• تاریخ انشار: ۲۸ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 17893
  • 647 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دلیل عدم موفقیت سربازان کشور در جنگ‌های نرم و سخت، نبود روحیه شهادت‌طلبی است/ حکومت باید بهانه حملات تروریست‌ها را رفع کند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، پنجاه روز پس از حمله تروریستی ۷ جدی بر دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل و گفتمان علمی پژوهشی ۷جدی؛ به مناسبت سالروز تجاوز ارتش سرخ شوروی به افغانستان، روز پنج‌شنبه ۲۶ دلو، دفتر مرکزی مرکز تبیان در کابل میزبان گفتمانی با موضوع؛ […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، پنجاه روز پس از حمله تروریستی ۷ جدی بر دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل و گفتمان علمی پژوهشی ۷جدی؛ به مناسبت سالروز تجاوز ارتش سرخ شوروی به افغانستان، روز پنج‌شنبه ۲۶ دلو، دفتر مرکزی مرکز تبیان در کابل میزبان گفتمانی با موضوع؛ ۲۶ دلو؛ جشن سالروز خروج ارتش سرخ شوروی از افغانستان یا جستجوی راه حل بحران، بود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در سخنانی در این گفتمان، به بیان وضعیت کنونی و عوامل مختلف وجود بحران در کشور پرداخت. وی گفت: “امروز ۲۶ دلو، سالروز خروج ارتش شوروی است؛ ارتشی که آمده بود تا افغانستان را تسخیر کند و مردم آن را به تمکین وادارد، اما از دست همین مردم شکست می‌خورد و پا به فرار می‌گذارد”.

 

به گفته وی، قطعا ۲۶ دلو برای مردم افغانستان یک روز تاریخی است و لازم بود و است که چنین روزی با برپایی مجالس، مراسم و جشن های بزرگ در سراسر کشور، گرامی داشته شود، اما امروز متأسفانه در شرایطی قرار گرفته‌ایم که روزگار خوش ما تبدیل به عزا شده و به جای برگزاری جشن و سرور، باید محافل عزا برگزار کنیم.

 

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه این سوال را مطرح کرد که “چرا امروز گرفتار یک بحران بزرگ هستیم؟” وی در پاسخ گفت: “یکی از عوامل به وجود آورنده بحران کنونی، گروه های تروریستی است و این گروه ها چه با قدرت جبهه نرم و چه قدرت سخت خود امروز در برابر مردم و دولت افغانستان قرار گرفته و عامل به وجود آمدن بحران و تشدید بحران شده‌اند”.

این فعال دینی سیاسی سوال دیگری را مطرح کرد که “حالا ما چه کار کنیم که بحران در کشور از بین برده شود؟!” وی در پاسخ گفت: “اگر ما بخواهیم بحران از میان برداشته شود، باید با عوامل مختلف بحران مقابله کنیم و برای از بین بردن ریشه های این عوامل، کار نماییم”.

 

عمده‌ترین دلیل عدم پیروزی سربازان ما در جبهه جنگ، نداشتن روحیه رشادت، شجاعت و شهادت‌طلبی است

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با بیان این‌که باید در برابر جنگ سخت و نرم گروه‌های تروریستی مبارزه شود، باز سوالی را مطرح کرد و گفت: “با آنکه افغانستان دارای نهادهای تامین کننده امنیت و مبارز علیه دشمن بوده اما چرا در طول هفده سال، سربازان جنگ نرم و سخت کشور علیه گروه های تروریستی موفق نشده ‌اند؟” وی پاسخ داد: “براساس مطالعات و برداشتی که بنده داشتم، عمده‌ترین دلیل عدم پیروزی سربازان ما در جبهه جنگ با دشمن، نداشتن رشادت است؛ یعنی سربازان ما چه در جبهه جنگ سخت و چه جبهه جنگ نرم، رشادت لازم را ندارند، یا به عبارت دیگر، روحیه شهادت طلبی را ندارند”.

 

وی خاطرنشان کرد: “من بارها در سخنرانی های مختلف عنوان کرده‌ام؛ تا زمانی که ما در کشور روحیه شهادت طلبی را ترویج نکنیم، به هیچ وجه نمی‌توانیم در برابر دشمنان موفق شویم. بحث شهادت طلبی ترویج خشونت و جنگ طلبی نیست؛ نه! شهادت طلبی یعنی داشتن شهامت، شجاعت، روحیه از خودگذری و ایثار و ایستادگی قاطع علیه دشمن و عوامل آن، در حمایت از مهم‌ترین ارزش‌های دینی و ملی”.

 

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان تصریح کرد: “اگر مردم ما در راستای حمایت از دین و مذهب و ارزشهای اسلامی و همچنان در جهت حفظ ارزش‌های ملی، روحیه شهادت‌طلبی، رشادت و شجاعت نداشته و نترس نباشند، قطعا دچار معضلات خیلی جدی‌تر از حالا می‌شویم و در آینده باید منتظر فجایع خیلی بزرگتر باشیم. بنابراین اگر ما علاقه داریم و می‌خواهیم در افغانستان فضا و شرایطی پیش آید که مردم در کمال امنیت و آرامش  زندگی کنند؛ اولا سربازان جبهه نرم و جبهه سخت باید دارای روحیه شهادت‌طلبی و شجاعت باشند و سپس این روحیه باید در سطح عموم مردم ترویج شود”.

 

عوامل درونی نبود روحیه‌ شهادت‌طلبی در میان سربازان؛ از خانواده تا برنامه‌های آموزشی!

با این وجود، این فعال دینی سیاسی این سوال را مطرح کرد که “چرا سربازان ما دارای روحیه شهامت، رشادت و شجاعت نیستند؟ چرا شهادت‌طلبی ندارند؟!” وی در پاسخ گفت: “به نظر من دو عامل تأثیرگذار است؛ عامل درونی و عامل بیرونی”.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در بحث عامل درونی، این عامل را به دو بحث خانواده و برنامه‌های آموزشی تقسیم کرد و در بحث خانواده گفت: “خانواده در جهت تربیت انسان‌های شجاع، نترس، با شهامت، با شجاعت و با روحیه شهادت‌طلبی خیلی مؤثر است. سربازی که در جبهه جنگ سخت علیه طالب می‌جنگد، یا سربازی که در جبهه نرم علیه داعش و سایر گروه‌های تروریستی است، تربیت شده چه خانواده‌ای است؟ اگر این فرزند در یک خانواده شجاع، با شهامت و با روحیه شهادت‌طلبی تربیت شده باشد، در عرصه عمل و در جبهه جنگ نمی‌ترسد، با شجاعت پیش می‌رود و همین که دشمن ببیند سرباز نترس و شجاع است و به دشمن ضربه می‌زند، از داشتن روحیه رشادت این سرباز می‌ترسد”.

 

از سوی دیگر، به گفته وی، علاوه بر تربیت خانوادگی، نهاد خانواده، شیری که این فرزند از مادر می‌نوشد و غذایی که در خانواده می‌خورد، بر روحیه اولاد و فرزند که در جامعه چگونه ظهور و بروز داشته باشد، تأثیرگذار است.

 

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان عامل دوم درونی نبود روحیه شهادت‌طلبی در میان سربازان را در ماهیت برنامه‌های آموزشی دانست و گفت: “برنامه های آموزشی بعد از عامل خانواده خیلی می‌تواند در ایجاد روحیه شهادت‌طلبی، شهامت و شجاعت در میان سربازان مفید باشد. باید با استفاده از آیات قرآن، روایات اسلامی، متون دینی و دیدگاه‌های بزرگان، دوره‌های آموزشی برای سربازان گذاشته شود و معرفت دینی آن‌ها بالا برده شود”.

 

وی در توضیح این عامل افزود: “اگر سربازی بداند که مرگ و زندگی دست خدا است و ترس باعث نجات او نیست، بلکه شجاعت باعث نجات خود و بقیه مردم است، او قطعا نمی‌ترسد، اگر چنین برداشتی در ذهنیت سرباز ایجاد شود او طبعا در عرصه جنگ از چیزی نمی‌ترسد؛ حالا چه این سرباز، سرباز جنگ سخت بوده و در سنگر باشد و یا محافظ یک دفتر، محافظ یک وزارت و یک پایگاه پولیس باشد؛ بلکه در هرجایی که باشد، این سرباز با شجاعت و شهامت انجام وظیفه می‌کند. این روحیه نه تنها باعث نجات سربازان می‌شود، بلکه ترس و واهمه دیگری را هم در روحیه دشمن ایجاد می‌کند”.

 

حجت‌اسلام والمسلمین حسینی مزاری به عرصه جبهه جنگ نرم اشاره کرد و خاطرنشان نمود: “در عرصه جنگ نرم  نیز شما می‌بینید که بسیاری از جامعه روحانیت ما حاضر نیستند حرف بزنند! دانشگاهی های‌ما حاضر نیستند حرف بزنند! یا نیروهای فرهنگی ما حاضر نیستند در عرصه حرف بزنند! خیلی راحت نمی‌توانند علیه طالب و داعش حرف بزنند! نمی‌توانند از پشت پرده و توطئه‌هایی که در افغانستان علیه مردم روی دست گرفته شده، نام بگیرند و آن‌ را تحلیل کنند! چرا حاضر نیستند حرف بزنند؟ چرا در جبهه نرم علیه دشمن کار نمی‌کنند؟ به این دلیل است که حتی نیروهای جنگ نرم ولو این‌که آیت‌الله باشند، از معرفت دینی کافی برخوردار نیستند، درست است که آیت‌الله هستند، حجت‌الاسلام هستند و درس خوانده‌اند و خیلی از مسایل را می‌دانند، اما باور ندارند و بر اساس باورهای‌شان عمل نمی‌کنند. لذا امروز می‌بینید که سربازان ما در جبهه جنگ نرم، به راحتی شکست می‌خورند!”.

 

وی در یک جمع‌بندی در این بخش از سخنان خود گفت: “راه ایجاد روحیه شهامت و شهادت‌طلبی این است که در سطح نیروهای جنگ سخت اعم از پولیس، اردوی ملی و امنیت ملی و سربازان جنگ نرم چون شخصیتهای حوزوی، دانشگاهی و سایر فرهنگیان، باید بخش‌های عقیدتی – سیاسی ایجاد شود و این بخش‌ها کلاس‌های آموزش اعتقادی سیاسی را در سطح سربازان جبهه سخت و نرم برگزار کنند”.

 

عامل بیرونی نبود روحیه شهادت‌طلبی در میان سربازان؛ عدم روحیه شهادت‌طلبی در میان سران کشور، اهمیت اجتماع و تأمین سرباز

اما حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری پیرامون عامل بیرونی نبود روحیه شهادت‌طلبی در میان سربازان جنگ سخت و جنگ نرم و اجزای آن گفت: “سرباز بایستی از روحیه شجاعت، شهامت و شهادت‌طلبی سران مملکت، تأثیر بپذیرد و انگیزه پیدا کند. وقتی که یک سرباز می‌بینید که رئیس‌جمهورش چقدر با شهامت است و با چه شهامتی در برابر تروریستان حضور دارد؛ وقتی ببیند وزیرش چقدر با شهامت در صحنه است؛ وقتی ببیند وزیر دفاع چگونه در میدان نبرد حضور پیدا می‌کند، وقتی ببیند وزیر اطلاعات و فرهنگ که فرمانده جنگ نرم است، چقدر با شجاعت و شهامت در صحنه حضور دارد و از پشت جبهه سر می‌زند، این سرباز روحیه می‌گیرد. اما اگر این عامل راکد و ساکت باشد، سرباز نیز متأثر می‌شود”.

 

وی خاطرنشان کرد: “شما امروز می‌بینید که در سطح کشور روحیه شهادت‌طلبی و شجاعت و شهامت حتی در سطح سران مملکت وجود ندارد، اکثر وزرای ما خودشان سه ماه این‌جا هستند، اما دو ماه دیگر می‌روند به خانه های ‌شان در استرالیا، امریکا، آلمان و کجا و کجا! خانواده، پول و امکانات‌شان همه در خارج است. سرباز زمانی که چنین وضعیتی را بررسی می‌کند، متأثر می‌شوند”.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی تأکید کرد: “اگر ما بخواهیم در برابر بحران‌ها موفق شویم و مبارزه ما مبارزه موفق باشد، باید سربازان جنگ نرم و جنگ سخت ما دارای روحیه شهادت‌طلبی باشند و این سربازان زمانی می‌توانند روحیه شهادت‌طلبی داشته باشند که سران کشور روحیه شهادت‌طلبی داشته، به فکر مال، اولاد و جان‌شان نبوده و عملا در صحنه در کنار سربازان باشند، چه سرباز جنگ سخت و چه سرباز جنگ نرم”.

 

وی با ذکر مثال‌هایی از سایر کشورها افزود: “در سایر کشورها یک چنین شرایطی بوده است؛ اگر اروپایی‌ها قدرتمند و توانمند شده‌اند، این‌گونه عمل کرده‌اند! امریکایی‌ها این‌طوری عمل کرده‌اند! ایرانی‌ها در جنگ هشت ساله‌شان، حتی رئیس‌جمهورشان لباس رزم می‌پوشید و در سنگر و جبهه می‌رفت؛ سه چهار فرزند حضرت امام خامنه ای در خط مقدم جنگ بودند و…، وقتی که یک سرباز معمولی می‌دید که بچه رهبر در جبهه است، حاضر بود به جای یک سر، اگر هزار سر پیدا می‌کرد، در راه اسلام و مملکت می‌داد و می‌گفت این‌جا هیچ تفاوتی وجود ندارد!”.

 

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با ذکر این مثال‌ها تصریح کرد: “امروز در سطح نیروهای ما این تفاوت وجود دارد و این مسأله یعنی نبود روحیه شجاعت، شهامت و رشادت در سطح سران حکومت، بر بی‌شجاعتی، ترس، راحت‌طلبی، جان‌دوستی و عدم ایثارگری نیروهای جنگ نرم و جنگ سخت تأثیر می‌گذارد، لذا ما خیلی راحت در برابر تروریست‌ها شکست می‌خوریم”.

اما در مورد عامل دوم خارجی نبود روحیه شهادت‌طلبی در میان سربازان از دیدگاه حسینی مزاری، اهمیت اجتماع است.

 

وی در این زمینه، این سوال را مطرح کرد که: “اجتماعی که این سربازان برای تأمین امنیت آن باید جان خود را از دست داده و خود را به کشتن بدهند، چه اجتماعی است؟ سرباز پیش خود فکر می‌کند که من بروم در جبهه و جان خود را از دست بدهم، اما این‌جا کنسرت آریانا سعید برگزار شود و امنیت برای این باشد! امنیت برای پایگاه‌های مواد مخدر در کشور باشد! امنیت برای عیاشی و کیافی شخصیت‌های مملکت باشد! امنیت برای رسانه‌هایی باشد که مرتب ابتذال را در کشور ترویج می‌کنند! رسانه‌هایی که از یک طرف به صورت زنده حمله انتحاری و کشته و زخمی شدن صدها نفر را گزارش می دهند، و از طرف دیگر، موسیقی، پایکوبی و هیاهو پخش می کنند! وقتی سرباز شرایط جامعه را این‌گونه می‌بیند؛ جامعه‌یی که دید مثبتی به خانواده شهدا ندارد، این سرباز فکر می‌کند که اگر من نیزکشته شوم، این جامعه نسبت به خانواده من سبک و غیر محترمانه برخورد می کند، انگیزه خود برای مبارزه و مقابله با تروریسم را از دست می دهد.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی مزاری ادامه داد: “بنابراین است که این اجتماع زمانی می‌تواند در روحیه سرباز ما ایجاد انگیزه، شجاعت و شهامت کند که از هر نظر در منظر سرباز ما، از اهمیت ارزشی و دینی برخوردار باشد و سرباز بداند که اگر امنیت را تأمین کرد، فضای اسلامی به وجود می آید و جوانان در مسیر دین، مذهب و مکتب تربیت می‌شوند، نه اینکه روز به روز لانه‌های فساد گسترش پیدا کند، قلیان خانه‌ها و آرایشگاه‌ها به بهانه‌های مختلف و سمارق‌ وار در گوشه و کنار کشور رشد کنند و جوانان ما را در مسیر فحشا و فساد بکشانند! یا مثلا امنیت کابل را تأمین کنند تا کلیساها رو به رشد بوده و توسعه پیدا کنند! این‌جاست که سرباز می‌گوید نمی‌خواهم جان خود را فدا کنم”.

 

وی عدم تأمین مالی و نیازمندی‌های سرباز را عامل خارجی سوم نبود روحیه شهادت‌طلبی در میان سربازان، چه در جنگ سخت وچه جنگ نرم خواند و گفت: “سرباز ما در زمان انجام مسوولیت می‌بیند که فاصله بین او و فرمانده‌اش از زمین تا آسمان است؛ اگر این سرباز ده هزار افغانی حقوق دارد، فرمانده‌اش صدهزار حقوق دارد، یا مثلا زمینه اختلاس و دزدی در اختیار فرمانده‌اش است و میلیون‌ها افغانی پول سرباز را به جیب خود می‌زند. از سوی دیگر، سرباز می‌بیند که وقتی سربازی در جنگ زخمی می‌شود، وضعیتش در بیمارستان چطور است! من رفتم و دیدم، کسی به وضعیت سربازان در بیمارستان‌ها رسیدگی نمی‌کند. خدا نکند که این سرباز معیوب و معلول شود، اگر این سرباز معیوب شد و در بستر افتاد، دیگر هیچ کسی به سراغش نمی‌رود و ممکن است خدای ناخواسته به خاطر وضعیت بد اقتصادی خانواده اش به فساد کشانیده شود! این سرباز وقتی با این وضعیت دچار باشد، چطور خود را به کشتن می‌دهد؟!”.

 

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان این‌که باید این عوامل منفی از میان برداشته شود، خاطرنشان کرد: “درصورت تامین عوامل تاثیرگذار، می‌توانیم روحیه شهادت‌طلبی و شهامت را در سرباز به وجود بیاوریم و وقتی سرباز چه در جبهه نرم و چه جبهه سخت، این روحیه را به دست آورد، راحت می‌تواند در عرصه‌های مختلف مبارزه کند؛ در برابر تروریست‌ ها بجنگد و تأثیر‌گذار باشد؛ این‌جاست که آهسته آهسته ما حداقل در برابر یکی از عوامل بحران، موفق خواهیم شد”.

 

حکومت باید بهانه حملات تروریست‌ها را رفع کند

این فعال فرهنگی اجتماعی در بحث پایانی خود، خاطرنشان کرد، علاوه بر این‌که سربازان جبهه جنگ نرم و سخت باید در برابر دشمن از روحیه شهادت‌طلبی کار بگیرد، حکومت هم باید بهانه حملات تروریست ها را از کشور رفع کند.

 

وی در این مورد توضیح داد: “امروز بهانه طالبان علیه دولت و حاکمیت ما این است که این حاکمیت، اسلامی نیست، دینی نیست! وقتی از طالب و داعش بپرسی که چرا؟ می‌گوید بفرما این تلویزیون‌های شماست. شما تلویزیون‌های داخلی را ببینید که فیلم ها و سریال‌های ترکی، هندی و امریکایی را پخش می‌کنند، تمام این‌ها در راستای بی‌دین و فاسد کردن مردم تأثیرگذار بوده و بهانه‌ای برای گروه های تروریستی است که این حکومت، غیراسلامی است. بر این اساس، یکی از نمادها و نمونه‌های غیراسلامی بودن این حکومت، تلویزیون‌ عنوان می شود”.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی مزاری افزود: “گروه‌های تروریستی ولو این‌که خودشان مسلمان نباشند، که من متعقدم که این‌ها مسلمان نیستند، چون اگر مسلمان باشند، به این شکل به جان مردم نمی‌افتند، اما این گروه‌ها یکی دو فیلم و یا چند سریال را ضبط می‌کنند و به جوانان مورد جذب خود نشان می‌دهند که این با کجای دین و اسلام ما مطابقت دارد؟! بر این اساس، با استفاده از همین بهانه و با استفاده از عملیات‌های کوری که خارجی ها انجام می‌دهند و صدها جوان را در روستاها می‌کشند، عنوان می کنند که این حکومت غیردینی و غیراسلامی است. در چنین شرایطی، جوان مسلمان با شور و شوق حاضر می‌شود که هر طور به ظاهر ملا و قومندان دستور داد، خود را به کشتن بدهد! اگر دولت افغانستان واقعا به دنبال منافع ملی و تشکیل یک حکومت قدرتمند و رفع بحران است، بایستی این بهانه ها را از دست دشمن و مخالفین بگیرد”.

 

این در حالی است که به گفته وی، پخش فیلم‌ها و سریال‌های مبتذل در تلویزیون‌ها، علاوه بر این‌که به بهانه‌ای برای حملات تروریستان تبدیل شده، باعث سست کردن بنیان‌های خانواده‌ها، اجتماع و از بین رفتن ارزش‌های دینی می‌شود و اگر در بین این ملت و کشور ارزش‌های دینی نباشد، روحیه شهادت‌طلبی از کجا به وجود می‌آید؟!

 

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان این‌که “ما از دو طرف فعلاً در معرض فشاریم” تصریح کرد: “دولت افغانستان اشتباه می‌کند، حکومت وحدت ملی بایستی در رابطه با حضور نیروهای خارجی از تغییر استراتیژی کار بگیرد، به این شکلی که نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند، به این شکلی که رسانه‌ها به صورت افسار گسیخته کار می‌کنند، به این شکلی که رسانه‌ها و مراکز فرهنگی غربی در افغانستان فعالیت می‌نمایند، مطابق منافع اسلامی و منافع ملی ما نیست. ما حتی اگر یک کشور اسلامی نباشیم، باز این حرکت‌هایی که در افغانستان از طریق حکومت وحدت ملی اجازه داده می‌شود و از طریق غربی‌ها ترویج می‌گردد، خلاف حاکمیت ملی ما است”.

 

وی در پایان تأکید کرد که؛ اگر ما در دو جهت کار کنیم؛ از یک طرف عوامل ایجاد کننده روحیه شهادت‌طلبی را در بین مردم و سربازان جنگ نرم و سخت خود ایجاد نماییم و از سوی دیگر، بهانه از دست گروه های تروریستی بگیریم و عوامل ترویج فحشا و فساد به ویژه رسانه های مبتذل را از میان برداریم، کشور آهسته آهسته به سمتی خواهد رفت که بحران را پشت سر بگذارد و درجهت ریشه کن آن توفیق حاصل شود.