• تاریخ انشار: ۱۷ دلو ۱۳۹۴
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 6036
  • 1,129 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دولت هایی که رنگ خدایی ندارند، به تار عنکبوت اتکا کرده اند

عباس حسن زاده؛ رئیس شورای عالی قرآنی افغانستان، در محفلی که به مناسبت دهه فجر سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، تحت عنوان(محفل انس باقرآن) از سوی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان برگزار شده بود، ضمن عرض تبریک و تهنیت گفت: اندیشه امام خمینی(ره) و سیره آن بزرگوار در حول و محور قرآن کریم بود. به گزارش خبرگزاری […]

عباس حسن زاده؛ رئیس شورای عالی قرآنی افغانستان، در محفلی که به مناسبت دهه فجر سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، تحت عنوان(محفل انس باقرآن) از سوی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان برگزار شده بود، ضمن عرض تبریک و تهنیت گفت: اندیشه امام خمینی(ره) و سیره آن بزرگوار در حول و محور قرآن کریم بود.

به گزارش خبرگزاری آوا، این مراسم با شکوه روز پنجشنبه در دفتر مرکزی مرکز فرهنگی – اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

آقای حسن زاده خاطر نشان کرد: یکی از عوامل گسترش و توسعه اسلام از ابتدا تا کنون برنامه های بوده است که از قرآن کریم توسط رهبران دینی برای بشریت عرضه شده است.

 

او گفت: حضرت پیامبر گرامی اسلام، در قدم اول آموزه های دینی و قرآنی و همچنین ایمان و تقوی را در وجود جوانان و نوجوانان تقویت کرد و معلم قرآن تربیت کرده و به گوشه گوشه جهان اسلام فرستاد.

به گفته او جو خفقان آنروز در سرزمین مکه نیز باعث شد که تعدادی از مسلمانان به سر پرستی جعفر بن ابی طالب به حبشه برود و سبب گسترش فرهنگ اسلامی در آنجا شود.

 

حسن زاده همچنین گفت: پیامبر گرامی اسلام (ص) مصعب بن عمیر را پیش از هجرت به عنوان معلم قرآن در مدینه فرستاد تا مردم را با این کتاب آسمانی آشنا کند و در عین حال زمینه هجرت آن حضرت را فراهم کند.

به گفته او، پس از رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) ائمه معصومین(ع) نیز در راستای تعلیمات قرآن نهایت تلاش کردند، هرچند اموی ها وعباسی ها سد راه بزرگی فرا راه توسعه معارف اهل بیت بودند، اما با آنهم این جریان قرآنی و دینی به قدرت و قوت خود ادامه یافت.

به گفته این فعال قرآنی و فرهنگی، امامان معصوم(ص) برای نهادینه کردن دستورات اسلام و احکام قرآن تا سرحد شهادت تلاش کردند، چنانچه امام حسین(ع) گفت: این قرآن ظاهر زیبا و باطن ژرف و عمیقی دارد که باید به آن توجه کرد و مورد تحقیق و واکاوی قرار داد و از آن تا سرحد مرگ دفاع کرد.

 

به گفته حسن زاده، حرکت امام خمینی که در مقطع خاصی از تاریخ صورت گرفت، دارای ابعاد مختلفی بود که یکی از آنها توسعه همین آموزه های دینی و قرآنی بود.

 

امام خمینی(ره) همیشه تاکید می کرد که مسلمانان باید به سوی قرآن برگردند  و جایگاه این کتاب آسمانی را پیدا کنند و معنویت آنرا دردلهای شان زنده نمایند.

 

به همین دلیل امام خمینی(ره) درذیل تفسیر سوره مبارک حمد می گوید که قرآن یک سفره ی است که خداوند برای بشریت پهن کرده است و هرکس به اندازه توان و اشتهای خود از آن برداشت می کند، مگر اینکه مریض باشد.

 

به گفته او، از نظر امام خمینی قرآن مظهر رحمت الهی است که تمام کمالات در آن درج شده و در حقیقت نازله غیبی است که به صورت الفاظ و عبارات درآمده تا انسانها را با حقایق ملکوتی انس بدهد.

 

حسن زاده همچنان اظهار داشت: با وجود اینکه حقایق قرآن از درک و قدرت بشر خارج است، اما در مرحله نازله خود درخور فهم همه گان می باشد. امام خمینی(ره) همواره متوجه این نکته بود که شرط بهره وری کاملتر از قرآن کریم به پاکی درون انسان و همچنین تاسی به خاندان اهلبیت(ع) بستگی دارد.

 

امام خمینی به این نکته نیز اشاره می کند که اگر ما تنها به الفاظ و عبارات قرآن توجه کردیم، درست به آن عمل نکرده ایم، بلکه باید به عمق قرآن توجه صورت بگیرد و زندگی بر اساس آن عیار شود.

 

بنا بر این به گفته حسن زاده اگر قاریان قرآن آموزش تجوید می بیند، فکر و اندیشه شان نباید تنها به یاد گرفتن صوت لحن و تجوید باشد بلکه باید توجه کند که قرآن ازما چه می خواهد و خداوند چه گفته است.

به گفته او، امام همواره تاکیدش براین بود که در جامعه باید معنویت زنده شود و قرآن حاکم گردد، زیرا اگرهمواره به ظاهرتوجه داشته باشیم جامعه از دست ما می رود.

 

از دیدگاه امام خمینی حتی حکومتهای که غیرخدایی هستند در حقیقت اتکای به تار عنکبوت است و اگر معنویات قرآنی در جامعه زنده نشود قدرت از مسلمانان سلب خواهد شد. حسن زده در پایان گفت: امام با اتکای به خداوند و قدرت ایمان اعلام کرد که من به دهن این دولت می زنم و به اراده ملت دولت تعیین می کنم.