• تاریخ انشار: 2 دسامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15644
  • 401 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دشمن در لباس اسلام ظهور کرده است/ مردم افغانستان باید از جنگ های داخلی عراق و سوریه سرمشق بگیرند

شرکت کنندگان در گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف، با بیان این که دشمنان اسلام و سودجویان غربی با انجام اعمال ناشایست به نیابت از مذاهب اسلامی می خواهند اهل سنت و تشیع را به جان هم بیاندازند، تأکید کردند که ملت افغانستان باید از جنگ های داخلی عراق […]

شرکت کنندگان در گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف، با بیان این که دشمنان اسلام و سودجویان غربی با انجام اعمال ناشایست به نیابت از مذاهب اسلامی می خواهند اهل سنت و تشیع را به جان هم بیاندازند، تأکید کردند که ملت افغانستان باید از جنگ های داخلی عراق و سوریه سرمشق بگیرند و کشتارهای شیعه ها را از ناحیه سنی مذهبان ندانند، چون دشمن در لباس اسلام ظهور کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، مصطفی حسینی؛ دانشجوی رشته خبرنگاری گفت، دشمنان اسلام و سودجویان غربی می خواهند طوری جلوه دهند که مذاهب شیعه و سنی دشمن همدیگر هستند؛ از طرف هر مذهب اعمالی را انجام می دهند تا این دو مذهب به جان هم بیافتند.

 

سید میرحیدر اخگر حسینی، استاد لیسه نادرشاه مسرور گفت، خداوند در قرآن می فرماید: ای مردم من شما را از یک زن و مرد آفریدم، شما را به گروه و قبیله های مختلف تقسیم کردم تا از همدیگر شناخته شوید، بهترین شما با تقواترین شماست.

 

اخگر حسینی اظهار نمود که اسلام در ذات خود عیبی ندارد و هر عیبی که وجود دارد، در مسلمانی ماست.

 

وی با بیان این که چرا امروز در بین امت اسلامی نفاق جریان دارد، گفت: “مسلمانان قرآن را عملی نمی کنند، علما تلاش های شان تأثیرگذار نیست، باید این نکات مورد بررسی قرار بگیرد تا راه حلی برای مشکلات جامعه کنونی اتخاذ شود”.

 

سمیه پناهی، متعلم صنف ۱۲ و از اشتراک کنندگان گفتمان دانشجویی تبیان گفت، از مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان برای تقویت وحدت مسلمان تشکر می کنم که برای بیان اندیشه های آزاد دانشجویان فرصت می دهد.

 

خانم پناهی افزود: “امت مسلمان زمانی که یک کاریکاتور پیامبرشان پخش شد، همه قد علم کردند و دادخواهی نمودند، ولی با انفجاری که در حرم امام حسن عسکری علیه‌السلام اتفاق افتاد، تفرقه شد و بحث کاریکاتور پیامبر(ص) به حاشیه رفت و دشمنان اسلام از اختلاف شیعه و سنی سود می برند”.

 

مصطفی حسینی، دانشجوی رشته خبرنگاری نیز می‌گوید که دشمنان اسلام و سودجویان غربی می خواهند طوری جلو دهند که مذاهب شیعه و سنی، دشمن همدیگر هستند، از ناحیه هر مذهب اعمالی را انجام می دهند تا این دو مذهب به جان هم بیافتند.

 

حسینی افزود که ملت افغانستان باید از جنگ های داخلی عراق و سوریه سرمشق بگیرند و این کشتارهای شیعه ها را از ناحیه سنی مذهبان ندانند، چون دشمن در لباس اسلام ظهور کرده است.

 

وی تصریح نمود که تنها راه پیروزی گروه های تندرو یا دشمنان اسلام، تقویت و ایجاد نفاق است، پس باید مواظب حرکات دشمن باشیم.

 

حسینی می گوید: “من شیعه هستم، چند وقت قبل خانه سازی داشتیم، یک کارگر سنی مذهب را استخدام نمودیم، این فرد در روز اول نزد پدرم آمد و گفت: اجازه است من نماز بخوانم، همه حیرت کردیم، پدرم گفت مگر شیعه ها نماز نمی خوانند که تو اجازه نماز می گیری، در اسلام نماز واجب است، مرد گفت در منطقه ما گفته بودند شیعه ها نماز نمی خوانند”.

 

وی افزود، چرا ما و علما متوجه فعالیت های دشمن نیستیم، اگر این روند ادامه پیدا کند، وضعیت خراب تر خواهد شد.

 

از سوی دیگر، سید رضا موسوی، فعال فرهنگی ولایت بلخ با انتقاد گفت: “من به گذشته کار ندارم، اکنون من جوان و وحدت اسلامی، من جوان و آبادی مهین اسلامی چه کنم؟!”.

 

وی گفت، یکی از مشکلات جامعه، عدم پیاده کردن وحدت توسط ملت است، نمی گویم ملت ما نفاق افگن است، اما تاکنون یک راه درست عملی نمودن وحدت را پیدا نکردند.

 

موسوی ابراز کرد که حضور جهل در شناخت همدیگر باعث تفرقه گردیده است و از هم درک نداریم.

 

او می گوید که اگر ما جوانان درک کنیم، باید هر کس را با عقاید مختلف بپذیریم و از کارهای کوچک و پیش پا افتاده شروع کنیم.

 

این دانشجو افزود: تنها را ایجاد وحدت میان ملت افغانستان پذیرش یکدیگر، تقویت وحدت و حس مسئولیت پذیری در افکار عمومی می باشد.

 

گفتنی ا‌ست که گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در بلخ از سه سال بدین سو در راستای تقویت افکار جوانان دانشجو تلاش می کند.