• تاریخ انشار: ۶ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 28305
  • 315 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دولت و نخبگان باید مسئولیت شان در قبال شهدای حمله تروریستی به مرکز تبیان ادا کنند

گفتمان ویژه دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا) به مناسبت دومین سالروز حادثه خونین ۷ جدی ۱۳۹۶ خورشیدی در کابل، با حضور کارشناسان امور، مهمانان ویژه، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در سالن اجتماعات مرکز فعالیت فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف برگزار گردید.   کارشناسان این گفتمان سید محمد یزدان پرست؛ فعال جامعه مدنی بلخ، سید […]

گفتمان ویژه دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا) به مناسبت دومین سالروز حادثه خونین ۷ جدی ۱۳۹۶ خورشیدی در کابل، با حضور کارشناسان امور، مهمانان ویژه، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در سالن اجتماعات مرکز فعالیت فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف برگزار گردید.

 

کارشناسان این گفتمان سید محمد یزدان پرست؛ فعال جامعه مدنی بلخ، سید غضنفرموسوی؛ آگاه مسائل اجتماعی و حکیمه احمدی؛ آگاه مسائل فرهنگی بودند که روی سرفصل های (اهداف دشمنان از حمله به مرکز تبیان، مسئولیت حکومت و نخبگان) صحبت نمودند.

 

در نخست، بانو حکیمه احمدی؛ آگاه مسائل فرهنگی در بلخ در رابطه به سرفصل “اهداف دشمنان از حمله به مرکز تبیان” گفت: مرکز تبیان با خط ولایت مداری، جامعه افغانستان را به سوی بیداری سوق می داد و همین طور خبرگزاری صدای افغان(آوا) منحیث یک رسانه فعال در جامعه تبارز یافته بود که دشمنان تاب دیدن فعالیت های آن را نداشتند، بنائاً دست به چنین دسیسه بزدلانه و وحشیانه زدند و حمله انتحاری ۷ جدی را خلق کردند.

 

به گفته احمدی، کسانی که مرکز تبیان را آماج حملات انتحاری قرار دادند نه تنها دشمنان اسلام و بشریت، بلکه دشمنان آگاهی و بیداری مردم افغانستان هستند و نمی خواهند مردم افغانستان آگاه شوند.

 

او تاکید داشت که دشمنان با این حمله شان فکر کردند مانع فعالیت مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) می شوند، اما این یک خیال بیش نبود، بلکه تبیان قوی تر از قبل در جامعه به خدمت و بیدار گری آغاز کرد.

 

از سوی هم سید محمد یزدان پرست؛ نیز با اشاره به سرفصل”مسئولیت حکومت در قبال حادثه ۷ جدی ۱۳۹۶ خورشیدی” گفت: رویداد خونین ۷ جدی ۱۳۹۶ خورشیدی کابل، نه تنها جنایت علیه اسلام، بلکه جنایت علیه تمام بشریت است.

 

یزدان پرست افزود که در این حمله چهره هایی را از دست داده ایم که هنوز جای شان در جامعه خالی است.

 

به گفته او، حکومت منحیث مرجع مسئول برای حفاظت از جان شهروندان باید ابتدا جلو چنین حوادث را بگیرد و در قدم بعد از وقوع، باید از خانواده های این شهدا دلجویی، زمینه درمان زخمی های رویداد را فراهم و بر سرکودکان آنان دست نوازش بکشند.

 

یزدان پرست با اشاره به پدیده انتحارکننده گفت: انتحار کننده، کودکی که در نتیجه فساد اخلاقی و روابط نا مشروع به دنیا می آید؛ سپس در شفاخانه ها رها می گردند و توسط گروه های تندرو تربیت شده و بعد در جامعه دست به عمل انتحاری می زنند.

 

این فعال جامعه مدنی می گوید که پدیده انتحاری طی سال های اخیر دو هزار مسجد و مراکز عبادی را در افغانستان و جهان مورد حملات شان قرار داده است که در نتیجه آن ۵ هزار تن شهید شده است.

 

یزدان پرست خطاب به دهشت افگنان و حمله کنندگان مرکز تبیان گفت: شما نمی توانید با این اعمال انتحاری تان این گفتمان ها را کنار بزنید، بلکه فعالیت های آگاه گری و بیدار گری ما در جامعه بیشتر می گردد.

 

او تصریح کرد که مرگ و زندگی دست خداست اما زندگی آبرومندانه اگر چه یک روز هم باشد، بهتر از زندگی زلیلانه و زیر پرچم ظلم است.

 

او از تمام باشندگان کشور خواست تا در مقابل تمام شبکه های دهشت افگن تنفر شان را از فضای حقیقی و مجازی بلند کرده و تمام ملت به تریبون تبلیغ علیه آنان مبدل گردند.

 

در ادامه گفتمان سید غضنفر موسوی در رابطه به سرفصل مسئولیت نخبگان در قبال شهدا و زخمی های حادثه ۷ جدی ۱۳۹۶ خورشیدی در کابل گفت: این وظیفه نخبگان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است که در قبال شهدا و حقانیت آنان صدای شان را بلند کرده و در مورد چنین حوادث تحقیق کرده، اهداف دشمنان از حمله به مرکز تبیان و دیگر مراکز دینی اجتماعی به جامعه بازگو و اذهان عامه را روشن کنند.

 

موسوی افزود: سخنان یک نخبه نسبت به اشخاص عادی بیشتر روی اذهان عامه تاثیر گذار است بنا  نخبگان با حنجره زینب گونه حقایق را به جامعه ابراز کنند.

 

به گفته او بعد از حادثه ۷ جدی ۱۳۹۶ کابل شمار از رسانه های دست غرب سخنان ناشایست را نسبت به مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) رد و بدل کردند، ولی در این میان این وظیفه نخبگان است که بیایند و جلو تهمت پراگنی های چنین جریان را بگیرند.

 

این آگاه اجتماعی یاد بود و زنده نگهداشتن یاد و اهداف شهدا را از دیگر مسئولیت های نخبگان کشور عنوان کرد.

 

نظریات دانشجویان و مهمانان برنامه پشت تریبون، دکلمه، پخش کلیب و خوانش بیانیه سید عیسی حسینی مزاری، مسئول کل مرکز تبیان از دیگر برنامه های گفتمان امروزی آوا درمزار شریف بود.