• تاریخ انشار: 14 اکتبر 2018
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 22433
  • 637 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ده ملاک انتخاب وکیل بر اساس قرآن و روایات اهلبیت (ع)

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی مسئول مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) در زون شمال کشور می گوید که زعیم و کیل را باید مطابق دستورات قرآن و روایات معصومین انتخاب کنیم.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، آقای موسوی درگفتمان دانشجویی این هفته که با موضوع “جوانان و انتخابات” […]

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی مسئول مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) در زون شمال کشور می گوید که زعیم و کیل را باید مطابق دستورات قرآن و روایات معصومین انتخاب کنیم.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، آقای موسوی درگفتمان دانشجویی این هفته که با موضوع “جوانان و انتخابات” برگزار شده بود، ۱۰ملاک برای انتخاب زعیم را بیان کرد.

 

حجت الاسلام موسوی بر اساس قرآن اولین ویژگی یک وکیل را ایمان وی به خدای متعال دانست و افزود: خداوند در قران می فرماید “أَفَمَنْ کَانَ مُؤْمِنًا کَمَنْ کَانَ فَاسِقًا لَا یَسْتَوُونَ/السجده ۱۸” وکیل مورد نظر باید ایمان به خدا داشته باشد نه به پیسه و قدرت و فرد با ایمان اهل معامله نیست وکشور را با بیگانگان معامله نمی کند.

 

آقای موسوی دومین شاخصه یک وکیل را تقوی عنوان کرد و گفت: قرآن می فرماید  ” إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ/ الحجرات ۱۳” وکیل اگر خدا ترس باشد و تقوی داشته باشد آرای مردم را نمی فروشد.

 

وی سومین شاخصه را سابقه عنوان کرد و افزود: قرآن می فرماید “وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ أُولَئِکَ الْمُقَرَّبُونَ/ الواقعه ۱۱” ، داشتن سابقه درخشان و اینکه فرد مورد نظر شما از چه خانواده ای است،عامل دیگر می باشد برای انتخاب.

 

او چهارمین ویژگی یک وکیل را مجاهدت بیان کرد و گفت: قرآن می فرماید “فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجَاهِدِینَ عَلَى الْقَاعِدِینَ أَجْرًا عَظِیمًا/ النسا ۹۵”  وکیل باید اهل جهاد باشد و بتواند در مقابل زورگویان از حقوق مردم دفاع کند.

 

در ادامه حجت االاسلام موسوی،هجرت کردن را ملاک دیگر قرآنی برای یک وکیل یاد کرد و گفت : قرآن می فرماید “وَالَّذِینَ آمَنُوا وَلَمْ یُهَاجِرُوا مَا لَکُمْ مِنْ وَلَایَتِهِمْ مِنْ شَیْءٍ الانفال ۷۲” کسانی که ایمان دارند، اما هجرت نمی کنند را به عنوان زعیم انتخاب نکنید، وکیل باید به مناطق محروم هجرت کند و از مشکلات مردم باخبر باشد.

 

در ادامه این گفتمان مسوول تبیان، قدرت کار کردن و امین بودن را ششمین اساس انتخاب یک رهبر و وکیل دانست و گفت:  قرآن می فرماید “إِنَّ خَیْرَ مَنِ اسْتَأْجَرْتَ الْقَوِیُّ الْأَمِینُ/ القصص ۲۶” یک وکیل درعین اینکه قدرت کارکردن دارد باید امین هم باشد.

 

این عضو شورای اخوت اسلامی بلخ هفتمین ملاک را سوز و حرص خدمت به مردم بیان داشت و گفت که خداوند در قرآن به پیامبر می فرماید برای اینکه تو حرص برای هدایت مردم داشتی، تو را به عنوان پیامبر انتخاب کرده ایم “حَرِیصٌ عَلَیْکُمْ/ التوبه ۱۲۸”.

 

وی هشتمین ملاک را لیاقت دانست و گفت: قرآن می فرماید ” إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا/ النسا ۵۸”، رای یک امانت است و ما باید این امانت را به اهلش بسپاریم.

 

موسوی در اخیر گفت که امام معصوم می فرماید شما فردی را که انتخاب می کنید باید با تجربه و با حیا باشد.