• تاریخ انشار: ۲۵ دلو ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6285
  • 1,280 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دشمنان سعی بر این دارند تا الگوهای جعلی ی رابه جای الگوهای شایسته اسلامی به جامعه زنان ما تحمیل کنند

همزمان با میلاد پر میمنت حضرت زینب (س) محفل جشن و گرامیداشت از سوی مدرسه حضرت قائم آل محمد (ص) در کابل برگزار شد.   حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این محفل، ضمن عرض تبریک و تهنیت گویی این مناسبت، گفت: تجلیل از […]

همزمان با میلاد پر میمنت حضرت زینب (س) محفل جشن و گرامیداشت از سوی مدرسه حضرت قائم آل محمد (ص) در کابل برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این محفل، ضمن عرض تبریک و تهنیت گویی این مناسبت، گفت: تجلیل از چنین مناسبت هایی از وظایف ما است، هرچند شاید این تجلیل ها به درد حضرت زینب(س) نخورد اما خیلی به نفع خود ما است.

 

آقای مزاری افزود: ما می توانیم از مطالب این جلسات برای بهبود کیفیت و وضعیت زندگی خود نهایت استفاده را کنیم.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در ادامه با بیان اینکه ما انسان ها در زندگی خود نیاز به الگو داریم، افزود: الگو های زیادی وجود دارد که مردم در خیلی از بخش های زندگی خود با استفاده از آن نقشه راه و مسیر خود را پیدا می کنند، اما در این بین شخصیت حضرت زینب (س) به عنوان الگوی اثرگذار مطرح است که برای مردان و زنان این الگوی خیلی موفق است.

آقای مزاری تاکید کرد که اگر مسلمان ها براساس راه و روش این الگوی موفق حرکت کنند، قطعاً در زندگی خود مشکل ندارند و تمام مشکلات شان حل می شود.

مزاری خاطر نشان کرد که بزرگترین دلیلی که ما امروز این همه معضل و مشکل داریم، عدم پیروی دقیق از الگو های اسلامی می باشد.

 

به گفته این عالم دینی؛ دشمنان ما امروز خیلی تلاش دارند تا ما از الگو های اثر گذار اسلامی پیروی نکنیم، چون می دانند که اگر ما بر اساس حرکت های رفتاری و گفتاری ی این الگو ها عمل کنیم، قدرتمند می شویم، از همین رو سعی بر این دارند تا الگوهای جعلی ی رابه جای الگوهای شایسته اسلامی به جامعه زنان ما تحمیل کنند.

آقای مزاری، به ۸ مارچ – روز به اصطلاح جهانی ی زن اشاره نموده گفت: منشأ تاریخی ۸ مارچ از هیچ قداستی برخوردار نیست، در حالیکه روز تولد حضرت زهرا (س) از قداست فراوان برخوردار است، اما غربی ها می خواهند تا آن را جایگزین این روز کنند.

 

مزاری، همچنان به روز ولنتاین – روز به اصطلاح عشاق اشاره نموده افزود که این حرکت های الگو سازانه است و دشمنان می خواهند تا آنرا به عنوان الگوی رفتاری در جوامع اسلامی مطرح کنند تا بر اساس آن روابط میان مرد و زن عادی شود و جامعه به سوی انحراف ضد دینی کشانیده شود.

وی افزود: نه تنها این بلکه آنان می خواهد در سطوح مختلف برای ما الگو معرفی کنند.

آقای مزاری اشاره نمود که مثلاً به جای یک خانم مسلمان و عفیف، یک خانم منحرف و کوچه گرد را به عنوان “ستاره افغان” الگو برای جامعه ما معرفی می کنند.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، خاطر نشان کرد که غربی ها به تدریج، با وسایل و امکانات در دست داشته شان الگو های مسلمان و مثبت را کنار می زنند و الگو های منفی را جایگزین آنان می کنند که این حرکت های غربی ها قطعاً روی جامعه ما تاثیر دارد.

 

آقای مزاری با بیان اینکه همه ما باید در راستای گسترده سازی الگوهای اسلامی کار کنیم، تاکید کرد که ما باید در راستای مطرح کردن الگو های اسلامی تلاش کنیم و یکی از راه های مطرح ساختن و برجسته کردن الگوهای اسلامی برگزاری مجالس و محافل با شکوه و پرداختن به زوایای تاثیر گذار شخصیتی آنان می باشد.

 

به گفته این عالم دینی؛ اگر ما بر اساس الگو گیری از ائمه معصومین(علیهم السلام) و حضرت زینب (س) عمل نکنیم قطعاً نباید خود را شیعه بدانیم.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان اینکه حضرت زینب(س) را باید در تمام بخش زندگی خود الگو قرار دهیم، خطاب به دختر خانم های طلبه گفت: در بحث ازدواج، در بحث شوهر داری، در بحث عبادت و در همه بحث ها باید او را الگوی زندگی خود قرار دهیم.

آقای مزاری با اشاره به اخذ شیربهای گران، از سوی والدین دختر، گفت: در بحث ازدواج، زنان قیمت زیادی دارند و نباید آنان را در معرض فروش قرار داد، چون گذشته از آنکه این کار ناپسند است جواز شرعی هم ندارد.

آقای مزاری، افزود: در بحث مهر حضرت زینب (س) شرایط ازدواج بسیار سهل و آسان بود در حالیکه امروز شرایط ضمن عقد خیلی سنگین و کمرشکن است.

 

او خاطر نشان کرد: بحث ازدواج برای جامعه خیلی مهم است، چون خشت آغازین زندگی است و اگر این خشت درست گذاشته نشود عواقب بدی را در پی خواهد داشت.

مزاری اشاره کرد که مثلاً زنان خیلی جوان که اصلاً تصورش نمیرود، مطلقه میشوند چون اساس و بنیاد ازدواج آنان اشتباه است.

 

آقای مزاری تاکید کرد: ما باید خود را بررسی کنیم که اعمال ما در بحث ازدواج به حضرت زینب (س) می ماند یا خیر!

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، هم چنان به بحث شوهرداری حضرت زینب (س) اشاره نموده گفت: شما شوهرداری حضرت زینب را بررسی کنید و ببیند که آیا شوهرداری شما با حضرت زینب برابر است یا خیر!

آقای مزاری افزود: حضرت زینب(س) زمانیکه به سمت کربلا حرکت میکند، باوجود اینکه شرط ضمن عقدش “دیدار امام حسین(ع) در هر زمان” بود با آنهم از شوهرش اجازه میگیرد.

مزاری تاکید کرد که اگر از شما هم چنین است بدانید که شما پیرو حقیقی حضرت زینب (س) هستید.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان همچنان یاد آور شد که متاسفانه رفتار مردان نیز رفتار بسیار اشتباهی است و این رفتار حتی همانند رفتار قرون وسطا است.

آقای مزاری تصریح نمود که هیچ مردی حق بلند کردن دست روی خانم خود ندارد و هیچ مردی حق ناراحت ساختن و دشنام دادن خانم خود را ندارد.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، هم چنان به بحث اولاد داری حضرت زینب (س) اشاره نموده گفت: حضرت زینب (س) فرزندانی تربیت کرد که در کنار امام حسین (ع) برای دفاع از دین در کربلا به شهادت رسیدند.

آقای مزاری خطاب به خانم ها کرد و افزود: تربیت اولاد خیلی مهم است و یکی از وظایف اصلی زنان است.

آقای مزاری اضافه کرد، امروز ما اگر مشکل داریم، وجود مشکل در سطح خانواده و مادران ما است، که در راستای تربیت کردن فرزندان شان درست عمل نکرده اند.

 

این عالم دینی هم چنان به بخش های دیگر زندگی حضرت زینب اشاره نمود و افزود که زنان امروزی ما باید حضرت زینب (س) را در تمام بخش های زندگی خود الگو و نمونه قرار بدهند.

مزاری همچنان خطاب به زنان گفت: زمانی شما پیرو واقعی حضرت زینب هستید که تلاش کنید و به یک مقام علمی برسید و اگر علاقمند تاثیر گذاری بر روی جامعه هستید، پس تلاش کنید و درس بخوانید.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، هم چنان به بحث عبادت حضرت زینب (س) اشاره نموده گفت که حضرت زینب در عرصه عبادت نیز یک الگو برای ما است، چون گذشته از اینکه واجبات و مستحبات روزانه را به جا می آورد نماز شب اش نیز هیچ وقتی قضا نمیشد.

 

آقای مزاری یادآور شد که در شب ۱۱ محرم با وجود اینکه حضرت زینب(س) چندین کشته داد و با وجود تهاجم دشمن و هزاران مشکلات دیگر نماز شب خود را قضا نکرد.

وی همچنین یادآور شد که حضرت زینب (س) در بحث حجاب، حیا و عفیف بودن یک الگوی برجسته برای خانم ها است.

آقای مزاری در ادامه یادآور شد که زن از منظر اسلام مقام خیلی بالایی دارد، پیامبران و ائمه معصومین ما از دامن همین زن به مقام و منزلت رسیده اند.

 

وی تاکید کرد: جامعه افغانی زمانی جامعه انسانی و اسلامی خواهد شد که زنان ما اصلاح شده، در صحنه حضور پیدا کنند و از خصوصیت هایی که از حضرت زینب (س) برای شان به ودیعه گذاشته شده است، پیروی کنند.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، همچنان در بحث مبارزات حضرت زینب (س) اشاره نموده گفت: مبارزه و مجاهده حضرت زینب(س) در تاریخ با خط زرین ثبت شده است و این مبارزات از اهمیت بالایی برخوردار است، چون اگر مبارزه حضرت زینب (س) نبود، تمام اسلام با حضرت امام حسین(ع) دفن می شد.

آقای مزاری ادامه داد: حالا بررسی کنیم که زنان ما چه مقدار در صحنه و چه مقدار در عرصه مبارزه حضور دارند و اگر زنان ما یکهزارم خصوصیات مبارزاتی حضرت زینب (س) را داشته باشند می توان آنان را زینبی خواند.

مزاری، یادآور شد که حضرت زینب(س) خصوصیات مختلف داشت که از جمله می توان خصوصیت مطیع بودن از امام زمان اش را بیان کرد.

 

آقای مزاری افزود: حالا ببینیم که ما چقدر مطیع امام زمان خود هستیم، این امام زمان ما نائب دارد، ما چه مقدار از نائب وی پیروی کردیم و می کنیم؟

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، اضافه نمود: اگر دیدید که از نایب امام زمان(عج) خود و از خط وی پیروی کردید؛ بدانید که شما زینبی هستید.

 

آقای مزاری افزود که این نایب امام زمان(عج)، امام خامنه ای است که وی خلف صالح حضرت امام خمینی(ره) می باشد.

در همین حال حجت الاسلام و المسلمین «غلام سخی مصباح»، رئیس مدرسه قائم آل محمد (ص) نیز ضمن تبریک گویی این مناسبت، ابراز امیدواری کرد که زنان در راستای الگو گیری از حضرت زینب (س) پیروز باشند و محافظین دین باشند.

گفتنی است که مدرسه قائم آل محمد (ص) تحت اشراف دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی، در کابل از سال ۱۳۸۸ بدینسو در راستای آموزش طلبه های دینی و حوزوی فعالیت دارد.