• تاریخ انشار: ۲۳ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31124
  • 36 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دولت پیشین فقط به نام، اسلامی بود/ حکومت همه‌شمول با تعبیر و خواست خارجی‌ها ایجاد نمی‌شود

عضو پیشین دولت اسلامی طالبان و رئیس شورای عالی نجات افغانستان طی سخنانی در وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان، با بیان‌ این‌که دولت پیشین فقط به نام اسلامی بود، اظهار داشت: موضوعاتی مثل حدود و قصاص باید در حکومت اسلامی وجود داشته باشد تا مردم کشور بتوانند از آن مستفید شوند. به گفته سید اکبر آقا، حکومت همه‌شمول با زبان، فکر، تعبیر و خواست خارجی‌ها در کشور ایجاد نمی‌گردد و خارجی‌ها قصد دارند که در حکومت همه‌شمول افراد تربیه شده خودشان حضور داشته باشند تا به استقلال و آزادی ما صدمه برسانند.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) ـ تهران: همزمان با فرارسیدن هفته وحدت اسلامی و برگزاری کنفرانس جهانی وحدت اسلامی، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی وبینار بین‌المللی علمای جهان اسلام و تحولات جدید افغانستان را با محورهای شاخصه‌ها و معیارهای تشکیل حکومت اسلامی، دولت فراگیر، تأمین امنیت، احقاق حقوق ملت و کسب مشروعیت بین‌المللی برگزار کرد.

سید اکبر آقا، رئیس شورای عالی نجات افغانستان و عضو پیشین دولت اسلامی طالبان که در این وبینار سخن می‌گفت، بیان داشت: یک حکومت اسلامی باید دارای معیارهای معلوم و برگرفته شده از قرآن و حدیث باشد و طالبان که درصدد تشکیل دولت اسلامی هستند، باید دولتی تشکیل دهند که مطابق با آیات و روایات باشد.

به باور وی؛ معیارهای جدید از سوی عده‌ای از مردم، در حکومت اسلامی طالبان جایی ندارد؛ همان‌گونه که در نظام جمهوریت وجود داشت و یگانه معیار برای تشکیل حکومت، اسلام است که از حدیث و فقه گرفته شده باشد.

این عضو پیشین طالبان، با بیان‌ این‌که دولت پیشین فقط به نام اسلامی بود، اظهار داشت: موضوعاتی مثل حدود و قصاص باید در حکومت اسلامی وجود داشته باشد تا مردم کشور بتوانند از آن مستفید شوند. در صورتی‌که دولت قبلی را با وجود اینکه جمهوری اسلامی می‌گفتند اما حکومت کاملاً اسلامی نبود و حدود الهی و مجازات دزدی و زنا به طریقه اسلامی صورت نمی‌گرفت و بیشتر امورات مردم در آن نظام گنجانده نشده بود.

او در ادامه تاکید کرد؛ امنیت کشور وابسته به جاری شدن حدود الهی می‌باشد، در صورتی که در دولت جمهوریت، کشور در ناامنی به سر می‌برد؛ لذا اگر دزد و سارق در زندان حبس شوند، اولاً نیاز به امکانات و پولیس نگهبان دارند و ثانیاً باعث ناراحتی مردم نیز می‌گردند؛ پس بهتر است که دست دزد قطع و حدود خداوند متعال جاری شود که مؤثر‌تر خواهد بود و مصداق حیات تبارز خواهد گردید.

رئیس شورای عالی نجات افغانستان، خاطرنشان ساخت: ۴۲ سال است که افغانستان در حالت جنگی به سر می‌برد و همه تبدیل به دیکتاتور شده بودند و کوشش داشتند که یک دیکتاتور حاکمیت کند. اما از زمانی‌که طالبان بر افغانستان مسلط شده‌اند، منجر به آسایش و امنیت مردم گردیده و بیشتر دزدی‌ها و جنایات نیز کاهش یافته‌اند.

او به تشکیل حکومت همه‌شمول تاکید کرد و افزود: حکومت همه‌شمول با زبان، فکر، تعبیر و خواست خارجی‌ها در کشور ایجاد نمی‌گردد، بلکه به تعریف، خواست و تعبیر افغان‌ها توجه خواهد شد و خارجی‌ها موافق با روی کار آمدن مقامات دولت پیشین می‌باشند؛ درصورتی دولت پیشین در عرصه رشوت و فساد اداری در رده اول و دوم جهان قرار داشت.

وی در ادامه افزود: خارجی‌ها قصد دارند که در حکومت همه‌شمول افراد تربیه شده خودشان حضور داشته باشند تا به استقلال و آزادی ما صدمه برسانند و مستقل بودن مردم افغانستان را از بین ببرند.

نامبرده تصریح کرد؛ در رأس حکومت همه‌شمول باید افراد دین‌دوست و وطن‌پرست قرار بگیرند که خواهان نظام اسلامی باشد و همچنین در قوم به‌عنوان امین، انسان خوب، عالم دین و یا در بین جامعه از نفوذ بیشتری برخوردار باشند و دولت اسلامی با این افراد مستحکم می‌گردد؛ ولی در شرایط فعلی می‌بینیم که مردم اشخاص خائن را در رأس حکومت قرار می‌دهند.

او افزود: طالبان در تلاش هستند که یک حکومت همه‌شمول به‌وجود بیاید تا مورد تشخص و حمایت همه قرار بگیرد.

سید اکبر آقا می‌گوید: اکنون اتحاد و همبستگی مردم کشور بیشتر از حکومت قبلی می‌باشد. در حالی‌که در حکومت پیشین حتی در بین بزرگان به‌خصوص در بین اشرف غنی و داکتر عبدالله به خاطر ریاست‌جمهوری تنش‌های زیادی وجود داشت.

این عضو پیشین طالبان تاکید کرد: دولت اسلامی طالبان با مسلط شدن بر کشور، باید به تدبیر و تفکر خودشان استوار بمانند تا این وضعیت ادامه داشته باشد.

او با اشاره به بدرفتاری نیروهای طالبان گفت: هیچ یک از بزرگان راضی به برخوردهای نامناسبی که از سوی نیروهای طالبان سر می‌زند، نیستند و آنها باید با تصفیه و تزکیه، ثبات و استمرار را بوجود بیاورند. در صورتی که از تصرف وسایل و جایداد مردم شکایت شود، باید به طریق قانونی پیگیری گردد.

او از طالبان خواست تا افراد مفسدی که در بین صفوف آنها جای گرفته‌اند، در زودترین فرصت از بدنه نظام اخراج شوند.

وی در اخیر صحبت‌های خود علاوه نمود؛ در بعضی از اقوام، افرادی هستند که نسبت به دولت فعلی تنگ نظری دارند، دعواگری را دامن می‌زنند و یا تمایل به حمایت‌های خارجی‌ها برای ادامه جنگ دارند؛ در این موارد باید رضایت آنها گرفته و با آنها صحبت شود که اکنون خارجی‌ها کشور را ترک کردند و دیگر بحثی برای درگیری وجود ندارد و هر کسی که ملاحظه شخصی دارد، باید به صورت خصوصی به آن رسیدگی شود که رعایت این موضوعات باعث مشروعیت بخشیدن دولت طالبان در سطح دنیا می‌شود.

این در حالی است که به گفته برگزارکنندگان این وبینار، هدف از برگزاری آن، ارائه دیدگاه‌های علما و نخبگان جهان اسلام برای رهیافت ایجاد یک دولت اسلامی پاسخ‌گو و فراگیر در افغانستان، احقاق حقوق همه مردم افغانستان و تأمین امنیت در کشور است.