• تاریخ انشار: ۱۳ عقرب ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5317
  • 1,167 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دشمنان اسلام بیش از ما اهمیت عاشورا را درک کرده اند

سید عیسی حسینی مزاری گفت: قیام امام حسین (ع) در راستای هدف خلقت انسان ها که همان عبادت پروردگار عالم می باشد، صورت گرفت. به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که به مشهد مقدس سفر کرده است، در جمع عزاداران حسینی […]

سید عیسی حسینی مزاری گفت: قیام امام حسین (ع) در راستای هدف خلقت انسان ها که همان عبادت پروردگار عالم می باشد، صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که به مشهد مقدس سفر کرده است، در جمع عزاداران حسینی گفت:در زمان زندگی امام حسین(ع) و قبل از ایشان جاده ی رسیدن به اسلام به انحراف گراییده و منجر به دوری انسان ها از خداوند گردیده بود.

 

متبارز بودن تمام اسلام در نهضت حضرت امام حسین(ع)

 

امام حسین(ع) اسلام را به تمام معنا و ارکانش میخواست در میان مردم زنده کند و به همین لحاظ هم مسئله اعتقادات، هم عبادات و هم اخلاقیات در نهضت امام حسین درخشان است و هم خودش بر اساس همین ارکان عمل می کند و هم به دیگران درس های فراموش ناشدنی به جاگذاشته است. وی با بیان اینکه در قیام امام حسین(ع) نهایت اعتقاد در عقاید مشاهده می شود، گفت: در نهضت کربلا به نماز به عنوان اوج عبادت یک انسان اهمیت داده میشود و امام معصوم در بحبوحه جنگ در ظهر عاشورا نماز جماعت برپا می کند و تعدادی از یاران ایشان در این راه به شهادت می رسند .

 

همچنان در نهضت عاشورا درسهای بزرگی از حرکت های اخلاقی از سوی امام حسین(ع) و یارانش در تاریخ ثبت است که برای ما ماندگان بسیار درس آموز است.

 

نهضت امام حسین(ع) الگویی فراگیر

حسینی مزاری نهضت امام حسین(ع) مختص تشیع و مسلمانان ندانست و آن را الگویی برای تمام بشریت عنوان کرد.

وی مشکلات و معضلاتی را که امروز در جوامع اسلامی وجود دارد را ناشی از فاصله گرفتن از خداوند و فراموش شدن راه نزدیک شدن به پروردگار عالم عنوان کرد.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، قدرت امروز شیعه در ایران و خارج از آن را تاثیر گذاری از فرهنگ عاشورا دانست و خاطر نشان کرد: اگر شخصیت هایی نظیر امام خمینی (ره) موفق به حرکت بزرگی مثل ایجاد انقلاب اسلامی می شوند بر اساس عمل به فرهنگ عاشوراست و هر چه از عمر نهضت کربلا می گذرد، شعاع نور نام و یاد امام حسین(ع) فراگیر تر می شود.

 

خواب آشفته ی دشمنان، مسلمانان در اوج

حسینی مزاری با بیان اینکه امروز اسلام و مسلمانان در اوج قرار دارند، برخی از سخنان درباره وضعیت دین اسلام که از نابودی سخن می گویند را نادرست خواند و گفت:

امروز دشمنان ما دست و پاچه هستند امروز دشمنان ما خوابشان به خاطر فرهنگ عاشورا آشفته شده است .

وی افزود: شاید دشمنان بیش از ما اهمیت عاشورا را درک کرده باشند به همین خاطر موسسات مطالعاتی بسیار بزرگ راه اندازی کرده و در این مورد تحقیق می کنند.

حسینی مزاری تصریح کرد: امروز اگر دنیای استکبار با تمام تجهیزات متوجه دنیای اسلام می باشد این از ضعف دنیای اسلام نیست آدم،آدم مرده را نمیزند. امروز دنیای استکبار درک کرده است که اسلام  دارای منابع بسیار غنی و منابع قدرتمند و فرهنگ بسیار اثر گذار است، اینجاست که دشمنان من و شما در تلاش است که این فرهنگ و این اندیشه را از ما بگیرند و ما را از درون گرفتار بسازند.

 

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در افغانستان در ادامه سخنان خود، گفت: بخشی بزرگی از مشکلات امروز مسلمانان به دلیل پیروی نکردن از فرهنگ عاشوراست که بخشی از آن به سست شدن اعتقادات مردم ما به خصوص خواص مرتبط می شود.

 

نگفتن حقایق به خاطر ترس

وی با اذعان به اینکه؛ آنچه امروز در کشور ما مشکل ساز است نگفتن حقایق به دلیل ترسِ از دست دادن برخی از امتیازات مادی عنوان کرد، گفت: وقتی خدا پشت همه انسان ها است، ترس از شیاطینی نظیر داعش و طالبان چی معنا دارد.

حسینی مزاری در تشریح مطلب فوق متذکر شد که اگرچه امسال در اکثر شهر ها مراسم محرم کاملا بی نظیر و پرشور و پر ازدحام برگزار شد اما برخی شهرها خیلی رنگ و بوی محرم و عاشورا به خود نگرفته بود چون سخن از تهدیدات داعش به میان آمده بود و علماء برای حفظ جان خود عقب نشسته بودند، جانی که در تملک و ید خداوند قرار دارد.

وی به فاجعه امسال منا اشاره کرد و گفت: مرگ در جاهایی به سراغ آدم می آید که اصلا انتظارش را ندرایم و زمانی که اجل فرا برسد، عمر به پایان می رسد،حال می خواهد هنگام جهاد در راه خدا باشد یا در سفر حج، مگر حجاجی که امسال در منا درگذشتند، می دانستند که از خانه امن الهی بر نمی گردند.

 

تاکید بر نقش موثر علماء

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در افغانستان فعالیت روحانیون و طلاب در افغانستان را در سطح مطلوب ندانست و خواستار تلاش بیشتر این قشر موثر و تاثیر گذار جامعه شد و تصریح کرد: اگر ایران امروز قدرتمند است به خاطر اعتقاد واقعی مردم آنها به خدا و رهبری امام خامنه ای می باشد.

حسینی مزاری بار دیگر بر نقش علماء در پیشرفت زندگی فردی و اجتماعی مردم افغانستان تاکید کرد و گفت: اگر علماء به وظیفه ی خود به درستی عمل نمایند، وضعیت کشور بهبود می یابد و دیگر شاهد مهاجرت ها به سوی کشورهای اروپایی نخواهیم بود.

وی در عین حال اظهار داشت که عمده مشکلات به وجود آمده در جامعه، نتیجه ی اعمال ما و بد اخلاقی هایی نظیر، تهمت، غیبت و در صدر همه دروغ می باشد که در شان یک جامعه اسلامی نیست و نیاز به بررسی و اصلاح دارد.

 

سوء استفاده از رفتارهای نامناسب در عزاداری ها

این عالم دینی با بیان اینکه با وجود این بد اخلاقی ها در جامعه توجه بیش از پیش باید متوجه نهضت عاشورای امام حسین باشد به نحوی که این عزاداری ها دارای شور و شعور حسینی باشد.

وی در تکمیل مطلب فوق گفت: برخی از رفتارها نظیر قمه زنی، زنجیر تیغ دار زدن در مراسم عزاداری امام حسین(ع) دست مایه ی سوء استفاده ی دشمنان قرار می گیرد که باید از آن اجتناب نمود حتی اگر با خلوص نیت صورت گیرد.

 

ولایت فقیه عامل اقتدار مسلمانان

حسینی مزاری در پایان سخنان خود ولایت فقیه را از اصول فقه جعفری دانست و گفت کسی که ولایت فقیه را قبول نداشته نمی توان او را شیعه خواند، پس دنباله روی از فرهنگ عاشورای امام حسین از مسیر ولایت فقیه میسر است و تنها عاملی که امروز باعث قدرت مندی تشیع در جهان شده است، همین بحث ولایت فقیه می باشد.