• تاریخ انشار: ۱۱ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 30439
  • 317 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رئیس اطلاعات و فرهنگ بلخ: کتاب خوانی ضرورت جامعه امروز افغانستان است

همزمان با برگزاری مسابقه ی کتابخوانی عاشورایی”قرآن و امام حسین” که  امروز از سوی مرکز تبیان در شهر مزارشریف برگزار گردیده، رئیس اطلاعات و فرهنگ بلخ، ضمن ستایش از برگزاری این مسابقه می گوید؛ کتابخوانی ضرورت جامعه امروز افغانستان است و باید مردم افغانستان به سوی کتابخوانی روی آورند.   خبرگزاری صدای افغان-مزارشریف: مطیع الرحمان […]

همزمان با برگزاری مسابقه ی کتابخوانی عاشورایی”قرآن و امام حسین” که  امروز از سوی مرکز تبیان در شهر مزارشریف برگزار گردیده، رئیس اطلاعات و فرهنگ بلخ، ضمن ستایش از برگزاری این مسابقه می گوید؛ کتابخوانی ضرورت جامعه امروز افغانستان است و باید مردم افغانستان به سوی کتابخوانی روی آورند.

 

خبرگزاری صدای افغان-مزارشریف: مطیع الرحمان کریمی، رییس اطلاعات و فرهنگ بلخ که در مسابقه ی قرآن و امام حسین صحبت می نمود، گفت: این مسابقه برای ترویج کتابخوانی و آماده سازی جوانان برای آبادی کشور بسیار موثر است و از مرکز تبیان بابت برگزاری این مسابقه سپاسگذاریم.

 

کریمی افزود که کتابخوانی بهترین برنامه و ضرورت جامعه امروز افغانستان است و باید چنین برنامه ها بیشتر برگزار گردد؛ چون در کنار دریافت جوایز، استعداد های نسل جوان نیز شگوفا می گردد.

photo_2020-10-03_13-11-59

رییس اطلاعات فرهنگ بلخ در ادامه ی صحبت هایش گفت: دشمن تلاش دارند، با تهاجمات فرهنگی، فرهنگ اصیل و داشته های افغانستان را از بین ببرنند تا از آن طریق کشور را تخریب کنند اما جوانان کشور تلاش کنند، از برنامه های بی ثمر چون گیم و سایر برنامه ها به سوی برنامه های پرباری چون کتابخوانی بروند، تا کشور از بحران نجات یابد.

 

به گفته ی او، جنگ و ناامنی در افغانستان از سبب نبود سواد کامل و داشته های فرهنگی به میان آمده است و باید برای بهبود وضعیت، سواد و فرهنگ کشور تقویت گردد.

 

کریمی می گوید باید در شرایط کنونی به جوانان کشور آگاهی بدهیم، آنان را به خواندن کتاب تشویق کنیم تا رشد و ترقی افغانستان از این طریق مهیا گردد.

 

رییس اطلاعات و فرهنگ بلخ در ادامه ی صحبت هایش گفت: دین مقدس اسلام بشریت را به خواندن و تعلیم تشویق می کنند، همانطوری اولین آیت نازل شده قرآن اقرا است، یعنی “بخوانید” که این موضوع نشان می دهد دین مقدس جایگاه علم دانش را بسیار گرامی داشته است.

 

کریمی می افزاید؛ جوانان ستون فقرات کشور را تشکیل می دهد و باید آنان کشور را توسط با کتاب و قلم به جهانیان معرفی کنند

 

او در اخیر صحبت هایش گفت: ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ دوشادوش مرکز تبیان حرکت می کند و از هیچ نوع حمایت های دولتی و خصوصی در این راستا دریغ نخواهد کرد.

photo_2020-10-03_13-11-53

امیر محمد ضیایی، معاون شورای اخوت بلخ که در مسابقه کتابخوانی قرآن و امام حسین صحبت می کرد، ضمن سپاسگذاری از مرکز تبیان بابت برگزار این مسابقه گفت: خداوند در قرآن می فرماید: “قل هل یستوی الذین یعلمون و لا یعلمون”؛ یعنی همه می دانند، یعنی آیا کسانی که می دانند، با کسانی که نمی دانند، یکسانند، در حالی که هیچ گاهی دانا و نادان با هم یکسان نیستند، میان عالم و جاهل تفاوت های زیادی وجود دارد، عالم راه را بر روی مردم روشن می کند اما جاهل جامعه را به سوی ظلالت و گمراهی می کشاند.

 

آقای ضیایی افزود که برگزاری چنین مسابقات برای بالا بردن سطح سواد جامعه بسیار مفید است و جامعه را به سوی دانایی سوق می دهد.

 

او گفت؛ امروز در جامعه ی اسلامی یک جمع کثیر راه مکتب و مدرسه و دانشگاه را انتخاب کرده اند اما جمع دیگر راه کشتار و انتحار، خرابی سرک ها را انتخاب کرده و احمقانه فکر می کنند، این راه رسیدن به بهشت است.

 

معاون شورای اخوت بلخ امیدوار است که نسل جوان کشور در راستای تعلیم و تربیه کار کنند و باید در راه سواد، علم، دانش، کتاب و تحقیق سر و کار داشته باشند.

 

مسابقه ی کتابخوانی عاشورایی تحت عنوان «قرآن و امام حسین» از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، امروز جمعه(۱۱ سنبله) با اشتراک بیش از۵۰۰ تن در مسجد امیرالمومنین، با حضور روسای شورای ولایتی، اطلاعات و فرهنگ، حج و اوقاف، بزرگان وعلما شهر مزارشریف برگزار گردید که نتایج آن ۲۵ میزان همزمان با همایش رحلت رسول اکرم در این مکان اعلان و به برندگان آن جوایز اهدا می گردد.

 

جوایز این مسابقه شامل ” ۲۵ جایزه نفیس” که برای نفر اول کمپیوتر لب تاپ، نفر دوم کولر آبی، نفر سوم چرخ خیاطی، نفر چهارم بایسکل و ۲۱ جایزه ویژه دیگر به سایر برندگان اهدا می گردد.