• تاریخ انشار: ۱ سرطان ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7581
  • 1,465 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دشمنان انسانیت را میتوان با مطالعه قرآن به سادگی شناخت

“دشمنان انسانیت را میتوان با مطالعه قرآن به ساده گی شناخت که با چه شیوه ای این دشمنان پیش میروند و دشمنی خود را علیه امت مسلمه به راه می اندازند و این را خوب درک کرده میتوانیم از محتویات قرآن، چون قرآن این را خودش اعلام کرده که خداوند از دشمنان شما خوبتر آگاه […]

“دشمنان انسانیت را میتوان با مطالعه قرآن به ساده گی شناخت که با چه شیوه ای این دشمنان پیش میروند و دشمنی خود را علیه امت مسلمه به راه می اندازند و این را خوب درک کرده میتوانیم از محتویات قرآن، چون قرآن این را خودش اعلام کرده که خداوند از دشمنان شما خوبتر آگاه است.”

این مطلب توسط مولوی خرمی در گفتمانی تحت نام “رمضان و دشمن شناسی” در شب پنجم نمایشگاه سوره توسط دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان دایر گردیده بود، عنوان گردید.

به گزارش خبر گزاری آوا، مولوی سراج الدین خرمی در پاسخ به این که آیا دشمن انسانیت است؟ اگر است ما چطور آنرا بشناسیم؟ و منظور از دشمن اسلام و دشمن فرهنگ قرآن چیست؟ به خبرنگار صدا افغان گفت: شناخت دشمن را قرآن در سوره نساء آیه چهل و پنج این گونه بیان میکند ” خداوند حاکم تر است، نسبت به شما بر دشمنان تان” یعنی دشمن اسلام و مسلمانان خوبتر معرفی میکند.

وی علاوه کرد، قرآن دشمن را به صراحت برای ما معرفی میکند. به طور مثال در سوره یاسین میگوید: شیطان که از جن است او دشمن آشکار شما است او را پرستش نکنید.

خرمی اضافه کرد: دشمنان انسانیت را میتوان با مطالعه قرآن به سادگی شناخت که با چه شیوه این دشمنان پیش میروند و دشمنی خود را علیه امت مسلمه به راه می اندازند و این را خوب درک کرده میتوانیم از محتویات قرآن، چون قرآن این را خودش اعلام کرده که خداوند از دشمنان شما خوبتر آگاه است.

مولوی خرمی با پاسخ به اینکه آیا در واقعیت مردم دشمن خود را میشناسند؟ بیان داشت: متأسفانه عدم رشد فرهنگی در جهان اسلام خصوصا در کشور ما و نداشتن معلومات کافی در باره دین و قرآن به این سبب درشمن شناسی در کشور ما ضعیف است.

وی علاوه کرد، نبودن آگاهی دینی در جوامع اسلامی و فعالیت های گسترده دشمن سبب ضعف جهان اسلام شده و به همین خاطر دین اسلام مورد حمله تهاجم های فرهنگی گوناگون قرار گرفته و امت اسلامی از هر نقطه آسیب پذیر گردید و قوه ی که باید از این تهاجم ها باید دفاع کند یعنی (علما) ضعیف هستند. علت هم عدم معلومات از سخنان پیامبر و قرآن می باشد.

آقای خرمی در پاسخ به این که هدف طاغوت چیست، گفت: در قرآن شما می‌بینید که در زمان حضرت موسی طاغوت زمان فرعون است، در برابر حضرت محمد (ص) طاغوتش ابوجهل و همکارانش است و راه های بیرون رفت را هم قرآن برای ما معرفی میکند. انسان وقتی بتواند در مقابل نفس ایستادگی کند، همانطور که در برابر طاغوت ایستاد شود، همانطور در مقابل شیطان ایستاد شود. اگر ما محتویاتی از قرآن داشته باشیم در مقابل شیطان در مقابل نفس و در مقابل طاغوت، ما شکست نمیخوریم.

خرمی در باره این که هدف دشمن چیست؟ گفت: دشمن از ابعاد مختلف فعالیت میکند، گاه در لباس خود ما مثل افکار خود ما داخل می شود تا از نقاط ضعف ما کار بگیرند و افراد دست نشانده خود را در میان امت مسلمه جا به جا کند و از آن در اوقات مختلف بر علیه مسلمانان استفاده نماید.

وی تصریح کرد: در کشورهای طاغوتی، وزارت خانه هایی است که بالایی جهان اسلام کار میکنند تا بتوانند اهداف شوم خود را در کشور های اسلامی پیاده نمایند.

مولوی خرمی پاسخ به این که چرا علمای دین نکته دشمن شناسی را مطرح نمی‌کنند گفت: علمای دین مکلف هستند آنچه که در قرآن آمده و پیامبر فرموده را برای مردم برسانند، گاهی علما هم کمبودی هایی دارند زیرا محیط و نظام حکومتی ما با احکام الهی سازگار نیست.

خرمی بیان این که چگونه محیط و حکومت سازگار نیست، گفت: حکومت زمینه رساندن احکام خدا را آنطوری که باید مساعد کند، نکرده و تا اندازه ی تهاجمات فرهنگی در کشور ما حاکم است که رسانه های کشور همه در دست مخالفان اسلام است.

وی علاوه کرد: شما ببنید که یک رسانه امروز چه تعداد بیننده دارد و مخاطبان یک عالم در مسجد چی تعداد است و تا اندازه ی که زمینه برنامه های غیر اسلامی در شهر مساعد است به آن اندازه زمینه برای ترویج فرهنگ قرآن مساعد نیست، چرا چون محیط فراهم شده از سوی حکومت با احکام خدا سازگار نیست.

حجت الاسلام اسحاق اخلاقی؛ امام جمعه ولسوالی دهدادی ولایت بلخ در این میزگرد در پاسخ به این سئوال که با توجه به مشکلات کشور دلیل این نابسامانی ها چیست گفت: این مشخص است که شیطان دشمن انسانیت می باشد و وظیفه ما است که حربه های شیطان را شناسایی کنیم و راهکاری برای مبارزه پیدا نماییم.

وی دلیل اینکه جامعه ما عقب مانده و آسیب دیده است را این گونه بیان کرد؛ جامعه ما دشمن خود را نشناختند، اگر ما از دشمن خود آشنایی پیدا نماییم و راه مبارزه با آن را از طریق قرآن به پیش بگیریم و مانع نفوذ دشمن گردیم، قطعا جامعه ما هم ترفیع خواهد کرد.

اخلاقی اضافه کرد: انسان در حقیقت تحت عوامل های بیرونی قرار دارد، یعنی روح و قلب انسان تحت عوامل های بیرونی است هر چه که ما در بیرون یاد میگیریم و از آن لذت میبریم تحت عوامل همان قرار میگیریم، خوب بعضی از انسان ها هستند قلب شان محل نزول شیطان میشود و بعضی انسان ها قلب شان محل نزول فرشته ها و ملایکه ها میشود.

آقای اخلاقی در پاسخ به این که دلیل مشکلات فرهنگی کشور ما چی میباشد، بیان کرد: دلیلش عدم آگاهی از مسائل فرهنگی عدم آگاهی از مسائل اسلامی و عدم جلوگیری از تهاجم فرهنگی در خانواده به این دلیل است که فرهنگ ما دچار مشکلات گوناگون گردید و می توانیم انواع مختلف آنرا مثال بزنی یک آن فرهنگ غلط رسم و رسومات عروسی در کشور می باشد.

در ادامه، آقای اخلاقی در پاسخ به این که جلوگیری از جهالت جوانان و تشویق آنها به فرهنگ چه کار باید صورت بگیرد، گفت: بهترین راه ها این است که برنامه های متعدد قرآنی به مناسبت های مختلف دایر شود تا جوانان با قرآن آشنایی پیدا کنند، درست است که خواندن، گوش دادن و حفظ کردن قرآن ثواب دارد، ولی آن چه که مهم است به گفته های قرآن عمل کردن است.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی؛ مسئول دفتر تبیان در بلخ در پاسخ به این که ما چگونه با تهاجم فرهنگی مبارزه کنیم، گفت: وقت ما به قرآن کریم مراجعه میکنیم، قرآن دشمن ما را برای ما مشخص میکند، در آیات متعدد گاهی نفس انسان به عنوان دشمن انسان معرفی میشود، گاهی شیطان به عنوان دشمن انسان معرفی شده و گاهی هم طاغوت به عنوان دشمن انسان معرفی شده است.

موسوی علاوه کرد: اگر ما آیات قرآن را مطالعه نماییم، میبینیم که دشمن انسان یا نفس است یا شیطان و یا طاغوت است، خداوند میفرماید: هر رسول را زمانی که می فرستیم دو تا مأموریت دارد، باید دو کار را در میان جامعه انجام بدهد. اولاً مردم را وادار به عبادت خداوند بکند فقط در مقابل خداوند متعال سجده کنند و شرک در مقابل خداوند نیاورند، مأموریت دومی ایستادن در مقابل طاغوت است.

وی افزود: نصف دین اطاعت از خداوند است که باید عبادت نماییم و نصف دین ما هم قد برافراشتن در مقابل طاغوت زمان می باشد، امروز غیر از شیطان و غیر از نفس بزرگترین دشمن ما فعلاً طاغوت زمان است.

وی گفت: دشمن در داخل جامعه ما به شکل منظم و زیبا در نقاط مختلف جای گرفته است، مثلا یکی از آنها رسانه های مبتذل می باشد، امروز دشمن آمده در قالب این رسانه ها همان تفکرات خود را به ما القاء میکند.

وی علاوه کرد که امروز اگر ما بخواهیم در مقابل دشمن ایستاده شویم و حرف برای گفتن داشته باشیم باید ما هم سواد رسانه ای داشته باشیم، اگر ما قطعاً سواد رسانه یی داشته باشیم و علمای ما در منبر ها تبلیغ کنند، قطعاً میتوانیم با این تهاجم فرهنگی که دشمن دارد مبارزه کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسین موحد بلخی؛ استاد مدرسه ثقلین پاسخ به این که وظیفه ما در قبال دشمن چه است؟ گفت: کفر یک ملت است، در مقالبش ملت اسلامی و امت اسلامی هم یک ملت است. بیش از صد سال می شود که نهضت احیاء دینی با قیافه های مختلف عرض وجود کرده به عنوان یک قدرت امت مسلمه در سطح بین الملل مطرح شده است.

این کارشناس مسایل دینی افزود: گرچند حرکت های امروز جهان اسلام به یک نظام واحد نرسیده و نهضت های زیادی را پشت سر گذاشته است، اما با آن هم امروز، امت اسلام در مقابل نظام استکباری قرار دارد.

وی گفت: ما باید تلاش کنیم تا راه های مبارزه با حیله های دشمن را پیدا نماییم و بدانیم که دشمن از کدام ابزارها برای انحراف جامعه و جوانان ما استفاده میکند، بعد ما هم برای پیشگیری و مقابله باید از همان مسیر بالای جامعه و جوانان خود کار کنیم و اقشار جوان جامعه را به عنوان مغز و سرمایه اصلی ملت به رسمیت بشناسیم و برای نسل جوان خود برنامه ریزی داشته باشیم.

موحد علاوه کرد: تغذیه ما برای نسل جوان قرآن است، قرآن که تبیاناً لکل شی می باشد، چون همه معارف از ابعاد مختلف زندگی در قرآن بیان گردیده است.