• تاریخ انشار: ۹ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 10105
  • 1,180 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در ۸ ثور، طلسم کمونیزم بین‌المللی درهم شکست

یکی از نتایج مهم پیروزی انقلاب اسلامی در افغانستان شکستاندن طلسم کمونیزم بین‌المللی و آزادی چندین کشور از سلطه آن بود. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، با فرارسیدن سالروز کودتای ننگین هفتم ثور و پیروزی انقلاب اسلامی افغانستان در هشتم ثور، مجالس متعددی در نقاط مختلف کشور برگزار شد. در هرات گفتمانی با محوریت این […]

یکی از نتایج مهم پیروزی انقلاب اسلامی در افغانستان شکستاندن طلسم کمونیزم بین‌المللی و آزادی چندین کشور از سلطه آن بود.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، با فرارسیدن سالروز کودتای ننگین هفتم ثور و پیروزی انقلاب اسلامی افغانستان در هشتم ثور، مجالس متعددی در نقاط مختلف کشور برگزار شد.

در هرات گفتمانی با محوریت این دو روز با حضور کارشناسان دینی و سیاسی برگزار شد و به علل وقوع کودتای هفتم ثور و پیروزی انقلاب مردم افغانستان در هشتم ثور پرداخته شد.

در این گفتمان که با طرح سوال از سوی شرکت کنندگان نیز همراه بود، به مسائلی از قبیل نقش علما و زنان در پیروزی انقلاب اسلامی نیز پرداخته شد و کارشناسان این برنامه بر این موضوع تاکید کردند که علما و زنان نقش اساسی را در به پیروزی رساندن انقلاب ایفا کردند.

برنامه با طرح سوالاتی از سوی “یحیی فولادی” گرداننده آغاز و با پاسخ کارشناسان ادامه یافت.

حجت‌الاسلام و المسلمین “سید مقدس علوی” کارشناس امور دینی و فرهنگی گفت که در هفتم ثور کودتای کمونیستی و ضد دینی رخ داد و کسانی‌که تحصیلات عالی خود را در شوروی سپری کرده بودند، جهت شستشوی مغزی و زیر پا گذاشتن مقدسات دینی وارد عمل شدند.

حجت‌الاسلام و المسلمین “سیدمحمدهاشمی راستی” رئیس مرکز تبیان در هرات و کارشناس مسائل دینی و سیاسی نیز گفت که ریشه‌ی فعالیت‌های احزاب سیاسی خلق و پرچم به دوران حکومت “امان‌الله خان” بر می‌گردد چون وی به دنبال یک اصلاح عمومی در کشور بود.

هاشمی گفت: او می‌خواست در زندگی مردم تغییر ایجاد کند. به عنوان مثال امان‌الله خان پس از سفری به کشورهای اروپایی در اولین اقدام متمدانه، همسرش را با وضع بی‌حجاب و سر برهنه در ملا عام ظاهر کرد تا نشان دهد که باید چنین اصلاحاتی در سطح زندگی مردم ایجاد شود. جامعه افغانستان نیز چنین حکومتی را قبول نکرده و قیام‌هایی نیز صورت گرفت که باعث سرنگونی حکومت امان‌الله خان شد.

به گفته هاشمی، ریشه‌های تفکر کمونیستی در زمان امان‌الله خان شکل گرفته و تا زمان داوود خان ادامه پیدا کرد و اینان در زمان داوودخان کودتای ۷ ثور را شکل داده و حکومت را سقوط دادند. پس از آن قیام‌های مردمی در مقابل این اقدامات در سطح گسترده‌ای راه افتاد که از جمله آن قیام‌ها، قیام ۲۴ حوت بود که سرمنشا قیام‌های زیادی در کشور شد.

رئیس مرکز تبیان در هرات در ادامه گفته‌هایش افزود که زمانی‌که مردم متوجه شدند حکومت بر علیه دستورات الهی و اعتقادات مردم عمل می‌کند، قیام‌هایی را در سراسر کشور آغاز کردند و پس از آن احزاب جهادی را شکل دادند.

وی در پاسخ به این سوال که این قیام‌‌ها چه ثمراتی داشت، گفت که قیام‌ها نتیجه مهمی داشت. یکی از نتایج مهم آن این بود که این مبارزات آنقدر ادامه پیدا کرد تا طلسم کمونیزم بین‌المللی درهم شکست و نه تنها افغانستان، بلکه چندین کشور دیگر از چنگ کمونیزم آزاد شده و استقلال پیدا کردند. ثمره‌ی دیگر جهاد این بود که در ۲۶ دلو ۱۳۶۸ نیروهای کاملا مجهز و مسلح ارتش سرخ شوروی با ذلت شکست را پذیرفتند و فرار کردند. دستاورد دیگر جهاد هم ۸ ثور ۱۳۷۱ بود که آخرین باقیمانده دولت دست نشانده کمونیست سقوط کرد.

او همچنین تاکید کرد که اهداف مردم بر مبنای جهاد و مقاومت برای حفظ تمامیت ارضی افغانستان بود.

رئیس مرکز تبیان در هرات همچنین گفت که پس از سال ۷۱ که دولت داکترنجیب سقوط کرد و مجاهدین وارد کابل شدند، اتفاقات تلخی به وقوع پیوست که هم قداست جهاد را تخریب و به حیثیت ملی خدشه وارد کرد. مردم انتظار داشتند که بعد از شکست شوروی در افغانستان طعم پیروزی جهاد و مقاومت را بچشند و حکومت اسلامی در افغانستان شکل بگیرد. این نظام شکل نگرفت و وقایع تلخ و ناگواری اتفاق افتاد که زمینه ساز ظهور گروه طالبان شد.

همچنین “یحیی فولادی” گرداننده این برنامه گفت که در آن زمان هیچ کشوری توانایی مقابله با جماهیر شوروی را نداشت و این یکی از شاخصه‌های قدرت مردم افغانستان بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین “سید مقدس علوی” همچنین به نقش علمای دینی در قیام و جهاد مردم افغانستان پرداخت و افزود که علما در رأس این جهاد قرار داشته و در تمام مسائل نقش بارزی را ایفا کردند.

از سویی هم شرکت کنندگان در این برنامه می‌گویند که پس از جهاد در افغانستان جنگ‌های خونینی در کشور صورت رخ داد که از نظر هیچ کسی پوشیده نیست. همچنین در کتاب‌های زیادی نوشته شده که جهاد افغانستان یک جهاد آمریکایی بوده و یا در کتاب دیگری آمده که پس از جهاد دوران بدی در کشور حاکم شده بود. وضعیت تا آنجایی خراب می‌شود که یک مرد با یک پسر ازدواج کرده و او را به خانه خودش می‌برد. کمونیست‌ها مسائل دینی را قبول نداشتند اما زیرساخت‌هایی که ما می‌بینیم از همان زمان است.

آنان از کارشناسان برنامه پرسیدند که آیا به خواست‌هایی که از جهاد داشتیم رسیدیم؟ و اگر نرسیدیم علت آن چه بوده است؟ همچنین اتفاقاتی پس از پیروزی مجاهدین افتاد که بنا به برخی از نوشته، ناشی از دخالت‌های کشورهای غربی بخصوص استکبار جهانی بوده و ظهور گروه وحشتناکی چون طالبان که دست پروده‌ی کشورهایی چون امریکا بود، پیامدهای این گونه مشکلات چه بوده است؟

آقای هاشمی در پاسخ به این سوالات گفت که این حرف غلطی است که می‌گویند جهاد افغانستان یک جهاد امریکایی است، زیرا مردم در ابتدای جهاد هیچ سلاحی نداشته و با بیل وکلنگ به میدان آمدند.

وی همچنین گفت که شوروی دین را از ریشه افیون جامعه می‌دانستند و در آن زمان معلمان مخصوصی جهت شستشوی افکار دانش‌آموزان در مکاتب مستقر می‌شدند. از سویی هم امریکا از نظر شکست شوروی با مردم افغانستان هم‌نظر بود اما امریکا به شدت ناراحت بود از اینکه یک حکومت اسلامی در افغانستان شکل بگیرد. به همین دلیل توطئه‌هایی را به راه انداختند و همین‌که دیدند که حکومت نجیب در حال سقوط است، طرح‌هایی را روی دست گرفتند.

به گفته هاشمی، مهمترین عوامل خارجی این است که کشورهای خارجی به رهبری امریکا طرح موازنه قدرت را در افغانستان روی دست گرفتند و آنقدر اسلحه از طریق پاکستان به داخل کشور سرازیر کردند که تمام احزاب مسلح شدند. موازنه قدرت یعنی اینکه تمام گروه‌ها آنقدر اسلحه داشته باشند تا بتوانند به راحتی طی ماه‌ها و سال‌ها در مقابل هر حکومتی بجنگند.

وی اما در خصوص این‌که چرا به اهدافی که برای جهاد نظر گرفته شده نرسیدیم و پس از آنان اتفاقات ناگواری در کشور رخ داد، گفت که اهداف در ابتدا کاملا مشخص و الهی بود اما پس از ۸ ثور تغییر هدف در حرکت‌ها ایجاد شد و اهداف دیگر الهی و ملی نبود و رهبران جهادی به دنبال اهداف قومی و سمتی رفتند.

به گفته رئیس مرکز تبیان در هرات، بی‌تجربگی رهبران جهادی در امور سیاسی و کم‌تجربگی آنان در خصوص اداره امور و ایجاد نظم و متلاشی شدن اردوی کشور از جمله عواملی است که باعث از بین رفتن آرمان‌های جهاد شد.

او تاکید کرد که موازنه قدرت در کشور صددرصد به وجود آمد.

این فعال فرهنگی و کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان ساخت که هدف از ایجاد گروه طالبان از سوی غربی‌ها تضعیف دینداری در کشور بود. این گروه که کارخانه تولید اسلحه نداشت، افراد این گروه از سلاح‌های سبک و سنگین پیشرفته‌ای استفاده می‌کردند. مشخص است که از راه‌های مستقیم و غیرمستقیم از سوی غربی‌ها تجهیز می‌شدند.

مولوی “سید احمد آخوندزاده” رئیس شورای اخوت اسلامی هرات به نقش علما پس از هشت ثور پرداخت و افزود که علما بودند که مطابق با آیات قرآن مردم را راهنمایی کردند تا این انقلاب به پیروزی رسید، اما در صحنه سیاست باختیم.

او گفت: اگر مانند جمهوری اسلامی ایران رهبر قاطعی چون امام خمینی(ره) می‌داشتیم، بدون شک کشوری مستقل و عاری از مشکلات ساخته و جهانگیر می‌شدیم.

او به نقش زنان در جهاد و پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و افزود: زنان کشور ما نقش مهمی در جهاد ایفا کردند. آنان با تمام امکاناتی که داشتند پا به پای مردان قدم برداشتند تا این جهاد به پیروزی رسید.

آخوندزاده به نقشه دشمن در خصوص تفرقه میان شیعه و سنی پرداخت و افزود: دشمن به دنبال ایجاد اختلاف در میان شیعه و سنی است اما هرگز نمی‌توانند به این هدف‌شان برسند.

همچنین رئیس مرکز تبیان در این مورد که چرا مردم چهارده سال حکومت کمونیستی را تحمل کردند گفت: “اهداف و نیت‌های شوم کمونیست‌ها برای مردم مشخص شد و مردم دست به قیام زدند و این چهارده سال خودشان را به زور بر مردم ما تحمیل کردند.”

مولوی “آخوندزاده” گفت که این کودتا و قیام این پیام را به مردم می‌رساند که باید دشمن را بشناسیم و به دنبال وحدت برویم زیرا تنها راه سعادت همبستگی است.

آقای علوی نیز گفت که یکی از اساسی‌ترین کارهایی که باید انجام بدهیم این است که باید سطح آگاهی و فرهنگی مردم را بالا ببریم. هر ملت و کشوری که دچار مشکلات می‌شود، ناشی از ضعف فرهنگی مردم آن کشور است.

“سید محمد هاشمی راستی” نیز گفت که امروز دشمن به لحاظ ایدئولوژیک در کشور کار می‌کند و بنا دارد تا جوانان را از اعتقادات اسلامی دور کرده و اعتقادات لائیک را پرورش دهد. در این شرایط در سنگر مبارزات فرهنگی و اعتقاداتی قرار گرفته‌ایم. علما در شرایط فعلی وظایف سنگینی بر دوش دارند.