• تاریخ انشار: ۲ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 28958
  • 491 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دولتمردان ما باید تکیه بر آمریکا را کنار بگذارند/ فرهنگِ مقاومت ریشۀ استعمار را در منطقه می‌خشکاند

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -قم: حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و یکی از سخنرانان این همایش، با بیان اینکه از چند دهه قبل بدین‌سو آمریکایی‌ها یکی از دلایل عمدۀ وجود درگیری و آشوب و جنگ و ناامنی در منطقه می‌باشند، گفت: شبکه‌های استخباراتی آمریکا در عملیات‌های تروریستیِ صورت‌گرفته […]

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -قم: حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و یکی از سخنرانان این همایش، با بیان اینکه از چند دهه قبل بدین‌سو آمریکایی‌ها یکی از دلایل عمدۀ وجود درگیری و آشوب و جنگ و ناامنی در منطقه می‌باشند، گفت: شبکه‌های استخباراتی آمریکا در عملیات‌های تروریستیِ صورت‌گرفته در افغانستان و ایران و عراق و سوریه و لبنان و یمن و پاکستان و کشمیر و جای‌جای کشورهای اسلامی و حتی در اروپا نقش دارند. ولی باید توجه داشت که این نحوۀ ‌برخورد با ملت‌ها و دولت‌ها ناشی از بی‌عقلی سران آمریکا است، والّا اگر آنها یک سر سوزن عقل می‌داشتند و گذشتۀ تاریخ را مطالعه می‌کردند، می‌دیدند که هیچ‌گاه قدرت‌ها با کشتار و ترور به جایی نرسیده‌اند.

 

حسینی مزاری با توضیح این مطلب که آمریکایی‌ها با روشی که در پیش گرفته‌اند نه تنها به جایی نخواهند رسید، بلکه زمینۀ تزلزلِ پایه‌های قدرت و تخریب وجهۀ خود را فراهم کرده و از سویی هم آهسته‌آهسته زمینه‌های بیداری ملت‌ها را بیش از گذشته مهیا خواهند کرد، خاطرنشان ساخت:  آمریکایی‌ها و طرفداران آمریکا گمان نکنند که ترورهایی را که امروز در شهرهای مختلف افغانستان سازماندهی می‌کنند، بی‌پاسخ می‌مانَد. بلکه این خون‌ها آهسته آهسته بر علیه خودِ آمریکا تاثیرگذار خواهند شد. امروز بیداری که در کل دنیا شکل گرفته و حرکتی که در عرصۀ‌ ایجاد تنفر علیه آمریکا و قدرت‌های هم‌پیالۀ آمریکا به وجود آمده، کاملا استثنایی است.

 

رئیس مرکز تبیان با اشاره به اینکه تحرکات آمریکا در منطقه ناشی از قدرت وی و غرب نیست، گفت: این دست و پا زدن‌ها ناشی از قدرت اسلام و محور مقاومت است؛ محوری که خواب آمریکایی‌ها و غربی‌ها را پریشان کرده است. غربی‌ها چیز دیگری غیر از این دنیا ندارند لذا وقتی می‌بینند که دنیایشان با خطر مواجه شده است، مجبور می‌شوند که در برابر جریان‌های انقلابی و اسلامی بإیستند و بجنگند و بکشند و تخریب کنند، اما می‌بینیم که این دست و پا زدن‌ها نتیجۀ عکس علیه خودشان دارد.

 

حسینی مزاری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این نکته که خون شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس به هدر نخواهد رفت، عنوان کرد: قدرتی را که امروز اسلام در دنیا دارد در هیچ مقطع تاریخی دیگری نداشته است، بخصوص بعد از این که پایگاه عین‌الأسد مورد هجمه قرار گرفت، آن ابهت پوشالی آمریکا دیگر شکسته شد. خطِ موضع‌گیری و روشنگری علیه قدرت پوشالیِ آمریکا در سطح دنیا گسترش پیدا خواهد کرد. امروز دیگر هیچ کشور و جریان و حلقه‌ای از آمریکا و از ایادی و عوامل آمریکا نمی‌ترسد.

 

وی خاطرنشان ساخت: اگر ما در مسیر مقاومت به صورت قرص و محکم و جدی‌تر از هر زمان دیگری حضور داشته باشیم ان‌شاءالله خورد شدن استخوان‌های استکبار را با گوش خود خواهیم شنید و با چشمان خود خواهیم دید.

 

حسینی مزاری البته به این نکته نیز اشاره کرد که این سیاست و موضع‌گیریِ ما به معنای مخالفت و ضدّیت با دولت و حکومت افغانستان نیست. ما در کنار حکومت‌مان هستیم. حکومت افغانستان و رئیس‌جمهور و سایر شخصیت‌هایی که در قالب حکومت حضور دارند، افرادی هستند که به وسیلۀ خود ما انتخاب شده و در مرکز قدرت حضور دارند. و اگرچه در رابطه با شیوۀ‌ مدیریت حکومت و نظام انتقاد‌هایی داریم، اما قطعا در راستای حمایت از حاکمیت افغانستان تلاش می‌کنیم و به عنوان یک عنصر فرهنگی و رسانه‌ای، طرح و برنامه داریم؛ اما علیه آمریکا و علیه سیاست‌های مزوّرانه و مخربانۀ آن هستیم.

 

رئیس مرکز تبیان با اشاره به این مطلب که هرچه خط و حرکت حسینی در دنیا ترویج و گسترش پیدا کند، قطعا به نفع جهان اسلام است، گفت: آمریکایی‌ها احمق هستند که سعی می‌کنند با کشتار جلوی ما را بگیرند. خون‌های جوانان ما به هدر نمی‌رود و هر کدام چندین جوانۀ دیگر خواهد زد، چنانچه بعد از حادثه تروریستی هفتم جدی، مرکز تبیان زنده‌تر و فراگیرتر و قدرت‌مندتر شد و تفکر و برنامه‌های ما به سمت فرهنگ‌سازی در سطح ولایات افغانستان و مهاجرین ایران و در سطح مهاجرین اروپا و آمریکا پیش رفت. بدون شک این فرهنگ آهسته‌آهسته ریشۀ قدرت آمریکا را در منطقه خواهد کَند.

 

 

n00201064-r-b-037

 

مشروح سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در این همایش به شرح ذیل است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

 

وقت گذشته است و فرصتی نیست که حول موضوع جلسه صحبت شود. جلسه هم جلسۀ مهمی است، چرا که هم برای تجلیل از شهدای هفتم جدی و هم برای تجلیل از شهدای حادثه تروریستی میدان هوایی بغداد بخصوص سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس برگزار شده است.

 

صحبت‌هایی قبلا شد. از صحبت عزیزان و دوستان به ویژه فرزند شهید سید خادم‌حسین هاشمی که در حادثه تروریستی هفتم جدی حضور داشت و همچنان از صحبت‌های برادر شهید خلیل‌الله رضایی، آقای سجادی و سایر عزیزان از سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران و فرمانده برجسته کشور ما جناب آقای حفیظ‌الله سلطانی نهایت استفاده را بردم.

 

خب من صرفا از همه دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم و از حضور شما عزیزان هم سپاسگزارم و امیدوار هستم که ان‌شاءالله این جلسات و برگزاری محافل تجلیل از شهدا باعث بیداریِ بیشتر مردم ما در کشور و امت مسلمه شود، تا دنیای استکبار را که دشمنانِ اصلی‌شان است بیشتر و بهتر بشناسند و زندگی مناسبی برای خود آماده کنند.

 

بنده نکاتی را یادداشت کرده بودم که حول موضوع آن صحبت کنم و پیامد حرکت‌های تروریستی آمریکا  چه در افغانستان و چه حرکت تروریستی که در بغداد انجام دادند را برشمارم و به این بحث اشاره کنم که آیا واقعا آمریکایی‌ها با این روندی که پیش گرفته‌اند به اهداف خود می‌رسند یا خیر. ولی خب متاسفانه وقت گذشته است و من هم خیلی علاقه ندارم که مصدع اوقات شما شوم. منتها این نکته قابل یادآوری است که از چند دهه قبل بدین‌سو آمریکایی‌ها یکی از دلایل عمدۀ وجود درگیری و آشوب و جنگ و ناامنی در منطقۀ ما می‌باشند. آنان چه در زمان حضور شوروی‌ها در افغانستان و چه در ۱۸ سالی که ما فعلا در آن قرار داریم و چه در منطقه و چه در کل دنیا عامل نابسامانی‌های موجود هستند.

 

شبکه‌های استخباراتی آمریکا در عملیات‌های تروریستی که در افغانستان و ایران و عراق و سوریه و لبنان و یمن و پاکستان و کشمیر و جای‌جای کشورهای اسلامی و حتی در اروپا گاهی صورت می‌گیرد، نقش دارند. البته باید توجه داشت که این نحوۀ ‌برخورد با ملت‌ها و دولت‌ها ناشی از بی‌عقلی سران آمریکا است، والّا اگر آنها یک سر سوزن عقل می‌داشتند و گذشتۀ تاریخ را مطالعه می‌کردند، می‌دیدند که آیا قدرت‌ها با کشتار و ترور به جایی رسیده‌اند یا خیر؟

 

قدرت‌هایی که در طول تاریخ زندگی‌شان را با کشتن و ترور برپا کردند به کجا رسیده‌اند، فرعون کجاست، قارون کجاست، یزید که جنایت پیشه‌ترین فرد و حکومتی کاملا فاسد داشت فعلا کجاست؟. اگر حرکت‌های تروریستی و کشتارها و خونریزی‌ها را در تاریخ مطالعه کنیم، می‌بینیم که قدرت‌ها تحت هیچ شرایطی نتوانسته‌اند با کشتن و ترور و تخریب به جایی برسند. امروز نیز آمریکایی‌ها با روشی که در پیش گرفته‌اند نه تنها به جایی نخواهند رسید، بلکه از یک‌سو زمینۀ تزلزلِ پایه‌های قدرت و تخریب وجهۀ خود را فراهم کرده و از سوی دیگر آهسته‌آهسته زمینه‌های بیداری ملت‌ها را بیش از گذشته مهیا خواهند کرد.

 

آمریکایی‌ها و طرفداران آمریکا گمان نکنند که ترورهایی را که امروز در شهرهای مختلف افغانستان سازماندهی می‌کنند، بی‌پاسخ می‌مانَد و هیچ تاثیری علیه عاملان اصلیِ این قتل‌ها نخواهد داشت. شما دیدید که همین ترور اخیری که در بغداد صورت گرفت، چه تاثیر شگرفی در پی داشت. من دوازده پیامد ترور سردار سلیمانی را این‌جا یاداشت کرده‌ام ولی فرصت نیست که به آنها بپردازم.

 

شما می‌بینید که این خون‌ها آهسته آهسته بر علیه خودِ آمریکا تاثیرگذار خواهد شد. امروز بیداری که در کل دنیا شکل گرفته و حرکتی که در عرصۀ‌ ایجاد تنفر علیه آمریکا و قدرت‌های هم‌پیالۀ آمریکا به وجود آمده، کاملا استثنایی است. فرهنگ جهاد و مقاومت در سطح دنیا بخصوص در سطح دنیای اسلام فراگیر شده و این فراگیری می‌رود تا نهادینه شود، هرچند این فرهنگ در برخی از کشورها کاملا در قالب محور مقاومت شکل گرفته و دمار از روزگار قدرت‌های استبکاری درآورده است.

 

قدرتی را که امروز اسلام در دنیا دارد در هیچ مقطع تاریخی دیگری نداشته است، بخصوص بعد از این که پایگاه عین‌الأسد مورد هجمه قرار گرفت، آن ابهت پوشالی آمریکا دیگر شکسته شد. خطِ موضع‌گیری و روشنگری علیه قدرت پوشالیِ آمریکا در سطح دنیا گسترش پیدا خواهد کرد. امروز دیگر هیچ کشور و جریان و حلقه‌ای از آمریکا و از ایادی و عوامل آمریکا نمی‌ترسد، آمریکایی‌ها مسلمانان را از مرگ و کشته شدن و از میان برداشته شدن نترسانند. کشته شدنِ ما زندگی مجدد ماست. به فرمودۀ امام خمینی (ره) هرچه مارا بکشید، حسینی‌تر می‌شویم.

 

هرچه خط و حرکت حسینی در دنیا ترویج و گسترش پیدا کند، قطعا به نفع جهان اسلام است، آمریکایی‌ها احمق هستند که سعی می‌کنند امروز با کشتار جلوی ما را بگیرند. خون‌های جوانان ما به هدر نمی‌رود و هر کدام چندین جوانۀ دیگر خواهد زد، چنانچه بعد از حادثه تروریستی هفتم جدی، مرکز تبیان زنده‌تر و فراگیرتر و قدرت‌مندتر شد و تفکر و برنامه‌های ما به سمت فرهنگ‌ سازی در سطح ولایات افغانستان و مهاجرین ایران و در سطح مهاجرین اروپا و آمریکا پیش رفت. بدون شک این فرهنگ آهسته‌آهسته ریشۀ قدرت آمریکا را در منطقه خواهد کَند.

 

خون شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس نیز قطعا به هدر نخواهد رفت. خواهران و برادران من مطمئن باشید و در این راه قرص و محکم و جدی‌تر از هر زمان دیگری حضور داشته باشید و اگر خدای متعال بخواهد و ما زنده باشیم خورد شدن استخوان‌های استکبار غرب را با گوش خود خواهیم شنید و با چشمان خود خواهیم دید. مهاجرین عزیز ما باید در این عرصه حضور جدی داشته باشند. علما و دانشگاهیان ما و شخصیت‌های ما بایستی پا به پای مردم و ملت افغانستان حضور فعال داشته باشند.

 

n00201064-r-b-049

 

البته این نکته را خدمت عزیزان عرض کنم که این سیاست و موضع‌گیریِ ما به معنای مخالفت و ضدّیت با دولت و حکومت افغانستان نیست. ما در کنار حکومت ‌مان هستیم. حکومت افغانستان و رئیس‌جمهور و سایر شخصیت‌هایی که در قالب حکومت حضور دارند، افرادی هستند که به وسیلۀ خود ما انتخاب شده و در مرکز قدرت حضور دارند. قطعا ما در راستای حمایت از حاکمیت افغانستان تلاش می‌کنیم، اگرچه در رابطه با شیوۀ‌ مدیریت حکومت و نظام انتقاد‌هایی داریم، اما ما به عنوان یک عنصر فرهنگی و رسانه‌ای، طرح و برنامه و ارشاد و نصیحت داریم و به دنبال اقتدار حاکمیت افغانستان و دنبال آرامش کشورمان می‌باشیم.

 

اما ما علیه آمریکا و علیه سیاست‌های مزوّرانه و مخربانۀ آن هستیم. از همان ابتدا که شرایط سقوط طالبان فراهم شد، در افغانستان حضور داشتیم و علیه سیاست‌های آمریکا حرف زدیم و موضع گرفتیم و تحلیل کردیم و تا حالا هم این سیاست‌ ادامه داد. ما مخالف عقد پیمان استراتیژیک بودیم. ما در کابل همایش دایر کردیم و برنامه گرفتیم و با پیمان استراتژیک با آمریکا اعلام مخالفت کردیم و به دولت افغانستان و تمام مجامعی که آن‌جا حضور داشتند، گفتیم که این پیمان نباید امضا شود. پیمانی را که آمریکا با افغانستان امضا نماید در آن به دنبال تامین امنیت و آرامش مردم افغانستان نیست. آمریکایی‌ها به خاطر افغانستان به افغانستان نیامده‌اند، آمریکایی‌ها آمده‌اند که از سکوی افغانستان علیه چین و روسیه و ایران و هند و حتی پاکستان سوءاستفاده نمایند.

 

بنابراین است که آمریکایی‌ها هر پیمانی را که با دولت افغانستان منعقد کنند به نفع مردم کشورمان نخواهد بود. آنان افغانستان را پایگاه نظامی و محل تاخت و تاز خود می‌کنند. ما همانطور که در رابطه با بحث پیمان امنیتی موضع گرفتیم و پشت تریبون‌ها گفتیم که پیمان امنیتی با آمریکا افغانستان را بیش از گذشته به اسارت و بحران و ناامنی می‌برد، حالا هم این سخن را تکرار می‌کنیم و در عرصۀ افغانستان نیز حضور داریم و این موضع را با شفافیت کامل تا زمانی که کشورمان از زیر سلطۀ آمریکا رهایی پیدا نکند و حاکمیت افغانستان ادارۀ کشور را بر مبنای اعتبار خودِ مردم به دست نگیرد، دنبال خواهیم کرد.

 

امروز افغانستان توانِ داخلی و امکانات و ظرفیت‌های خیلی زیادی دارد. حاکمان و زمام‌داران ما حتی اگر دنیا می‌خواهند و به دنبال اقتدار دنیایی هستند، بایستی تکیه بر آمریکا را کنار بگذارند. هر کسی که به آمریکایی‌ها تکیه کرده، ضرر کرده است. مسئولان دولت و مردم ما بایستی مطالعه نموده و تمامی دولت‌های اسلامی را بررسی کنند و ببینند که هر دولت و هر شخصیتی که به آمریکا تکیه کرده است، به دستان خودِ آمریکایی‌ها نابود شده است. شما حسنی مبارک را در عصر خودمان دیدید، شما سرنوشت صدام را دیدید که آمریکایی‌ها از وی علیه ایران حمایت می‌کردند، ولی در آخر ریسمانِ دار اعدام به گردن صدام توسط کسانی انداخته شد که با حمایت آمریکایی‌ها به صحنه آمده بودند.

 

اگر به دنبال آن هستیم که در دنیا قدرتمند باشیم باید به خداوند و ائمه معصومین علیهم‌السلام و بر ولایت تکیه داشته باشیم. امروز همانطور که حضرت آیت‌الله مصباح یزدی فرمودند در میان تمام علمای حاضر، شخصیتی مثل امام خامنه‌ای حفظه‌الله وجود ندارد، حتی در میان قدما نیز مثل ایشان شخصیتی وجود نداشته است. اهل تشیع و اهل تسنن باید مبارزات خود را تحت رهبری امام خامنه‌ای سازمان بدهند. رهبریِ ایشان تنها به اهل تشیع مربوط نیست. امروز برادران اهل سنت بیش از ما از رهبری ایشان بهره می‌برند. شما عملکرد حماس و سازمان جهاد فلسطین و گروه‌های یمنی و جریان‌های بزرگ پاکستان و کشیمر هند را بررسی کنید، تعجب می‌کنید که جریان‌های اهل سنتِ امروز به مراتب بیشتر از شیعیان در مسیر اطاعات از رهبری حضرت امام خامنه‌ای قرار دارند.

 

علمای حوزه علمیۀ قم و مشهد مقدس و خواهران و برادران من باید بدانیم که راه نجات ما در اطاعت از رهبری است. اگر می‌خواهید سلطان قلب‌ها شوید راه همین است، اگر می‌خواهید در آخرت سعادتمند شوید و در کنار پیامبر خدا و ائمه معصومین علیهم‌السلام محشور شوید، راه همین است.

 

امیدوار هستیم که اخلاص ما بیشتر از پیش شود و در مسیر دین و مذهب و مکتب مخلص‌تر حرکت نمائیم. شما نتیحۀ اخلاص را در عملکرد شهید سلیمانی مشاهده کردید و دیدید که اخلاص و خدایی بودن با انسان چه می‌کند. عزیزان! ما و شما بعد از شهدا وظیفه‌ای بس سنگین داریم. ما میراث ‌دار خون شهدای افغانستان و شهدایی که در ایران و عراق و سوریه و لبنان و یمن و جای‌جای کشورهای اسلامی شهید شدند می‌باشیم.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

n00201064-r-b-058