• تاریخ انشار: ۵ اسد ۱۳۹۳
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 973
  • 2,443 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دفترنمایندگی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی درکابل میزان فطریه امسال را اعلام کرد

فطریه ماه مبارک رمضان بر اساس قوت غالب روزه داران محاسبه و پرداخت می گردد.
بنابراین، فطریه روزه دارانی که قوت غالب شان نان گندم است به میزان 90 افغانی تعیین شده است و افرادی که قوت غالب شان برنج وامثال آن است به مبلغ 120 افغانی محاسبه شده است.

هم زمان با قرارگرفتن در آستانه فرارسیدن عیدسعید فطر، دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کابل با صدور اطلاعیه ای، ضمن تبریک عید سعید فطر و آرزوی قبولی طاعات وعبادات همه مسلمانان به خصوص هموطنان افغانستان، میزان فطریه ماه مبارک رمضان را اعلام کرد.

 

در این اطلاعیه آمده است: فطریه ماه مبارک رمضان بر اساس قوت غالب روزه داران محاسبه و پرداخت می گردد.
بنابراین، فطریه روزه دارانی که قوت غالب شان نان گندم است به میزان 90 افغانی تعیین شده است و افرادی که قوت غالب شان برنج وامثال آن است به مبلغ 120 افغانی محاسبه شده است.

دربخش دیگر اطلاعیه در مورد کفاره آورده و نوشته است:
کفاره هر روز روزه ای که به صورت غیرعمد گرفته نشده باشد به مبلغ 25 افغانی است، اما روزه هایی که عمدا گرفته نشده است کفاره آن اطعام 60 مسکین برای هر روز است که هزینه اطعام هرمسکین 30 افغانی محاسبه شده است. با این محاسبه مبلغ نقدی کفاره هر روزی که عمدا روزه خورده شده باشد، مبلغ 1800 افغانی است.

بر اساس این اطلاعیه، طبق فتوای حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، زکات فطره تمام کسانی که قبل از غروب شب عید فطر، بالغ و عاقل و غنی باشند واجب است، یعنی باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند برای هر نفر به اندازه یک صاع که تقریبا سه کیلو می شود از آنچه غذای نوع مردم آن محل است اعم از جو، خرما، گندم و یا ذرت و مانند اینها به مستحق بدهد و یا اگر پول یکی از اینها را بدهد کافی است.

در ضمن بنابر فتوای این مرجع تقلید اگر کسی تنها در افطار شب عید فطر مهمان دیگری باشد فطریه او بر عهده خودش است.
اطلاعیه اضافه می کند: کسی که نماز عید فطر را می خواند باید فطریه را قبل از نماز عید بپردازد و کسی اگر نماز عید را نمیخواند می تواند پرداخت فطریه را تا ظهر روز عید فطر به تاخیر بیندازد.

در این اطلاعیه آمده است که دفترنمایندگی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در کابل و نمایندگی های آن در مزارشریف، هرات وغزنی، آمادگی دارند فطریه های مؤمنین روزه دار را دریافت نموده و به مسحقین آن برسانند.
تلفن های تماس دفترنمایندگی مرکزی در کابل: 0783894867 0202571597
شماره های همراه تماس دفتر نمایندگی ولایت بلخ- شهرمزارشریف: 0777540564 و 0788750024
شماره همراه تماس دفترنمایندگی هرات: 0781275637