• تاریخ انشار: 13 ژانویه 2020
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 28845
  • 559 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دشمنان اسلام فعالیتی منسجم دارند/ مردم افغانستان نباید درگیر اختلافات و چنددستگی‌ها باشند

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -قم:‌ در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری خطاب به حضرت آیت الله گرامی عنوان داشت: بنده و همکارانم به نمایندگی از مجموعۀ مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان و تعداد زیادی از عناصر فرهنگی و رسانه‌ای و بخشی از مردم افغانستان خدمت شما رسیده‌ایم و سلام […]

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -قم:‌ در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری خطاب به حضرت آیت الله گرامی عنوان داشت: بنده و همکارانم به نمایندگی از مجموعۀ مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان و تعداد زیادی از عناصر فرهنگی و رسانه‌ای و بخشی از مردم افغانستان خدمت شما رسیده‌ایم و سلام همۀ عزیزان را خدمت شما تقدیم می‌کنیم.

 

وی با اشاره‌ای مختصر به شرایط فعلی افغانستان،‌ گفت: حتما حضرتعالی در جریان هستید که شرایط کشور ما هر روز در حال بدتر شدن است که از هر جهت ناراحت‌کننده است.

 

رئیس مرکز تبیان در تکمیل مطلب فوق اظهار داشت: مهمترین مسئله‌ای که مردم ما را در افغانستان در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در معرض تهدید قرار می‌دهد، بحث ناهماهنگی و اختلافات در سطح خود مردم است.

 

حسینی مزاری، انفعال و سکوت خواص جامعه را معضلی دیگر عنوان کرد و گفت: خواص ما فعلا در صحنه حضور مناسبی ندارند. همچنین در راستای هدایت و رهبری مردم و آگاهی‌بخشی و انسجام عمومی، از ناحیۀ خواص کوچکترین عمل سازمان‌ یافته‌ای وجود ندارد.

 

این آگاه امور دینی گفت: البته حوزات علمیه و مدارس و مراکز آموزشی در گوشه و کنار ولایات افغانستان وجود دارد و طلاب و علمایی هم در آنجا آموزش می‌بینند، اما از انسجام و هماهنگی واحدی برخوردار نیستند. حتی نظام آموزشی واحدی در  سطح حوزات علمیۀ کشور ما وجود ندارد. همچنین روحیۀ انقلابی‌گری و دفاع از حق و مبارزه با باطل در سطح علما بسیار کم‌رنگ است.

 

وی گفت: چند سال پیش، اهالی یکی از ولسوالی‌های ولایت بلخ از ما تقاضا کردند که برایشان یک روحانی جهت پذیرفتن مسئولیت امام جمعه بفرستیم، ما آمدیم در سطح حوزات علمیه کابل و همچنین حوزه علمیه قم به بسیاری از علما و طلاب پیشنهاد دادیم و حتی گفتیم که تمام خرج رفتن و معاش روحانی را هم می‌پردازیم، اما کسی حاضر نشد که به آنجا برود، خواص و علمای ما به چنین معضلاتی گرفتار هستند.

 

حسینی مزاری با اشاره به برخی خدمات و فعالیت‌های مرکز تبیان، اظهار داشت: این مرکز یکی از تشکل‌های بزرگ است که در اکثر ولایات شیعه‌نشین دفتر داشته و در جهت ترویج تفکر اهل‌بیت علیهم‌السلام، فعالیت می‌کند. مرکز تبیان نیروی‌های زیادی را در بخش‌های مختلف آموزشی کشور تربیت نموده،‌ که البته همین مسئله باعث رنجش خاطر دشمنان شد و ایادی آنان در ۷ جدی/دی سال ۹۶ دفتر ما را در کابل مورد حمله انتحاری قرار دادند و ۵۲ نفر از همکاران ما را به شهادت رساندند که هر یک جزو عناصر ورزیدۀ ما بودند.

 

وی با بیان اینکه مرکز تبیان در آن حمله، تاوان فعالیت‌های گسترده و اثرگذار خود را در راستای اعتلای فرهنگ ناب علوی پرداخت،‌ گفت: ۳۱ نفر از شهدا از میان طلبه‌های مدرسه امام امیرالمونین (ع) بودند که به شهادت رسیدند و ۲۷ نفر دیگر از همین طلاب نیز زخمی شدند. می‌توان گفت که در طول چهل سال دوران جهاد و مقاومت افغانستان، این بزرگترین آسیبی بود که به جمعیت طلاب رسید. اما متاسفانه بذخی از خواص  نه تنها یک پیام تسلیت ندادند بلکه در برخی موارد، خانواده‌های شهدا را شماتت می‌کردند که چرا شهیدِ شما در برنامه‌های این مرکز شرکت کرد. در حالی که این شهدا در راه محافظت از دین و مذهب به شهادت رسیدند.

 

رئیس مرکز تبیان ادامه داد: توقع ما این است که حضرتعالی و سایر علمای کرام که در قم حضور دارید، حداقل از نگاه معنوی به افغانستان توجه ویژه‌ای داشته باشید تا در راستای ایجاد تحول در حوزات عملیه آنجا کار صورت بگیرد و برای تربیت طلاب انقلابی و دینی به آنها راهکار ارائه شود.

 

وی با اشاره به گوشه‌ای از فعالیت‌های گسترده و دوام‌دار مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری آوا در افغانستان،‌ ایران و بسیاری از کشورهای دیگر، عنوان کرد: این حجم از فعالیت نیاز به یک پشتوانۀ معنوی و ارتباط با مرجعیت دارد و ما خواهان ارتباط فکری و معنوی با شما می‌باشیم.

 

در ادامۀ این دیدار، حضرت آیت‌الله گرامی مدظله العالی ضمن خوش‌آمدگویی به حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری و هیئت همراه، با اشاره به ماجرای افزایش نفوذ فرقۀ بهائیت‌ در دوران مرحوم علامه بروجردی ره،‌ گفتند: در دوران مرحوم بروجردی در ایران بهایی‌ها در بین تودۀ مردم جای پا پیدا کرده‌ بودند. آقای بروجردی با ناراحتی می‌گفتند که ما هرچه مشکل داریم از ناحیۀ ناآگاهی و جهل مردم است.

 

ایشان با تایید سخنان آقای حسینی مزاری مبنی بر وجود اختلافات میان مسلمانان افغانستان،‌ اظهار داشتند: در شرایطی که کشورهای غربی به صورت منسجم در حال فعالیت هستند، مسلمانان نباید درگیر اختلافات و چنددستگی‌ها شوند.

 

حضرت آیت‌الله گرامی، ضعف فرهنگی مردم را نیز ناشی از ضعف علما دانسته و افزودند: تودۀ مردم که در صحنه حضور دارند. این خواص جامعه هستند که متاسفانه یا مشکل دارند و یا ترس از مال و جان و پست و مقام و مسایل این‌چنینی باعث می‌شود که منفعل باشند.

 

ایشان، تربیت طلاب منفعل را غیرمفید خوانده و خاطرنشان کردند که چنین طلاب و علمایی نمی‌توانند درد مسلمانان را دوا کنند.

 

حضرت آیت الله گرامی با مفید دانستن فعالیت‌های مرکز تبیان در راستای اعتلای فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام، اعلام آمادگی کردند تا از این مرکز فرهنگی اجتماعی در بخش‌های مورد نیاز فکری، حمایت معنوی نمایند.

 

تذکر: شایان ذکر است که این دیدار قبل از شهادت جنرال قاسم سلیمانی و همرزمان ایشان صورت گرفته است.