• تاریخ انشار: ۱۵ عقرب ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 22701
  • 719 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دیدار مسئول مرکز تبیان در هرات با رئیس کمیته ولایتی شورای عالی صلح/مولوی غلام سرور: قطع امتیازات پیوستن به روند صلح، ناامنی‌های هرات را تشدید کرده است

صبح امروز مسئول و اعضای دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با رئیس کمیته ولایتی شورای عالی صلح در هرات در مقر دفتر شورای صلح دیدار و گفتگو کردند.   در این دیدار، سید عبدالله نایاب مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات خطاب به رئیس کمیته […]

صبح امروز مسئول و اعضای دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با رئیس کمیته ولایتی شورای عالی صلح در هرات در مقر دفتر شورای صلح دیدار و گفتگو کردند.

 

در این دیدار، سید عبدالله نایاب مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات خطاب به رئیس کمیته ولایتی شورای عالی صلح گفت: مجموعه همکاران ما در دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات  که یک مرکز اسلامی،‌ فرهنگی و اجتماعی می باشد اعتقاد دارند که باید در راستای تقریب، صلح، امنیت و همدلی کار  کنند و همکاری را در هر حدی که لازم باشد با شخص شما و دفتر شورای عالی صلح هرات وظیفه می دانیم.

 

وی  در ادامه با بیان اینکه ما نسبت به کار کمیته شورای عالی صلح در هرات خوشبین هستیم اظهار داشت: کارهای مثمر ثمری از سوی شورای عالی صلح در هرات با اقتدار و عزت پیش رفته و کار شده که ما از این بابت خوشحال هستیم.

 

آقای نایاب با بیان اینکه کاری که در راستای مردم و خیر و صلاح ملت مسلمان انجام شود کاری مفید و ارزشمند است تاکید کرد: ما هم به نوبه خود از فعالیت های کمیته ولایتی شورای عالی صلح در هرات حمایت می کنیم و هر آنچه در حد توانایی ما  باشد در عرصه نیروی انسانی، رسانه ای، تبلیغی، با امکانات و ظرفیت هایی که داریم در خدمت شما هستیم و خوشحالیم که این اعتماد،‌ برادری و همدلی وجود دارد.

 

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات همچنان علاوه نمود: جناب حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در افغانستان، همواره تاکید داشتند که در این زمینه قطعا با شور، مشورت و هماهنگی باشما کار را پیش ببریم. ما و تعدادی از علما و جوانانی که در دفتر نمایندگی مرکز تبیان درهرات هستیم از روند کار شورای عالی صلح با اعتقاد راسخ حمایت می کنیم.

 

در همین حال مولوی غلام سرور،‌ رئیس کمیته ولایتی شورای عالی صلح هرات، ضمن خوش آمدگویی به مسئول و اعضای دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات گفت: من و جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری از سال ۱۳۷۱ همدیگر را می شناسیم،‌ دوست دیرینه ما می باشد و ما احترام خاصی به همدیگر داریم، ما مجاهد بودیم و مجاهد هستیم و با هم رشته جهادی داشته و هم اینکه عالم  و خدمتگزار مردم بوده و هستیم و حتی در عالم مهاجرت نیز با همدیگر رفت و آمد خانوادگی داشتیم.

 

مولوی غلام سرور با اشاره به این آیه از قرآن کریم که خداوند می فرماید “علما به عهدشان وفا کنند” اظهار داشت: اگر علما به عهدشان عمل نکنند خیلی نقص می کنند و دفتر شورای عالی صلح هرات از شما می باشد و دفتر تبیان را هم ما از خودمان می دانیم و طبق قولی که در گذشته نیز داده ایم در حال حاضر نیز آنچیزی که در حد توان ما باشد با شما همکاری خود را داریم.

 

وی همچنان با اشاره انتصاب آقای نایاب به عنوان مسئول جدید دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات افزود : ما آمدن شما را به عنوان مسئول جدید دفتر تبیان درهرات به فال نیک می گیریم که با جوانی و تحصیلاتی که دارید به مردم بیشتر خدمت بکنید.

 

این چهره جهادی کشور با اشاره به تلاش های شان از زمان جهاد تا به امروز در راستای تقریب مذاهب در ولایت هرات گفت: از دوران جهاد ما با بسیاری از دوستان و بزرگان اهل تشیع که مشکلاتی در راستای مسائل مذهبی برای شان پیش می آمد همکاری داشته و تا به امروز با آنها روابط نیک و حسنه داریم.

 

وی با بیان اینکه همایش های شورای صلح دارای قوانین استراتژیک می باشد اذعان داشت: در گذشته ما طالبان مسلح را دعوت به صلح نموده و با آنان نشست می کردیم و یا خود آنها به دفتر شورای صلح برای مذاکره می آمدند که تقریبا دو هزار و پنجصد نفر آمدند که از این جمع یک ۱۳۰۰ نفر به روند صلح قبول شدند و باقی این تعداد از افراد به دلیل نداشتن شرایط شامل این پروسه نشده اما خلع سلاح شدند که با این روش در هرات امنیت بر قرار شد. در حال حاضر روش ما کمی تغییر نموده و استراتژی ما در بخش آگاهی دهی عامه می باشد که همایش هایی را در شهر و ولسوالی های هرات برگزار می کنیم.

 

مولوی غلام سرور همچنان با اشاره به کم رنگ تر شدن  استقبال طالبان مسلح از روند صلح در این ولایت گفت: در رابطه با مسئله صلح ولایت هرات نسبت به دیگر ولایات کشور صد در صد بهتر است. در گذشته کسانی که به پروسه صلح می پیوستند به آنها امتیازاتی داده می شد که در حال حاضر به طالبان جدید الشمول داده نمی شود و این امتیازات قطع شده است به همین دلیل کمی استقبال طالبان مسلح نسبت به گذشته کمرنگ تر شده و به این دلیل برخی نا امنی ها در بعضی قسمت های هرات وجود دارد

 

رئیس کمیته ولایتی شورای عالی صلح هرات همچنان با اشاره به سفر رییس شورای عالی صلح افغانستان به کشور جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: ما امیدواریم که این نشست ها نتیجه بخش باشد و رئیس شورای عالی صلح افغانستان با دست پر دوباره به کشور برگردند و از این به بعد ارتباطات قوی تر شود چرا که ممالک اسلامی هر چقدر که ارتباطات شان قوی تر شود بهتر است.