• تاریخ انشار: ۵ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 28231
  • 430 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دولت عاملین حمله تروریستی ۷ جدی سال ۱۳۹۶ بر خبرگزاری صدای افغان و مرکز تبیان را روشن کند!

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ مزارشریف: فعالین جامعه مدنی طی یک گردهمایی در صحن ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ، خواهان روشن کردن عاملین حمله تروریستی ۷ جدی ۱۳۹۶ بر دفاتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان شدند.   سید سجاد موسوی، خبرنگار صدای افغان(آوا) در بلخ هدف از برگزاری این گردهمایی […]

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ مزارشریف: فعالین جامعه مدنی طی یک گردهمایی در صحن ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ، خواهان روشن کردن عاملین حمله تروریستی ۷ جدی ۱۳۹۶ بر دفاتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان شدند.

 

سید سجاد موسوی، خبرنگار صدای افغان(آوا) در بلخ هدف از برگزاری این گردهمایی را دادخواهی از شهدای حادثه ۷جدی کابل و یادآوری آن روز به عنوان یک روز فراموش نشدنی در تاریخ کشورعنوان کرد.

 

به گفته او، طی این گردهمایی یادآور می شویم که مسئولین باید عاملین حمله ۷ جدی سال ۱۳۹۶ خورشیدی بر خبرگزاری صدای افغان و مرکز تبیان در کابل را به پنجه قانون بسپارند و از خانواده‌های شهدا و معلولین این حادثه دلجویی کنند.

 

در کنار این، سید محمد یزدان پرست، فعال جامعه مدنی بلخ که در این گردهمایی صحبت می‌کرد، گفت: “طی این گردهمایی خواست ما از حکومت این است که روشن کند؛ کی، چرا و چگونه جنایت ۷ جدی را خلق و ۵۲ تن از عزیران ما را در خبرگزاری صدای افغان در کابل به شهادت رساند؛ کی دیگر خبرنگاران را دیگر نقاط افغانستان به شهادت رسانده است؟”.

 

یزدان پرست افزود که شهید و زخمی کردن بیش ۱۴۰ تن در حادثه ۷ جدی سال ۱۳۹۶ کابل، به عنوان جنایت علیه بشریت در تاریخ ثبت شده و هدف قرار دادن گروهی انسان‌ها، جنایت علیه بشریت تلقی می‌شود.

 

یزدان پرست گفت: “پاسخ داعش از حمله به مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان در کابل چیست؟ آیا این‌ها نظامی بودند؟ آیا این‌ها مسلمان نبودند؛ آیا این‌ها شهروند افغانستان نبودند؟ خیر! این طور نبود!”.

 

وی تاکید کرد، کسانی که با شعار تطبیق شریعت آمدند، این جنایت را خلق کردند؛ چه توجیهی می‌توانند داشته باشند؟

 

این فعال جامعه مدنی از فراموش نشدن خانواده ماتم دیده رسانه‌های افغانستان در روند صلح افغانستان یاد کرد و افزود که طی ۱۸ سال گذشته، ۱۰۹ خبرنگار به شمول ۹۴ مرد و ۱۵ زن در افغانستان شهید شده‌اند و نباید این‌ها در رود صلح فراموش گردند.

 

وی افزود که تنها دادگاه در مورد کمتر از ۱۰ قضیه از ۱۰۹ قضیه شهادت خبرنگاران فیصله کرده است که آن هم فیصله نهایی نیست.

 

به گفته یزدان پرست، آزادی بیان نباید در پروسه صلح فراموش شود و مردم باید بدانند که عاملین قتل آنان چه کسانی بوده‌اند.