• تاریخ انشار: ۹ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 18723
  • 634 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دشمن‌شناسی راه برون رفت از مشکلات کشور است

  به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، همزمان با هشتم ثور، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی افغانستان، روز گذشته(شنبه، ۸ ثور) دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر هرات، میزگردی را در سالن اجتماعات این مرکز برگزار کرد.   حجت‌الاسلام و المسلمین سید اسدالله بهشتی، مسئول بخش دانشجویی نمایندگی مرکز تبیان در هرات در این […]

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، همزمان با هشتم ثور، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی افغانستان، روز گذشته(شنبه، ۸ ثور) دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر هرات، میزگردی را در سالن اجتماعات این مرکز برگزار کرد.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین سید اسدالله بهشتی، مسئول بخش دانشجویی نمایندگی مرکز تبیان در هرات در این میزگرد گفت که اگر به تاریخ نگاهی دقیق داشته باشیم، به خوبی درک می‌کنیم که ظلم روس‌ها تنها در برابر مذهب، ملت و خلاف فرهنگ نبود، بلکه آن‌ها علیه انسانیت بودند.

 

او گفت، مردمی که در افغانستان به دست روس‌ها کشته می‌شدند، از یک گروه سِنّی یا فرهنگ یا ایدئولوژی مشخص نبودند؛ روس‌ها همان‌طور که پیرمردان را به شهادت می‌رساندند، کودکان را نیز می‌کشتند.

 

به گفته‌ بهشتی، روس‌ها زنان خفته در بستر را چنان با قصاوت شهید می‌کردند که مردان در سنگر را می‌کشتند.

 

این عالم دینی افزود که روس‌ها در حالی‌که بدترین دشمن مستضعفین بودند، اما با بوق و کرنا همواره خود را حامی مستضعفان نشان می‌دادند.

 

بهشتی تأکید دارد که امروزه عمل و موشک‌باران عربستان با حمایت امریکا و انگلیس در یمن، مشابه عمل روس‌ها در افغانستان است.

 

محمد موحدی، فعال فرهنگی در هرات نیز بر این باور است که می‌توان هشتم ثور، پیروزی مردم مجاهد و سلحشور افغانستان در برابر ابرقدرت شرق را معجزه قرن نامید.

 

او گفت که مردم افغانستان با شکم گرسنه و دستان خالی به یاری خداوند بزرگ در مقابل ارتش تا به دندان مسلح شوروی سابق ایستاد و با تقدیم هزاران شهید و مجروح توانست افغانستان را از وجود آنان پاک‌سازی کرده و پرچم اسلام را در این سرزمین اسلامی به اهتزاز در آورند.

 

وی در پاسخ به این پرسش که چرا و چه عواملی باعث شد تا در افغانستان یک حکومت اسلامی پایدار و توأم با صلح و امنیت تشکیل نشود و جنگ‌های داخلی شکل بگیرد، گفت که مردم افغانستان وظیفه الهی، ایمانی و وجدانی خودشان را ادا و ادامه انقلاب را به سران مجاهدین واگذارکردند، به امید آن‌که ایشان به عنوان مسلمان مجاهد اداره امور مردم را با استفاده از تعالیم ارزشمند اسلامی به درستی به دست گیرند.

 

این فعال فرهنگی افزود: متأسفانه آن‌چه باعث شد تیر امید مردم مجاهد و شهید پرورش افغانستان به سنگ بخورد، غافل شدن سران مجاهدین از دو شیطان بسیار خطرناک، یکی شیطان نفس و دیگری شیطان بزرگ(امریکا) بود.

 

موحدی بر این باور است که عده‌یی از سران مجاهدین که تازه به قدرت رسیده بودند، متأسفانه با عدم تزکیه نفس دچار وسوسه‌های شیطانی نفس اماره شده و فراموش کردند که این پیروزی آنان نتیجه ریخته‌شدن خون‌ آحاد ملت بزرگ افغانستان است و بایستی حق و حقوق همه اقوام و مذاهب و اقلیت‌های قومی و نژادی در نظر گرفته می‌شد که نشد.

 

مسئول بخش فرهنگی نمایندگی مرکز تبیان در هرات یادآور شد که از دیگر سو دخالت‌های شیطان بزرگ(امریکا) در امور داخلی و با نشان دادن چراغ‌های سرخ و سبز به برخی از ساده‌لوحان، کشور را به سمت جنگ‌های داخلی و برادرکشی‌ها سوق داده است.

 

از سویی هم بهشتی می‌گوید که امروز امریکایی‌ها تروریست‌های دست‌آموز خود را به جان مردم بی‌گناه انداخته و خودشان صحنه را تماشا می‌کنند و هر روز شاهد کشته شدن صدها نفر توسط طالبان و داعش هستند.

 

وی گفت که این مشکلات تا زمانی ادامه دارد که مردم به دشمن‌‍شناسی قوی دست پیدا نکنند.