• تاریخ انشار: 2 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15129
  • 913 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

راهپیمایی اربعین حسینی ماهیت الهی، همدلی و ظلم ستیزی دارد

در ادامه نشست های هفتگی بخش علمای نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، این نشست با موضوع ” ماهیت اربعین حسینی ؛ امت اسلامی و تهدیدات امروزی” برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی حسینی زهرایی با بیان اینکه اربعین موضوعی فرا […]

در ادامه نشست های هفتگی بخش علمای نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، این نشست با موضوع ” ماهیت اربعین حسینی ؛ امت اسلامی و تهدیدات امروزی” برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی حسینی زهرایی با بیان اینکه اربعین موضوعی فرا مذهبی و فرا دینی است، ابراز داشت: زوار امام حسین(ع) که به زیارت اربعین مشرف شده اند و شکوه و عظمت آن را درک کرده اند، تایید می کنند که  حتی آن هایی که معتقد به دین نیستند و به دین باور ندارند ، مرید امام حسین(ع) هستند و از گوشه گوشه جهان به زیارت او می شتابند.

 

زهرایی تاکید کرد: اولین ماهیت اربعین، الهی بودن آن است یعنی کسانی که در زیارت اربعین حضور پیدا می کنند ، هدفی جز کسب رضایت الهی نداشته و ندارند . به همین دلیل از سراسر عالم با هر وسیله ممکن خود را به کربلا رسانده و در کسب فیض از یکدیگر سبقت می گیرند.

 

به گفته وی ، دومین ماهیت این همایش عظیم، ظلم ستیزی است . امروزه دشمنان اسلام به قدری از این موضوع وحشت دارند که راهی جز نشر شبهات شیطانی برای حلوگیری از حضور میلیونی زوار در همایش اربعین نمی بینند.

 

این عالم دینی افزود: امروز اربعین چنان لرزه ای به حان دشمنان انداخته است که می خواهند انحرافاتی در اربعین به وجود بیاورند و بعضا هم در این کار خود موفق هستند.

 

حجت الاسلام حسینی زهرایی ، سومین ماهیت اربعین را همدلی و همبستگی دانست و گفت: در همایش بزرگ اربعین شیعه و سنی و حتی فرقه های دیگر با همدلی و همبستگی در کنار یکدیگر هستند که در نهایت این اتفاق شگرف به یک رنگی و یک جهت بودن تبدیل می شود.

 

وی افزود: ممکن است بعضی از شبهات را به ما منتقل کنند اما همایش اربعین انسجام جهانی دارد و به اثبات می رساند که مختص یک منطقه ، دین و مذهب نیست .

 

حسینی زهرایی با اشاره به روایتی از مجلس یزید تصریح کرد: حضرت زینب (س) خطاب به یزید گفت “شما قصد دارید نور اهل بیت(س) را محو کنید اما بدانید هرگز این آرزوی شما محقق نخواهد شد” و امروز حضور بیست و پنج میلیون زائر در موسم اربعین نشان صدق گفتار آن عقیله بنی هاشم است.

 

او با بیان اینکه ماهیت اربعین بعد اخلاقی ، سیاسی ، اعتقادی و فرهنگی دارد ، اظهار داشت: دشمنان اسلام و مسلمین امروز با سرمایه گذاری های کلان در صدد هستند تا با انحراف شعائر و یا افکندن شبهات در اذهان عمومی خصوصا جوانان این حضور میلیونی و عاشقانه را کمرنگ کنند.

 

در ادامه این گفتمان حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی راستی ؛ مسئول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، اظهار داشت: نهضت امام حسین(ع) بدون شک و تردید ادامه همان نهضت رسول خدا(ص) است. همان نهضتی که پیامبر اکرم(ص) یکی از اساسی ترین اصول آن نهضت را مکارم اخلاق ذکر نمودند. بنابر این اتمام کرامت ها و فضایل اخلاقی اساسا یکی از اهداف و انگیزه های بعثت یا همان نهضت رسول خداست که پیامبر اکرم(ص) یک عمر در این مسیر مبارزه کردند.

 

هاشمی افزود: با روی کار آمدن یزید جاهلیت نو و ساختار یافته ای توسط دستگاه بنی امیه مهندسی و اجرا شده بود که قوی تر از جاهلیت عصر بعثت است. نکته دیگر این است که جامعه آن روز هم این وضعیت به وجود آمده را پذیرفته بودند.

 

به گفته وی ، در شرایطی که فرهنگ جاهلی این بار در لباس دین ظهور و بروز یافته بود یا به تعبیر دیگر کفر پنهان در چهره دین آشکار شده بود ، امام فرمودند: اگر دین جدم جز با نبرد یا شهادت احیا نمی شود من آماده ام وارد نبرد و مبارزه شوم و این مبارزه را تا مرز شهادت ادامه دهم .

 

مسئول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تصریح کرد: با توجه به نهضت خونین و تاریخ ساز عاشورا اگر دقت کنیم می بینیم اربعین نیز ماهیَتاً نهضتی است در امتداد عاشورا که ماهیتی الهی و ظلم ستیز دارد .

 

“اربعین حسینی یک مکتب و نهضت است که برای تمامی شئون زندگی انسانها در جوامع مختلف و برای همه ادوار تاریخ به طور فرا زمانی و فرا مکانی درس ها و پیامهای تعیین کننده و سرنوشت ساز دارد. مکتب اربعین جامعه بشری را به مسیر اصلی و حقیقی دین مقدس اسلام سوق می دهد و هدایت و رهبری می کند که جلوه هایی از این هدایت و هدایت یافتگان را همه ساله از نقاط مختلف دنیا در مراسم و مناسک اربعین شاهد هستیم.”

 

هاشمی افزود: این روند همچنان ادامه دارد و در مسیر ترقی و تعالی است. نهضتی که نهضت خونین عاشورا و کربلا را احیا کرده و پیام های آن را در ابعاد مختلف به انسان ها در اکناف عالم می رساند .

 

نامبرده خاطر نشان ساخت: استکبار جهانی سعی کرده که در برابر پیام های سازنده نهضت عاشورا و اربعین چهره های ناخوشایندی را از اسلام ترسیم کند و به بشریت نشان بدهد که در طول سال های اخیر گروه هایی چون القاعده ، طالبان ، داعش ، بوکو حرام و … را شاهد این مدعا می یابیم.

 

به گفته او ، برای آنکه مردم دنیا چهره واقعی دین را نبینند و نهضت عاشورا و اربعین فراموش شود و در حاشیه توجهات انسان های تحصیل کرده و اگاه عالم قرار بگیرد برخی تلویزیون های ماهواره ای را به راه انداختند . شبکه هایی به نام اهل سنت و تعدادی هم به نام تلویزیون های اهل تشیع که شب و روز تلاششان این است که یک دیگر را با سخیف ترین جملات و کلمات و با ننگین ترین عبارات تکفیر و تکذیب کنند . واضح است که استکبار جهانی و دشمنان مکتب اسلام از این تلویزیون ها به طور عالی چند نتیجه فوری می گیرند:

 

یک – به تحصیل کرده ها و محققینی که در کشور های اروپایی و امریکایی به دنبال تحقیق در رابطه با نظام اسلامی ، حاکمیت دین و برنامه های دین برای هدایت بشر هستند، می گویند : زحمت نکشید و تحقیق نکنید زیرا اسلام یعنی همین هایی که با رکیک ترین جملات و کلمات به دنبال تکفیر یکدیگر هستند . این یک نتیجه ای است که آنان می خواهند از این طریق بدست بیارند و افکار عمومی جهان را از پیام ها و درس های عاشورا و اربعین دور کنند .

 

دو – نتیجه دیگرش این است که این تلویزیون ها به خوبی می توانند فتنه های مذهبی را در جوامع اسلامی بیش از پیش دامن بزنند و آتش جنگ های خانمان سوز داخلی را مشتعل تر کنند . اینها کید و مکر دشمنان اسلام است‌ که به طور سازمان یافته و طراحی و مهندسی شده، اعمال می شود و عواملی هم دراین مسیر به کار گرفته می شوند.

 

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی راستی با بیان اینکه دشمنان دین و استکبار جهانی بیکار ننشسته اند ، ابراز داشت: تاریخ مصرف گروهای تکفیری و تروریستیِ داعش و القاعده و امثال این ها رو به پایان است اما اینک دشمنان اسلام به دنبال ترسیم چهره دیگری از اسلام هستند که عرصه کارشان در شبکه های مجازی است.

 

وی با برجسته و خطیر خواندن نقش علماء در این عرصه ، اضافه کرد: ما اگر بخواهیم تلاش کنیم که جوان ها را از شبکه های مجازی دور کنیم، تلاشی بی فایده و عبث است زیرا مخالفت با تکنالوژی ، مخالفت بیجا و شکست خورده ای است.

 

این عالم دینی تاکید کرد: یک بخش از وظایف مهمی که بر عهده داریم این است که سهم قوی و گسترده ای در شبکه های مجازی داشته باشیم و وارد مبارزه فرهنگی در این عرصه شویم. بناء باید بخشی از وظایف عمده و اساسی دینی و تبلیغی ما در فضای مجازی باشد.

 

وی با اشاره به سریال های ترکی که مضمون اسلامی دارند، گفت: در مدلی جدید از اسلام که بر اساس نقشه های دشمن ترسیم شده ، افرادی را معرفی می کنند که در عین حال که بر ظواهر اسلامی چون اخلاق نیکو ، اعتقاد به بنیان های اسلامی و مقدسات اعتقاد دارند اما اموری چون نوشیدن شراب و ارتباط با نامحرم را هم مذموم نمی دانند و برایشان عادی است.

 

به گفته این شخصیت دینی کشور ، این مدل که اسلام حاکم در ترکیه را به نمایش می گذارد ، روش جدید دشمن برای انحراف افکار عمومی جوانان و سست نمودن پایه های دینی است که بر خلاف روش افراطی داعش و طالبان ، رویه ای تفریط گونه دارد و عملا با آن قیاس می شود در حالی که اسلام واقعی به هیچ کدام از این دو روش شباهتی ندارد.

 

هاشمی با اشاره به فعالیت های تشیع انگلیسی در رسانه های ماهواره ای گفت: تشیعی که با سرمایه  انگلیس پخش و نشر می شود یقینا به دنبال ضربه زدن به تشیع علوی است و می خواهد چهره حقیقی مکتب اهل بیت(ع) را خدشه دار کند. مثلا در همین برنامه های اربعین یک عده را طناب یا قلاده به گردنش می کنند و چهار دست و پا عو عو کنان به طرف حرم امام حسین(ع) می برند .

 

وی در پایان تاکید کرد: علمای اسلام در این رابطه وظایف سخت ، سنگین و خطیری دارند زیرا اینها تهدیداتی است که بسیار سازمان یافته و دقیق طراحی و برنامه ریزی شده است و پشتوانه های کلان مالی هم دارند.