رشد نمی کند زیرا کشور ما ثبات سیاسی ندارد”.

 

آقا حسینی در ادامه تصریح نمود: متاسفانه امورات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور به دست چند مافیا افتاده و این سبب شده که اقتصاد کشور رو به سقوط برود.

 

هم چنان تمنا نادری در مورد سیستم قرضه دهی بانک های کشور صحبت نموده گفت: تمام کارکنان بانک ها به نحوی سود جو هستند و هیچ نوع حس همکاری با مردم را ندارند و نیز مالکان بانک ها با دادن قرضه و پس گرفتن آن با چند فیصد فایده روز به روز به فقر مردم اضافه می کنند.

 

بنابر گفته های خانم نادری اگر یک نظارت جدی بر بانک های کشور صورت بگیرد هم چنان حس انسان دوستی تقویت شود؛ این می تواند مشکلات مردم را کم نماید.

 

قابل ذکر است که کارشناسان گفتمان این هفته محمد صالح مصلح؛ استاد در دانشکده شرعیات دانشگاه بلخ، حجت اسلام و المسلمین سید حسین حسینی، استاد در حوزه علمیه و نیز انور پناهی استاد در دانشکده اقتصاد دانشگاه راه سعادت بودند که در مورد سرفصل های “تفاوت اقتصاد اسلامی و غربی، چرایی عدم رشد اقتصاد افغانستان، بانک های افغانستان قرضه یا ربا” هر یک صحبت کردند.