• تاریخ انشار: ۱۴ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 22968
  • 441 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دشمن تلاش می‌کند با حملات تروریستی مانع شکل‌دهی و جهت‌دهی افکار عمومی توسط رسانه‌ها شود/ دشمن کور خوانده است!

نماینده دانشجویان دانشگاه اهل‌بیت(ع)، واحد تهران در سخنانی در همایش «حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی؛ علت‌ها و پیامدها» در شهر مقدس قم، با اشاره به نقش رسانه‌ها در شکل‌دهی و جهت‌دهی افکار عمومی، چنین نقشی را در تضاد با منافع شبکه های ترویستی خواند و تأکید کرد، تروریستان به همین دلیل […]

نماینده دانشجویان دانشگاه اهل‌بیت(ع)، واحد تهران در سخنانی در همایش «حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی؛ علت‌ها و پیامدها» در شهر مقدس قم، با اشاره به نقش رسانه‌ها در شکل‌دهی و جهت‌دهی افکار عمومی، چنین نقشی را در تضاد با منافع شبکه های ترویستی خواند و تأکید کرد، تروریستان به همین دلیل با انجام حملات تروریستی علیه رسانه‌ها، کوشش می‌کنند فعالیت‌های آن‌ها را محدود کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سید احمد هاشمی که روز پنج‌شنبه(۱۳ جدی) به نمایندگی از دانشجویان دانشگاه اهل‌بیت(ع) در همایش «حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی؛ علت‌ها و پیامدها» به مناسبت تجلیل از مقام شامخ شهدای حادثه تروریستی حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی ۱۳۹۶ علیه دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) شهر مقدس قم سخن می‌گفت، ضمن عرض تسلیت به خانواده حمله انتحاری به مرکز تبیان”>شهدای فرهنگ و رسانه تبیان و خانواده رسانه‌ها افغانستان، خاطرنشان کرد که برای بررسی پیامدهای حملات تروریستی بر مراکز فرهنگی و رسانه‌ها چون مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، می‌بایست نقش آن‌ها را در جامعه بررسی کرد.

 

به گفته وی، اصلی‌ترین و مهم‌ترین نقش یک رسانه، شکل‌دهی افکار عمومی است؛ یک رسانه به خوبی می‌تواند افکار عمومی را شکل و جهت بدهد و این شکل و جهت دادن،‌‌ در تضاد منافع با تروریستان قرار دارد و باعث ایجاد خطر برای آن‌ها می‌شود.

 

آقای هاشمی خاطرنشان کرد: بنابراین تروریسم از طریق حملات تروریستی کوشش می‌کند جلو رسانه‌ها را بگیرید و یا حداقل فعالیت‌های رسانه‌ها را محدود کند.

 

وی وحدت‌بخشی و انسجام اجتماعی را یکی دیگر از ویژگی‌های یک رسانه خواند و این نقش را نیز در تضاد کامل با اهداف و منافع گروه‌های تروریستی خواند.

 

نماینده دانشجویان دانشگاه اهل‌بیت در مورد راه‌حل حمایت از رسانه‌ها در برابر گرو‌ه‌های تروریستی گفت: اولین و اصلی‌ترین راه‌حل، تقدس‌بخشی به رسانه است، یعنی رسانه‌ را چنان به افکار عرضه کنیم که رسانه یک ارزش تلقی شود و وقتی رسانه را به عنوان یک ارزش پذیرفتیم، خود به خود حمایت مردم نیز به دست می‌آید و این‌جاست که امنیت رسانه‌ها فراهم می‌شود.

 

وی در ادامه به کار رسانه‌ای در قیام امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: قیام امام حسین(ع) در عاشورا کارکرد رسانه‌ای داشت. در این قایم، حضرت زینب(س) کار خبرگزاری را انجام داد و ایشان نقطه وصل عاشورا و تاریخ است؛ اگر حضرت زینب(س) و گزارش‌های او نمی بود، ما امروز از ماهیت این قیام آگاهی نمی‌داشتیم.

 

آقای هاشمی راه‌حل دیگر حمایت از رسانه‌ها را راه‌حل حمایتی خواند. در این راه‌حل دولت باید بداند که رسانه یک رکن اجتماعی است و آن را بپذیرد و وقتی پذیرفت، حمایت از رسانه هم وظیفه دولت است.

 

وی در بخش پایانی سخنان خود این سوال را مطرح کرد که چرا مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) مورد حمله تروریستی قرار می‌گیرد؟ در پاسخ گفت: “مهمترین و اصلی‌ترین عاملی که مرکز تبیان مورد حمله قرار گرفت، ترویج فرهنگ اسلامی شیعه است. شما می‌دانید که تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) یکی از معدود رسانه‌هایی است که در قسمت ترویج فرهنگ شیعی در افغانستان کار می‌کند، بنابراین تروریسمی که با اساس فرهنگ شیعی مشکل دارد، تلاش‌ می‌کند این فعالیت‌ها را محدود بسازد، اما کور خوانده است.