• تاریخ انشار: 1 نوامبر 2014
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1351
  • 1,421 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دشمن از جهالت افراد بنیادگرا و افراطی بهره برداری می کند

عده ی از گروه های افراطی و بنیاد گرا به دلیل عدم شناخت کافی از اسلام در اختیار دشمن قرار گرفته اند و دشمنان هم از جهالت آنان سوء استفاده می کنند. به گزارش خبرگزاری آوا، مطلب فوق توسط حجت الاسلام والمسلیمن سید محمد حسین واعظی؛ مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان […]

عده ی از گروه های افراطی و بنیاد گرا به دلیل عدم شناخت کافی از اسلام در اختیار دشمن قرار گرفته اند و دشمنان هم از جهالت آنان سوء استفاده می کنند.

به گزارش خبرگزاری آوا، مطلب فوق توسط حجت الاسلام والمسلیمن سید محمد حسین واعظی؛ مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، طی مراسمی که در دفتر حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کابل و با حضور جمعی کثیری از عزاداران امام حسین(ع) برگزار شده بود، عنوان شد.

واعظی خطاب به حاضرین گفت که اگر می خواهید دشمنان از شما سوء استفاده نکنند، بصیرت دینی خود را افزایش بدهید و ایمان را در وجود خود تقویت کنید، زیرا انسان مومن دوست را از دشمن تشخیص می دهد و می شناسد که چه کسی دشمن اسلام و اهل بیت است و چه کسی دشمن نیست، اصلاً معنی تولی و تبری همین است.

به گفته واعظی در زمان امام حسین(ع) کسانی بودند که حق را از باطل نشناختند و دوست را از دشمن تشخیص داده نتوانستند و در مقابل حجت خدا قرار گرفتند.

وی افزود: در حالیکه امام حسین(ع) فریاد زد من برای فساد و تباهی، ظلم و ستم و به طمع چوکی و ریاست قیام نکرده ام، بلکه من برای اصلاح امت جدم بر خواسته ام.

به گفته واعظی برخی بر این باور هستند که آوردن اصلاحات و تغییر در وضعیت جامعه نمی تواند عامل اساسی در انقلاب امام حسین(ع) باشد، زیرا این وظیفه هر زمامداری است که در راس اجتماع قرار می گیرد.

حجت الاسلام واعظی گفت که این دیدگاه قابل نقد است، زیرا درست است که اصلاحات در جایی معنی دارد که فساد وجود داشته باشد و وظیفه هر مسلمان است که دامن فساد را بر چیند، اما شرایط امام حسین(ع) با شرایط سایر زمامداران متفاوت است، آن حضرت در وضعیت ناهنجار اجتماعی قرار گرفته که اصل و اساس اسلام به خطر افتاده است.

به گفته او امام با یزید مشکل شخصی ندارد و نمی خواهد اختلافات خانوادگی را در چنین شرایطی دامن بزند، بلکه یزید با اساس اسلام بازی می کند و امام هم با تفکر یزیدی به مخالفت برخواسته است.

این عالم دینی تصریح کرد یزید با کلمات کفر آمیز خود علناً وحی را نفی می کرد و با مقدس ترین مقدسات اسلام مبارزه می کرد، در اینجا برای حسین(ع) و امثال او جایی برای سکوت باقی نمی ماند.

واعظی در ادامه سخنان خود با طرح این سوال که چرا جامعه آن روز را فساد و تباهی فرا گرفته بود؟، گفت: به دیل اینکه امر به معروف و نهی از منکر که اصل اسلام است متروک مانده بود،به حق عمل نمیشد و از باطل جلو گیری نمی شد و امام برای اقامه امر به معروف و نهی از منکر آن هم در مسیر نبوت قیام کرد.

به گفته واعظی امام حسین(ع) اساس اسلام را حفظ کرد و این درس را برای ابد به مسلمانان داد که هر مسلمانی در هر شرایطی موظف است که از ارزش ها ی دینی و اسلامی پاسداری کند.

حجت الاسلام واعظی گفت: یکی از درس های مهم و حیاتی که می توان از مکتب عاشورا آموخت، تعهد و عمل است؛ امام حسین(ع) همانگونه که عهد کرده بود در راه بر پایی دین خدا از تمام هستی خود گذشت و مسلمان بودن واقعی را عملاً ترسیم کرد.

واعظی تاکنید نمود: ما که خود را مومن به اسلام و دوست داران مکتب حسین (ع) میدانیم باید مسوولانه به وظیفه خود عمل کرده و پیام های حادثه ی کربلا را به مردم باز گو کنیم.

حجت الاسلام واعظی در پایان از تمامی دست اندرکاران و مسوولین و به خصوص نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در امور افغانستان؛ حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری که چنین بستری را برای اقامه مراسم عزاداری امام حسین(ع) فراهم کرده است ابراز قدر دانی نمود.