• تاریخ انشار: ۴ ثور ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 6922
  • 599 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رئیس مرکز تبیان در هرات: بشر از درک فضیلت های حضرت علی(ع) عاجز است

حجت الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی” رئیس مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، طی سخنانی در مراسم معنوی اعتکاف گفت: “اعتکاف در لغت یعنی توقف و درنگ کردن و استمرار توقف و در اصطلاح یعنی شخصی حداقل سه روز در مسجد بماند و به عبادت به درگاه معبود بپردازد.”   هاشمی گفت که اعتکاف […]

حجت الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی” رئیس مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، طی سخنانی در مراسم معنوی اعتکاف گفت: “اعتکاف در لغت یعنی توقف و درنگ کردن و استمرار توقف و در اصطلاح یعنی شخصی حداقل سه روز در مسجد بماند و به عبادت به درگاه معبود بپردازد.”

 

هاشمی گفت که اعتکاف به معنای دوری گزیدن از مادیات و تقرب جستن به خدا به وسیله دعا و نیایش و این تقرب جستن در پیشگاه خداوند ارزشمند است.

 

این عالم دینی خاطر نشان کرد که معتکفین سعی دارند تا در این مدت خودشان را به پروردگار عالم نزدیک کنند.

 

او همچنان گفت که انسان موجودی دو بُعدی متشکل از روح و جسم است و همانطور که جسم انسان نیاز به غذا دارد، روح هم نیاز به غذا دارد و غذای روح نیز همین عبادات و پرداختن به راز و نیاز به درگاه معبود است.

 

رئیس مرکز تبیان افزود که این فرصت در طول سال فقط یکبار پیش می آید.

 

او گفت: ماه رجب ماه با فضیلتی است چنانکه نبی اکرم(ص) فرمودند، ماه رجب ماه خداست.

 

هاشمی در ادامه سخنانش اذعان داشت که خوش به سعادت کسانی که در این ایام معتکف شدند چون در روز قیامت درخشانترین لحظات عمرشان، این لحظات است و معتکفین دعوت شدگان از طرف معبود، در خانه ی معبود هستند چنانکه خداوند در قرآن مجید می فرماید: ما به ابراهیم و اسماعیل فرمان دادیم تا خانه مرا پاکیزه گردانید برای طواف کننده ها، معتکفین، رکوع و سجده کنندگان.

 

وی گفت که نتیجه اعتکاف این است که خودخواهی در انسان محو شده و انسان غرق در معبود می شود.

 

او همچنان افزود که هیچ شک و تردیدی نیست کسانی که برای برپایی اعتکاف تلاش می کنند، بزرگترین خدمت را برای مومنین انجام داده اند.

 

وی به بیان فضیلت های حضرت علی(ع) پرداخت و افزود که درک بشر عاجز از درک فضیلت های حضرت است.

 

رئیس مرکز تبیان در هرات افزود که پس از آنکه حضرت علی(ع) درب خیبر را از جای در آورد و لشکریان اسلام وارد قلعه شدند و به پیروزی رسیدند، یک تن از اصحاب از حضرت سوال کرد که چطور این درب را از جای در آوردین؟

حضرت در جواب می فرمایند که درب را به قوت و نیروی بدنی از جای در نیاوردم بلکه با قوت و نیروی الهی از جا کَندم.

 

او تاکید کرد که بازوان علی مظهر تجلیات قوتی ربوبی است.

 

وی همچنان به بیان فضیلت دیگری از حضرت علی(ع) پرداخت و گفت که در شب معراج بنا بود که حضرت(ص) بدون واسطه با خداوند صحبت کند چنانکه قبل از آن به وسیله امین وحی با خداوند در ارتباط بودند.

 

این عالم دینی در هرات خاطر نشان کرد که پیامبر(ص) بدون واسطه با پروردگار وارد صحبت شدند و در این حین پیامبر(ص) متوجه می شوند که صدا، صدای علی است و جملات نیز جملاتی است که حضرت علی به کار می برند.

 

وی گفت که اینکه چرا صدای علی و جملات و کلمات علی است؟

 

او افزود که اینجا خداوند در صحبت مستقیم و بدون واسطه با پیامبر خلق صوت کرده است و چون صدای علی دلنشین ترین صداهاست برای نبی اکرم و جملات و کلمات علی منطبق ترین جملات و کلمات است بر ضمیر آگاه نبی مکرم اسلام خداوند از این دو استفاده کرده است.

 

وی در پایان سخنانش گفت که این روایت در منابع مختلف اهل سنت نقل شده است.