• تاریخ انشار: ۱۵ سرطان ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 2929
  • 1,214 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دَر افتادن قوای سه گانه‌ی کشور به صورت یک مشاجره فرسایشی، برای جامعه مشکلاتی را بوجود آورده است

از شب نوزدهم ماه مبارک رمضان، شب قدر و سالروز ضربت خوردن مولای متقیان، امیرالمومنین علی (ع)، در ولایت هرات گرامیداشت و شب زنده داری به عمل آمد. این برنامه ها در نقاط مختلف شهر هرات و با حضور هزاران تن از مردم مومن برگزار شده بود. در یکی از این جلسات که در دفتر […]

از شب نوزدهم ماه مبارک رمضان، شب قدر و سالروز ضربت خوردن مولای متقیان، امیرالمومنین علی (ع)، در ولایت هرات گرامیداشت و شب زنده داری به عمل آمد.

این برنامه ها در نقاط مختلف شهر هرات و با حضور هزاران تن از مردم مومن برگزار شده بود.

در یکی از این جلسات که در دفتر مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان برگزار شده بود، حجت الاسلام و المسلمین، سیدمحمد هاشمی، رئیس دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات گفت: شب نوزدهم ماه رمضان، دارای بزرگی و کرامت زیادی است از جمله آن که به این شب، شب قدر نیز گفته اند و این شب همزمان با ضربت خوردن مولای متقیان، حضرت علی(ع) است.

آقای هاشمی افزود که زندگی حضرت علی(ع) در تمامی مراحلش همراه با شجاعت، مردانگی و ساده زیستی بوده است تا آنجا که ایشان در حالی به شهادت رسیدند که مظلوم و غریب بودند.

به باور این عالم دینی، برای اینکه در طول سال یک شب را شب قدر گفته اند، چند دلیل ذکر شده است و دلیل اول آن این است که شب قدر دارای فضیلت بالایی است.

وی در ادامه گفت که دلیل دوم آن است که در شب قدر خداوند سرنوشت یک سال بندگان خود را اندازه گیری و برای آنان مقدر می کند.

این کارشناس علوم اسلامی علاوه کرد که شب قدر، شب تنگ شدن است که در این باره روایاتی نیز داریم که در این شب ملائک از آسمانها به زمین فرود می آیند تا حدی که دیگر جا برایشان تنگ می شود.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی تاکید کرد که فضیلت اعمال در شب قدر، به اندازه‌ی هزار ماه است.

وی در ادامه، به بیان اوضاع جاری کشور پرداخت و تصریح کرد که آنچه که بسیار واضح و روشن است این است که بر خلاف انتظار عمومی مردم در سال جاری وضعیت کنونی کشور ما شکننده است.

رئیس مرکز تبیان در هرات افزود که جامعه ی ما با تحولات ناگوار و نگران کننده ای مواجه است.

آقای هاشمی افزود که دَر افتادن قوای سه گانه‌ی کشور به صورت یک مشاجره دوام دار و فرسایشی، برای جامعه مشکلات دوام داری را بوجود آورده است.

این عالم دینی گفت: در این اواخر ترور و کشتارهای جمعی و سازمانی یافته تشدید یافته است و جای تاسف است که هر روز شاهد آن هستیم که عده‌ای به دست مخالفین بی رحمانه کشته می شوند.

وی افزود، آدم ربایی ها و گسترش بیکاری و فقر که از معزلات جامعه‌ی ما به شمار می رود و این در حالی است که جوانان ما بخاطر امرار معاش خویش به کشورهای دیگر مهاجرت کنند تا بتوانند زندگی خود را ادامه بدهند و در حالی که نیروی جوان ذخیره ی کشور و مملکت ما است و می شود از ذهن و فکر خلاق جهان جوان برای توسعه ی عمران و آبادانی استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه مبارزه با فساد اداری هیچ نتیجه ای نداشته است و هنوز هم باید در ادارات دولتی به وسیله پول و پارتی کار خود را پیش برد، افزود که اگر با فساد اداری مبارزه‌ی جدی صورت نگیرد مشکلات زیادی بوجود خواهد آمد.

او با محکوم کردن کشتار در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک، گفت که چند پوسته دراین ولسوالی در محاصره مخالفان قرار گرفتند و سربازان پولیس محلی شجاعانه به دفاع پرداختند.

رئیس مرکز تبیان در هرات گفت: در حالی که این جنگ بیشتر از یک شبانه روز ادامه پیدا کرد و نیروهایی که در محاصره بودند با مراکز مسئول تماس گرفتند، اما کسی به داد آنان نرسید. سربازان تا آخرین لحظه با دشمن مبارزه کردند و در نتیجه به چنگ مخالفان افتادند و به شکل فجیعی به شهادت رسیدند.

وی گفت در رابطه با این جنایت که در جلریز اتفاق افتاد چه باید کرد؟

آقای هاشی تأکید کرد که این مساله از دو بُعد قابل توجه است.

وی علاوه کرد، یک مساله مربوط می شود به رهبران سیاسی جامعه ی ما که اگر بخواهیم حقیقت را بگوییم، این رهبران از فقر و بیچارگی مردم نردبانی ساخته اند برای رسیدن به قدرت، ثروت و موقعیت های بین المللی و با حمایت همین مردم به همه جا رسیدند.

این رهبران باید مردانه وارد شوند و وضعیت را به طور دقیق بررسی کنند و عواملی که در همکاری با دشمنان و سهل انگاری دخیل هستند، شناسایی کنند و آنان را به محاکم قضایی کشور بسپارند و پیگیر باشند و محاکم هم باید حکم اجرا کنند و کسانی که در این خصوص مقصر هستند باید به اشد مجازات برسند.

رهبران سیاسی کشور نباید فقط به محکوم کردن و همدردی نمودن با خانواده ی این شهدا اکتفا کنند و اگر به همین مقدار اکتفا کنند، مسلم و روشن که به خون پاک و به ناحق ریخته ی شهدایی که بخاطر حفظ نوامیس وطن، اسلحه به دست گرفتند و تا آخرین لحظات عمر مبارزه کرده اند، جفا نموده اند و مدیون خون این شهدا خواهند بود.

بعد دیگر این مساله، مربوط است به جامعه ی ما و اگر مردم ما آگاه و بیدار و همیشه در صحنه باشند و این در صحنه بودن همراه با اتحاد و یکپارچگی باشد، می توانند از بروز چنین وقایع ناگواری جلوگیری کنند.

وی در پایان گفت: وحدتی که مورد نیاز جامعه ی ماست از راه تمسک و توسل به حبل مستحکم الهی و قرآن و عترت بوجود خواهد آمد و باید با این اندیشه و باور همیشه در صحنه باشیم، هیچوقت از اوضاع و احوال جاری کشور غافل نباشیم، می تواند ما را از گزند بسیاری از حوادث بیمه کند.