• تاریخ انشار: ۲ عقرب ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 14908
  • 753 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دستهایی در کار است تا سفر زائران افغانستانی به عراق از مسیر ایران صورت نگیرد

n00151979-b

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری دبیر کل حزب اسلامی تبیان در واکنش به سرگردانی زائران افغانستانی عتبات عالیات از حکومت وحدت ملی خواست با ورود در عرصه فعالیت دیپلماسی با مقامات ایرانی و عراقی زمینه صدور ویزه ی عراق و ایران را فراهم نماید.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) آقای حسینی مزاری […]

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری دبیر کل حزب اسلامی تبیان در واکنش به سرگردانی زائران افغانستانی عتبات عالیات از حکومت وحدت ملی خواست با ورود در عرصه فعالیت دیپلماسی با مقامات ایرانی و عراقی زمینه صدور ویزه ی عراق و ایران را فراهم نماید.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) آقای حسینی مزاری دبیر کل حزب اسلامی تبیان طی بیانیه ای به سرگردانی زائران افغانستانی عتبات عالیات واکنش نشان داد.

 

متن کامل بیانیه سید عیسی حسینی مزاری در خصوص سرگردانی زائران حسینی

 

بسمه تعالی

 

زایران افغانستانی سرگردان دریافت ویزه ی عتبات عالیات

 

عاشقان زیارت عتبات عالیات در عراق و ایران به خصوص شایقان حضور در مراسم اربعین حسینی در کربلا، در افغانستان جهت اخذ ویزه لحظه شماری می کنند. هزاران نفر در ولایات منتظرند و هزاران دیگر به سوی کابل، پایتخت کشور هجوم آورده اند تا با تهیه پاسپورت آماده سفر باشند، اما در این میان هنوز نه تنها خبری از صدور ویزه از سوی سفارت عراق در کابل نیست بل از سوی یک مقام وزارت اطلاعات و فرهنگ اعلام گردید که صدور ویزه ی عراق بعد از اربعین میسر خواهد گردید.

 

از آن طرف گفته می شد که زوار افغانستانی ابتدا ویزه ی عراق را از نمایندگی های این کشور در ایران دریافت کرده، سپس جهت اخذ ویزه ی دوبار ورود ایران به نمایندگی های این کشور در افغانستان مراجعه کنند، اما امروز سه شنبه دوم عقرب، خبری به دستم رسید مبنی براینکه سفارت ایران در کابل جهت صدور ویزه ی دوبار ورود برنامه ای نداشته، از این رو اتباع کشور برای ثبت نام در شرکت های سیاحتی و زیارتی جهت سفر به عراق اجتناب نمایند. همچنان گفته می شود دستهایی در کار است تا سفر به عراق از مسیر ایران صورت نگرفته و نیز طرف افغانستانی تلاش چندانی جهت راه اندازی سریع صدور ویزه ی عراق در کابل انجام نداده است.

 

اگرچه مطالب عنوان شده از مبادی معتبر به طور رسمی به جز مصاحبه مقام مسؤل وزارت اطلاعات و فرهنگ، اعلام نگردیده است اما اینجانب نگرانی مردم را در حالی درک می کنم که وقت چندانی برای تهیه مقدمات سفر زوار به عراق نمانده، ازین رو اگر در صورتی اقدامات عاجلی از سوی مقامات افغانستان و نیز ایران صورت نگیرد و زمینه صدور ویزه به هر نحو ممکن برای زوار هموطن فراهم نگردد، از یکسو ضربه سختی به روح و روان هموطنان ما خواهد بود و از سوی دیگر اما و اگرهای زیادی نسبت به عملکرد مقامات دو کشور ایران و افغانستان وجود پیدا خواهد کرد، به ویژه نسبت به جمهوری اسلامی ایران که یکی از حامیان سرسخت و جدی راهپیمایی بزرگ اربعین است و ولی امر مسلمین حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی)، تاکید وافر داشته و دارند تا با ارائه خدمات لازم برای زوار، زمینه شکوه و عظمت بیش از پیش راهپیمایی ده ها میلیونی اربعین فراهم گردد.

 

بدین لحاظ از حکومت وحدت ملی جدا می خواهم حد اقل به این خواست مشروع و قانونی مردم افغانستان پاسخ مثبت گفته، با ورود در عرصه فعالیت دیپلماسی با مقامات جمهوری اسلامی ایران و عراق، مذاکره جدی را پی گرفته، زمینه صدور ویزه ی عراق و ایران را فراهم نماید.

 

جای شکی نیست که خواست اکثریت زوار افغانستانی حرکت از مسیر ایران به سمت عراق است تا بدینترتیب علاوه بر زیارت عتبات عالیات در عراق، به پابوسی عتبات مقدسه ی موجود در شهرهای مشهدمقدس، تهران و قم مقدسه نیز شرفیاب شوند. در غیر آن، ولو ویزه ی عراق در کابل از طریق سفارت این کشور آن هم به صورت هوایی و مستقیم از افغانستان به عراق، صادر گردد، دست اکثریت زوار عاشق زیارت عتبات عالیات در عراق، از این سفر معنوی کوتاه گردیده، بدینترتیب یک بار دیگر به وضوح ثابت می گردد که نه حکومت افغانستان به فکر ارائه خدمات به اتباع خود است و نه مقامات ذیربط جمهوری اسلامی ایران به وظیفه دینی و معنوی شان عمل کرده است و این فقط مردم افغانستان است که از یکسو در معرض تهاجم مختلف فکری و فرهنگی اجانب قرار دارند و از سوی دیگر مدعیان دوستی این مردم حتی حکومت شان، به جز لاف بی جا، کار اثرگزاری برای مسلمانان کشور انجام نمی دهند.

 

سیدعیسی حسینی مزاری کابل- افغانستان

 

۲ عقرب ۱۳۹۶

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>