• تاریخ انشار: ۱۳ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: اقتصادی
  • کد خبر: 23356
  • 567 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دیپلماسی موفق ایران در قبال افغانستان بدون رسیدگی به مهاجرین امکان‌پذیر نیست/ اگر مهاجرین در کنار هم قرار نگیرند، مشکلات ادامه پیدا می‌کند

رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در نشستی به منظور بیان مشکلات تازه اصناف و بازاریان شهر مشهد مقدس، با اشاره به اهمیت افغانستان و تحولات این کشور و ضرورت توجه جدی جمهوری اسلامی ایران به این تحولات، تأکید نمود که رسیدگی به مسائل داخل افغانستان، بدون برداختن به وضعیت مهاجرین امکان‌پذیر نیست.   […]

رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در نشستی به منظور بیان مشکلات تازه اصناف و بازاریان شهر مشهد مقدس، با اشاره به اهمیت افغانستان و تحولات این کشور و ضرورت توجه جدی جمهوری اسلامی ایران به این تحولات، تأکید نمود که رسیدگی به مسائل داخل افغانستان، بدون برداختن به وضعیت مهاجرین امکان‌پذیر نیست.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در عین حال خطاب به کسبه و بازاریان مهاجر خاطرنشان نمود که اگر در کنار هم قرار‌ نگیرند، مطمئن باشند که مشکلات ادامه پیدا می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، روز جمعه گذشته(۵ دلو)، جمعی از کسبه‌ و بازاریان مهاجر در اتحادیه اصناف و بازاریان مهاجر افغانستانی در شهر مقدس مشهد، با حضور در دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در این شهر، برخی مشکلات تازه به میان آمده خود را با حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز تبیان در میان گذاشتند.

 

اخیرا به دنبال آغاز روند تمدید و صدور پروانه کار مهاجرین افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران از سوی اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت رفاه، کار و اموراجتماعی این کشور، مشکلاتی در قسمت خود اظهاری مشاغل و تمدید پروانه کار برای کسانی که جواز کسب ندارند، برخلاف سال‌های گذشته به وجود آمده است. این مشکلات در شهر مشهد مقدس بیشتر بوده و موجب نگرانی و سردرگمی مهاجرین شده است.

 

تقدیر از پی‌گیری‌های رییس مرکز تبیان؛ درخواست برای حل مشکلات تازه!

در ابتدای دیدار جمعی از کسبه و بازاریان مهاجر در شهر مشهد مقدس با رییس مرکز تبیان، حاج مهدی حبیبی، رئیس اتحادیه کسبه و بازاریان مهاجرین افغانستانی در این شهر در مورد دلیل برگزاری این نشست گفت: در طول چند روزی که اداره کار، تمدید و صدور کارت کار برای مهاجرین را شروع کرده، مشکلاتی پدید آمده که بازاریان چندین بار خواستند این مشکلات را بازگو کنند تا در حد توان مورد بررسی و پی‌گیری قرار گیرد.

 

وی با اشاره به چگونگی شکل‌گیری و فعالیت‌های اتحادیه اصناف و بازاریان مهاجر افغانستانی در شهر مشهد خاطرنشان کرد: در طول چهار دهه که مهاجرین افغانستانی در ایران زندگی می کنند، کمبود این اتحادیه بین مردم و کسبه احساس می‌شد و هر سال مشکلاتی به عنوان مثال برای کارت کار، جواز کسب و این‌گونه مسائل پیش می‌آمد و بالاخره به این نتیجه رسیدیم که حتما باید یک اتحادیه تشکیل بدهیم و بازاریان را جمع کنیم تا ارگانی درست شود که بتواند پی‌گیر مشکلات باشد و آن‌ها را رفع کند.

 

وی با بیان این‌که در سال ۹۵ با پیشنهادی که یک عده از بازاریان دادند و پس از نشستی که آقای حسینی مزاری، رئیس کل مرکزتبیان داشتند، تأسیس اتحادیه اصناف و بازاریان مهاجر افغانستانی در شهر مقدس مشهد کلید خورد و شروع به کار کرد.

 

به گفته آقای حبیبی، از همان زمان پی‌گیری‌هایی در مورد مشکلات اصناف و بازاریان مهاجر شروع شد، کارهایی انجام دادند و دیدارهایی با مسئولین داشتند، در عین حال، عضوگیری داشتند و تقریبا توانستند حدود ۵۰۰ نفر عضوگیری کنند.

 

وی افزود: دیدارهایی که با مسئولین داشتیم، مشکلات را با آن‌ها مطرح کردیم، از خیلی ارگان‌ها استمداد و دعوت کردیم، این روند  تأثیر مثبت داشت و مشکلات کم شد.

 

رییس اتحادیه اصناف و بازاریان مهاجر افغانستانی در شهر مشهد ادامه داد: نمی‌گوییم ما همه کارها را انجام دادیم، همه کمک کردند، ولی نقش اصلی را اتحادیه و مرکز تبیان داشت.

 

وی افزود: از بازاریان و مهاجرین دیگر خواستیم که از این اتحادیه حمایت کنند و تعداد اعضای این اتحادیه به ۱۰ هزار عضو برسد، اما هیچ استقبالی نشد و آن‌ها نتوانستند اعضای اتحادیه اصناف و بازاریان را از ۵۰۰ نفر بیشتر کنند.

 

آقای حبیبی با تشکر از آقای حسینی مزاری که همیشه پی‌گیر مشکلات مهاجرین بوده و در هر جلسه مشکلات مهاجرین را مطرح کرده، از عدم حضور لازم اصناف و بازاریان در این نشست انتقاد نمود و گفت: ما به همه مهاجرین اطلاع‌رسانی کردیم، ما ۱۰۰ نفر این‌جا جمع شدیم، اما واقعا همین صد نفر مشکل داشتند که آمدند یا نه، کل بازاریان و کسبه ما مشکل دارند؟

 

وی در مورد مشکلات اتحادیه اصناف و بازاریان مهاجر در شهر مشهد مقدس خطاب به رییس مرکز تبیان گفت: “وقتی می‌رویم جواز کسب بگیریم، واقعا تحقیر می‌شویم! می‌گویند چرا جواز کسب خود را نیاورده‌اید؟ چرا ایرانی خود را نیاورده‌ای؟ چرا سال پیش تمدید نکردید؟”

 

رییس اتحادیه اصناف و بازاریان مهاجر افغانستانی در شهر مقدس مشهد در ادامه از حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز تبیان خواست که در مورد سوالات و مشکلات آن‌ها سخن بگوید.

 

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در رابطه با مشکلات مهاجرین گفت: متاسفانه فرازوفرود در رابطه با مسایل مهاجرین به یک روند تبدیل گردیده و تاکنون شاهد نبوده ایم که قوانین مربوط به مهاجرین از یک ثبات برخوردار باشد و طبعا وجود یک چنین وضعیتی آسیب فراوان به زندگی و هست و بود مهاجرین می رساند و یکی از آسیب ها ایجاد نارضایتی  مهاجرین از جمهوری اسلامی ایران است.

 

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در طی نزدیک به چهاردهه خدمات بی شماری برای مهاجرین ارائه کرده و هزینه های سنگینی متقبل گردیده که قابل وصف نیست اما در این بین مشکلات کوچکی هم وجود دارد که سبب فلح کردن زندگی مهاجرین می گردد.

 

حسینی مزاری به برخی مشکلات از جمله کار مهاجرین اشاره کرد و گفت: مهاجرین گاهی کارت کار بر اساس خود اظهاری دریافت می کنند و گاهی محدود می گردد و مجبور می شوند به کارهای مشخصی که اداره کار معین می کند مشغول شوند و متاسفانه این روند دل مهاجر را خون کرده، صحنه فعالیت اقتصادی را به شدت بر آنها تنگ ساخته که هم به مهاجر ضرر جبران ناپذیر می رساند و هم به بازار کار ایران زیان وارد می کند، این در حالی است که اگر دست مهاجر برای کار آزاد گذاشته شود، زمینه ایجاد اشتغال برای کتله های بزرگی از ایرانیان نیز فراهم خواهد گردید.

 

رئیس مرکز تبیان افزود: دشواری های کسبه و بازاریان و نیز نواقص موجود در راستای سرمایه گزاری در ایران باعث گردیده هزاران مهاجر متمول، دار و ندار خود را در ایران بفروشند و سرمایه خود را جمع کنند و بروند به ترکیه، امارات متحده عربی و قزاقستان و درحالی که سرمایه گذار، تاجر، کسبه و بازاری ما در مراجعه به ادارات ایران مورد بی مهری قرار می گیرند اما در کشورهای یادشده مامورهای دولتی پشت در افغانستانی با کمال ادب حاضر شده و حتی پیگیری های اداری هموطن مارا ماموران کشور میزبان انجام میدهد.

 

حسینی مزاری گفت: من در حد توان از گذشته تاحالا پیگیر حل مشکلات مهاجرین بوده و در آینده نیز خواهم بود، چون حل معضل پیش روی زندگی مهاجرین هم به نفع جمهوری اسلامی ایران است و هم به نفع مهاجرین و نیز خود بازاریان و کسبه بایستی در صحنه باشند و از یکسو حامی قاطع نظام اسلامی باشند، چون تنها نظام اسلامی درکل دنیاست و آحاد مسلمین مسئولیت جدی دارند در تمام عرصه ها و با تمام توان از این نظام حمایت کنند و به خصوص مهاجرین عزیز از گلایه و شکایت و انتقاد علیه نظام دست بردارند و از آن طرف جهت حل مشکلات، مطالبات مشروع خود را مطرح کرده پیگیر باشند و از جمله در جهت تقویت اتحادیه کسبه و بازاریان که برای پیگیری حل مشکلات آنها تاسیس شده کار کنند و بقیه کسبه و بازاریان را تشویق به عضویت در این اتحادیه کنند و نیز در حمایت از مرکزتبیان که همواره حامی مهاجرین بوده و برای پیگیری مشکلات مربوط آنها سنگ تمام گذاشته، نه تنها کم نگذارند بلکه بیشترین تلاش و خدمت رسانی را انجام بدهند.