• تاریخ انشار: 9 ژانویه 2020
  • سرویس: زنان
  • کد خبر: 28826
  • 374 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

راه‌‌حل تمام مشکلات اجتماع، الگوگیری از زندگی حضرت زهرا (س) است

ساده زیستی، شکرگزاری، حیا، عفت، احترام متقابل، درک مسئولیت‌ها و زندگی مطابق دستور قرآن مشخصات زندگانی ۱۸ سالۀ‌ حضرت زهرا سلام الله علیها را تشکیل می‌دهد. اگر جامعه کنونی از این شخصیت الهی الگو بگیرد شمار زیادی از چالش‌ها برطرف می‌گردد.   خبرگزاری صدای افغان (آوا) -بلخ: بخش بانوان مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان امروز […]

ساده زیستی، شکرگزاری، حیا، عفت، احترام متقابل، درک مسئولیت‌ها و زندگی مطابق دستور قرآن مشخصات زندگانی ۱۸ سالۀ‌ حضرت زهرا سلام الله علیها را تشکیل می‌دهد. اگر جامعه کنونی از این شخصیت الهی الگو بگیرد شمار زیادی از چالش‌ها برطرف می‌گردد.

 

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -بلخ: بخش بانوان مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان امروز پنج‌شنبه ۱۹ جدی، همزمان با آغاز دهه اول فاطمیه، طی مراسمی در مسجد حجر ابن‌عدی در ولسوالی دهدادی، از ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) گرامی‌داشت به عمل آوردند.

 

آناهیتا حسین‌زاده عضو بخش بانوان مرکز تبیان در بلخ، برگزاری مراسم گرامی‌داشت از ایام باعظمت فاطمیه را نیاز مبرم و وظیفۀ شیعیان عنوان کرد و از مردم خواست تا از این فرصت برای شناخت بیشتر سیرۀ دختر رسول گرامی اسلام استفاده کنند.

 

حسین‌زاده افزود: زندگانی حضرت زهرا سلام الله علیها ظاهرا کوتاه می‌باشد، اما یک عمر درس برای یک فرد مخصوصا زنان مسلمان است.

 

به گفتۀ او اگر امروز زنان جامعه اسلامی فهم و شناخت درستی از سیره و زندگانی دختر پیامبر داشتند، کشورهای اسلامی هیچ‌گاه دچار مشکلاتی همچون فقر، بیکاری، فساد و بدحجابی نمی‌گردید.

 

او یگانه راه‌حل تمام مشکلات جامعه کنونی را مطالعۀ زندگانی اهل‌بیت و عملی کردن دستورات و راه و روش آنان عنوان کرد.

 

همچنین حکیمه احمدی مسئول بخش بانوان مرکز تبیان در مزارشریف می‌گوید که مردم باید ایام فاطمیه را همه ساله با حضور پرشور خود گرامی بدارند و از درس‌های زندگی‌ساز حضرت زهرا (س) الگو بگیرند تا زندگی موفقی داشته باشند.

 

احمدی افزود که حضرت زهرا (س) بهترین الگو در شرایط سخت امروزی است و تنها راه نجات نسل جوان کشور مطالعۀ دقیق از زندگی آن حضرت و عملی کردن آن در زندگی می‌باشد.

 

او با اشاره به درس‌های جاویدان حضرت زهرا (س) برای زنان مسلمان، ساده‌زیستی و شکرگزاری را ذکر کرد و افزود که یگانه دختر رسول اکرم با این عظمت و بزرگی لباسی ساده به تن می‌کرد و همیشه شکرگزار نعمت‌هایی بود که خداوند به ایشان اعطا کرده بود.

 

احمدی با اشاره به داستان سلمان فارسی دربارۀ حضرت زهرا (س) گفت که سلمان فارسی نقل می‌کند که روزی حضرت فاطمه (س) را دیدم که چادری ساده بر سر داشت. با تعجب عرضه داشتم: عجبا! دختران پادشاهان ایران و قیصر روم بر کرسی‌های طلایی می‌نشینند و پارچه‌های زربافت و اشرافی به تن می‌کنند؛ امّا دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله که عظمت و جلالتش از همۀ آنها بالاتر و بیشتر است، نه چادرهای گران‌قیمت بر سر دارد و نه لباس‌های فاخر و زیبا! حضرت زهرا علیهاالسلام فرمود: یَا سَلْمَانُ اِنَّ اللَّهَ ذَخَّرَ لَنَا الثِّیَابَ وَ الْکَرَاسِیَّ لِیَوْمٍ آخِرٍ؛ ای سلمان! خداوند [بزرگ] لباسهای زینتی و تخت‌های طلایی را برای ما در روز قیامت ذخیره کرده است.” حضرت فاطمه س آنگاه به محضر رسول خدا صلی الله علیه و آله آمد و عرض کرد: «یا رسول الله! سلمان از لباس سادۀ من تعجب کرد. قسم به خدایی که تو را به رسالت در راه حق بر انگیخت! من و همسرم علی علیه‌السلام همواره زندگی ساده را پیشه خود کرده ایم. فرش خانه ما پوست گوسفندی است که روزها شترمان بر روی آن علف می‌خورد و شب‌ها بر روی آن می‌خوابیم و بالش ما چرمی است که از لیف خرما پر شده است.»

 

مسئول بخش بانوان مرکز تبیان ادامه داد: همچنین روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله وارد منزل حضرت زهرا (س) شد و دخترش را مشاهده کرد که روی زمین نشسته، با یک دست فرزندش را در آغوش گرفته، شیر می‌دهد و با دست دیگر با آسیاب دستی گندم‌ها را آرد می‌کند. از دیدن زندگی ساده، امّا گرم و پرعاطفه حضرت فاطمه اشک در چشمان رسول خدا (ص) حلقه زد و فرمود: یَا بِنْتَاهْ تَعَجَّلِی مَرَارَهَ الدنیا بِحَلاوَهِ الْآخِرَهِ؛ دخترم! مشکلات دنیا را به یاد شیرینی جهان آخرت بر خود هموار ساز و تحمل کن!» حضرت فاطمه علیهاالسلام نیز عرضه داشت: «یَا رَسُولَ اللَّهِ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَی نَعْمَائِهِ وَ الشُّکْرُ لِلَّهِ عَلَی آلَائِهِ؛ ای رسول خدا! حمد و سپاس خداوند را در مقابل این همه نعمتی که به ما داده است.»

 

احمدی در ادامه، یکی از مشکلات جدی جامعه را زیاده‌خواهی و الگوگیری زنان مسلمان از غرب و دوری از الگوهای اسلامی عنوان کرد و از زنان خواست تا هر نکته‌ای که از اهل‌بیت یاد می‌گیرند، در زندگی‌شان عملی کنند.

 

به گفته او اگر خانواده‌ها درس‌های زندگی‌ساز حضرت زهرا (س) را در زندگی‌شان پیاده کنند، بیشتر از ۸۰ درصد مشکلات کنونی جامعه برطرف می‌گردد.

 

ایام فاطمیه مملو از درس‌های ماندگاری چون یاری امام عصر، مبارزه برای دفاع از امامت و ولایت در سایه حفظ حیا و عفت، زندگی مطابق دستور قرآن، احترام متقابل، درک مسوولیت‌ها و ده‌ها درس دیگر در آن نهفته است.