• تاریخ انشار: 31 دسامبر 2017
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 16175
  • 698 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دشمنان از دیر زمان در صدد ایجاد اختلاف و نفاق در بین مذاهب و مردم بوده اند/ حکومت به مبارزه جدی علیه تمام گروه‌های هراس‌افکن ادامه دهد

در ادامه واکنش ها به حادثه خونین هفتم جدی کابل و حمله به مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در شمال کشور و به خصوص در شهر مزارشریف، گروهی دیگر از شخصیت ها و نهادهای مختلف سیاسی، علمی و فرهنگی این رویداد خونین را به شدت نکوهش کردند.   به گزارش […]

در ادامه واکنش ها به حادثه خونین هفتم جدی کابل و حمله به مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در شمال کشور و به خصوص در شهر مزارشریف، گروهی دیگر از شخصیت ها و نهادهای مختلف سیاسی، علمی و فرهنگی این رویداد خونین را به شدت نکوهش کردند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در یک پیام سید حسن صفایی بلخابی، مسئول روزنامه عصر نو و بنیاد فرهنگی راه تقوا در مزارشریف آمده است: “این جانب حادثه دلخراس و المناک هفتم جدی (مرکز فرهنگی تبیان و خبرگزاری صدای افغان) را به تمام ملت افغانستان و به ویژه خانواده های داغدار شهدای مظلوم و در خون تپیده که مظلومانه و بدون جرم و گناهی که در هیچ قانون و مسلکی قابل قبول نبوده، محکوم می نماییم”.

 

در ادامه این پیام آمده است: “دشمنان اسلام و مردم افغانستان از دیر زمان در صدد ایجاد اختلاف و نفاق در بین مذاهب و مردم افغانستان بوده و است، اما هیچ گونه موفقیت نداشته و نخواهد داشت، با هر حادثه و جنایتی که صورت می گیرد، صفوف وحدت و انسجام مردم افغانستان قوی تر می شود و طرح ها و توطئه های دشمن بیشتر افشاء می گردد”.

 

نهاد جوانان شمال افغانستان

از سوی دیگر، هیأت رهبری نهاد جوانان شمال افغانستان در پیوند به حملات خونین پنج شنبه کابل گفته است: “حمله بر مراکز فرهنگی و اجتماعات مردمی نشان می‌دهد که گروه‌های تروریستی به هدف ایجاد نفاق قومی و مذهبی دست به جنایت و کشتار مردم ما می‌زنند. هدف قرار دادن یک قشر خاص از جامعه که در مدنیت و صلح‌پروری شهرت نیک داشته و از هرگونه نزاع و کشمکش ابا می‌ورزد، جز تلاش برای ایجاد شکاف میان اقوام باهم برادر کشور و جنایت ضد بشریت تفسیر دیگری شده نمی‌تواند”.

 

نهاد جوانان شمال افغانستان باور دارد که بدون آمدن تغییر و بازنگری بنیادین در ساختارهای سیاسی و امنیتی کشور که شاهرگ تأمین امنیت و حیات جمعی شهروندان این سرزمین به شمار می‌رود، تأمین امنیت و آرامش عامه ممکن نبوده و جلو حملات این چنینی گرفته نخواهد شد”.

 

سید اسماعیل بلخی صالحی، رئیس عمومی نهاد جوانان شمال افغانستان در ادامه پیام خود خاطرنشان کرد: “ما با نفی هر گونه انحصارگری و تمرکز قدرت در یک حلقه خاص، از حکومت مرکزی می‌خواهیم که با روی دست گرفتن راهبرد درست و دقیق امنیتی، مشوره با جریان‌های بزرگ سیاسی و در نظر گرفتن خواست جمعی شهروندان کشور به مبارزه جدی علیه تمام گروه‌های هراس‌افکن ادامه داده و نگذارد که بیشتر از این از باشندگان کشور، به ویژه ساکنان پایتخت قربانی بگیرند”.

 

اتحادیه مکاتب خصوصی ولایت بلخ و لیسه خصوصی رضوان

سید ابراهیم مرتضوی، رییس اتحادیه مکاتب خصوصی ولایت بلخ و مدیرمسئول لیسه خصوصی رضوان نیز در پیامی حمله به مراکز دینی، عبادی، فرهنگی و آموزشی را نشانه ضعف و ناتوانی و ترس و بزدلی ناپاکانی دانسته که داعیه دین‌داری و دلداگی به اسلام و امت اسلامی را دارند و از این رهگذر برای رسیدن به بهشت خیالی شان دست به هر جرم و جنایت دهشت افگنانه می زنند که هر وجدان بیداری، آن را محکوم نموده و انزجار خود را ابراز می کند.

 

به گفته وی، حادثه غم انگیز هفتم جدی ۱۳۹۶ دفتر فرهنگی تبیان در کابل و به خاک و خون کشیده شدن ده ها افراد بیگناه و تحصیل کرده، قلب هر انسان آزاده ای را به درد آورده و هاله از غم و تأثر را در وجودش به ارمغان می آورد.

 

مرتضوی خاطرنشان کرده است: “دردآورتر از همه، آن لحظه ای است که به جای دلداری و غم شریکی با آسیب دیدگان این واقعه دلخراش، از ناحیه دشمنان آگاه و دوستان نادان مورد شماتت قرار می گیرد!!!”

 

انجمن دانشجویان دانشگاه بلخ

در واکنشی دیگر، شورای رهبری انجمن دانشجویان دانشگاه بلخ، ضمن محکوم نمودن حمله وحشیانه تروریستی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان، شهادت هموطنان عزیز را به خانواده های گرامی شهدا و مردم غم دیده و رنج کشیده افغانستان تسلیت گفته و برای مجروحان این حادثه المناک، شفای عاجل و صحتمندی کامل، از درگاه حضرت حق تمنا نموده است.

 

این شورا از مردم عزتمند و سربلند افغانستان خوساته که در زمینه مبارزه علیه تروریست ها و افراطیون با نیروهای امنیتی کشور همگام بوده و همکاری همه جانبه نماید. همچنین از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تقاضا نموده که در امر مبارزه با تروریستان و متجاوزان کوردل، سعی و تلاش بیشتر نماید تا مردم ما از شر و فساد، قتل، تجاوز و حملات وحشیانه این خوک صفتان در امان بمانند.

 

در حمله تروریستی پنج شنبه ۷ جدی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در کابل، ۵۰ تن شهید و ۹۰ تن دیگر زخمی شده اند. ستاد مردمی کمک به خانواده های شهدا و زخمی های این حادثه از تمام مردم نوع دوست و همیشه در صحنه خواسته است کمک های مالی خود را به این خانواده ها و زخمی ها دریغ نکنند.