• تاریخ انشار: ۲۷ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 9470
  • 566 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دشمن با تبلیغاتش به دنبال از بین بردن تزکیه نفسانی زنان است

این تبلیغاتی که امروز می‌شود و حرف‌هایی که می‌زنند، برای دین زدایی و از بین بردن تزکیه نفسانی زنان است تا جامعه را به سمت و سویی بکشانند که هرگز به دنبال آن نیستید.   به گزارش آوا، این مطلب را حجت‌الاسلام و المسلمین “محمد روحانی” عضو شورای نظارت بر حوزات علمیه و نماینده آیات […]

این تبلیغاتی که امروز می‌شود و حرف‌هایی که می‌زنند، برای دین زدایی و از بین بردن تزکیه نفسانی زنان است تا جامعه را به سمت و سویی بکشانند که هرگز به دنبال آن نیستید.

 

به گزارش آوا، این مطلب را حجت‌الاسلام و المسلمین “محمد روحانی” عضو شورای نظارت بر حوزات علمیه و نماینده آیات عظام در هرات در مراسم تجلیل از مقام زن و مادر و میلاد امام خمینی(ره) که از سوی مرکز تبیان در هرات برگزار شده بود عنوان کرد و افزود که از آنجایی که حضرت زهرا (س) برای جهان اسلام ارزشمند و با برکت است، این روز خجسته را به روز زن و مادر نامگذاری کرده‌اند که انتخاب ارزشمند و شایسته‌ای است.

 

وی ضمن تبریک این روز به زنان مسلمان، افزود که بجای اینکه از ۸ مارچ که هیچ مبنا و اساسی در اعتقادات دینی و اسلامی ما ندارد الگو بگیریم، بهتر است تا از از زنان خوب عالم اسلام که قطعا شایسته‌تر و بهتر است، الگوگیری کنیم.

روحانی تاکید کرد که زنان مومنه و متدین اقتدا به حضرت زهرا(س) که “سیده نساء العالمین” است، اقتدا می‌کنند.

 

این عالم دینی و فعال فرهنگی در هرات با اشاره به آیات قرآن کریم و دیدگاه دین اسلام نسبت به زن افزود که قرآن کریم میان مرد و زن هیچ تفاوتی قائل نشده و از هر دو به عنوان انسان یاده کرده است.

 

وی افزود: وقتی می‌گوییم انسان، طبیعتا شامل زن و مرد می‌شود زیرا خداوند که انسان را آفرید براساس قانون زوجیت او را به دو قسمت زن و مرد تقسیم کرد. پس از نظر خلقت تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد. هیچ کدام ترجیحی بر دیگری نمی‌تواند داشته باشد و یا برتری لحاظ نمی‌شود که بگوییم مرد برتر و بهتر از یک زن است.

 

عضو شورای نظارت بر حوزات علمیه شهر هرات یادآور شد که زن انسانی است که خدا ابزارهای هدایت را در اختیارش قرار داده است تا به وسیله این ابزارهای هدایت به سعادت و کمال رهنمون شده و به قله‌ی پیروزی و کمالات نائل گردد.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی همچنین گفت که خداوند زن را به عنوان اسوه و نمونه و الگو معرفی نموده است. هر چند شان نزول آیه شریفه متوجه حضرت مریم(س) می‌باشد، ولی پیامبر اعظم(ص) همیشه آن‌را بر حضرت زهرا(س)تطبیق می کردند. وَ اِذْ قالَتِ الْمَلایِکَهُ یا مَرْیَمُ اِنَّ اللَّهَ اصْطَفاکِ وَ طَهَّرَکِ وَ اصْطَفاکِ عَلى‏ نِساءِ الْعالَمینَ(آل‌عمران / ۴۲).

 

او اذعان داشت که فاطمه(س) الگوی بشریت، انسانیت و الگوی همه‌ی صفات بارز برای انسانیت و زنان می‌باشد.

 

وی همچنین اشاره‌ای به آیات قرآن کریم کرد و افزود که در خطاب‌های عام قرآنی می‌بینیم که اطاعت از خدا و رسول مطرح است و این اطاعت منحصر به قشر خاصی نیست و زن وقتی رسالت خودش را انجام بدهد، می‌تواند جایگاه بالایی در بهشت به دست آورد.

 

روحانی که در جمع کثیری از علما، روحانیون، مجاهدین و مردان و زنان هرات صحبت می‌کرد افزود: همانطوری که اسلام حق مالکیت برای مرد قائل شده است، زن نیز حق مالکیت، ارث، انتخاب عقیده، مصونیت و ده‌ها مساله دیگر را دارد که این خود نمایانگر تساوی حقوق زن و مرد است.

 

این عالم مطرح دینی در هرات به بیان سخنان امام خمینی(ره) در رابطه با جایگاه زن در اسلام پرداخت و افزود که امام خمینی(ره) در رابطه با جایگاه زن فرمودند که زن در جاهلیت مظلوم قرار گرفته است، بنابراین، این اسلام است که آمد و زن را از مظلومیت در جاهلیت نجات داد و بیرونش کرد.

 

وی افزود که امام در جایی دیگر فرموده‌اند که که اسلام می‌خواهد که زن و مرد رشد داشته باشند و به سعادت برسند. اسلام تنها زن‌ها را نجات داد و آنقدری که به زن خدمت کرد، به مرد خدمت نکرده است.

 

روحانی خاطر نشان ساخت که در زمانی‌که جاهلیت محض وجود داشت، می‌‌بینیم که اسلام با ظهورش به زن ارزش و جایگاه داد. پیامبر(ص) دست دخترش را می‌بوسد و به زن و دخترش افتخار می‌کند.

 

او همچنین یادآور شد که در اسلام از چهار زن برتر اسم برده شده است. زن فرعون از نظر مادی جایگاه بالایی دارد و تمام امکانات در اختیارش است اما این قابلیت هدایت را ببینید که در کاخ فرعونی که ادعای خدایی و قدرت مطلقه می‌کند، چنان مقاومت می‌کند که به عنوان اسطوره در تاریخ مطرح می‌شود. آسیه را به بدترین حالت کشتند اما وی اجازه نداد که سستی در عقیده‌اش پیدا شود.

 

وی گفت: تجلیل از حضرت زهرا(س)به این معنا است که وی الگوی زنان با ایمان و هر زن مومنه و متدینه است، مقتدایش حضرت زهرا(س) است.

روحانی در ادامه به بیان احادیثی از پیامبر(ص) در رابطه با حضرت زهرا(س) پرداخت و افزود که پیامبر(ص) فرمودند که فاطمه پاره تن من است و در جایی دیگر فرمودند که خداوندا؛ فاطمه از من است و من از فاطمه.

 

وی افزود که شاید به ذهن ما بیاید که چگونه پیامبر از فاطمه است؟ اما این جمله یعنی به وسیله فاطمه(س) و فرزندان آن حضرت اهداف پیامبر(ص) در جامعه‌ی دینی و اسلامی پیاده می‌شود که دیدیم امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و سائر ائمه مسیر پیامبر(ص) را به صورت صحیح و اساسی پیمودند و درخت اسلام را با خون پاک و قیام‌شان بارور کردند که امروز نه تنها مسلمانان، بلکه غیر مسلمانان نیز به قیام امام حسین(ع) اقتدا کرده برای آنکه آزادی و حریت را به دست آورند.

 

روحانی با اشاره به انقلاب اسلامی افغانستان و الگوگیری مردم از قیام امام حسین(ع) گفت که انقلاب ما هم با اقتدا به قیام امام حسین(ع) بود. شعارمان این بود که “نه به کسی ظلم کن و نه زیر بار ظلم کسی برو که این مرام حسین و منطق دین است”.

 

این فعال فرهنگی در غرب کشور گفت که باید به شخصیت بزرگان خود باور پیدا کرده و زندگی خود را به آنان نزدیک کنیم تا نتایج خوبی به دست آورده و تضمین کننده حرکت‌های بعد باشیم. نسل بعد نیز باید چنین الگوهایی داشته باشد.

 

وی به نقش زنان در صدر اسلام و زمان معاصر پرداخت و افزود که زنان افتخارات زیادی کسب کرده و در انقلاب‌های رخ داده در جهان نیز نقش بارزی داشتند.

 

روحانی به نقش تربیتی زنان اشاره کرد و افزود که تربیت فرزند یکی از مهمترین نقش‌های زنان در جامعه است و زنان امروز باید نقش آفرینی کرده و فرزندان خوبی را تحویل جامعه‌ی دینی بدهند.

 

این عالم دینی و فعال فرهنگی در هرات بر حفظ حجاب زنان نیز تاکید کرد و افزود که نقش شما/زنان برازنده است در حجاب دینی واسلامی‌تان و امروز این تبلیغاتی که می‌شود و حرف‌هایی که می‌زنند، می‌خواهند دین‌زدایی کرده و آن تزکیه نفسانی شما/زنان را از بین برده و جامعه را به سمت و سویی بکشانند که هرگز شما/زنان دنبال آن نیستید.

 

وی در پایان گفت که بی‌بندوباری‌ها، بی حجابی‌ها، بی نزاکتی‌ها، اختلافات بین زن و شوهر، دختر و پدر و خواهر و برادر به وجود آمده که ناشی از تبلیغات زهرآگین دشمنان اسلام است که ما باید از دین و مکتب خود بهره برده و استفاده کنیم تا فرزندان سالمی را تربیت کرده و تحویل جامعه خود بدهیم.