• تاریخ انشار: ۱۴ حمل ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 2269
  • 1,637 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

راه بیرون رفت ازبحران کنونی، رو آوردن به خدا، پشت کردن به دشمنان او، تقویت پایه های امنیت ملی و داشتن مدیریت کارآمد است

n00109313-b

وی با دعا ونیایش، این خانم و فرزند عزیزش را نزد خدای متعال شفیع قرار داد تا هرچه زود تر ۳۱ تن اسیری که در مسیر قندهار کابل به اسارت رفتند و اسرای جدیدی که در مسیر سرپل – بلخاب دستگیر گردیدند و تعدادی از بزرگان هم که در مسیر شولگره به دره صوف، اختطاف […]

وی با دعا ونیایش، این خانم و فرزند عزیزش را نزد خدای متعال شفیع قرار داد تا هرچه زود تر ۳۱ تن اسیری که در مسیر قندهار کابل به اسارت رفتند و اسرای جدیدی که در مسیر سرپل – بلخاب دستگیر گردیدند و تعدادی از بزرگان هم که در مسیر شولگره به دره صوف، اختطاف گردیدند، آزاد شوند و خانواده ها و بازماندگان شان هرچه زود تر اسرای آزاد شده را در آغوش پرمهر و محبت شان بگیرند

 

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کل افغانستان، در سالروز تجلیل از ارتحال حضرت ام البنین(س) مادر گرامی حضرت ابوالفضل العباس(ع)، با حضور جمع کثیری از شخصیتها، به بررسی اوضاع داخلی افغانستان، منطقه و بیان راه کار برای برون رفت از بحران موجود پرداخت.

 

ام البنین(س) مادر بزرگ و با شخصیت

این مراسم که روز پنجشنبه در سالن اجتماعات دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در کابل برگزار شد، آقای حسینی مزاری ابتدا به بیان چرایی تجلیل از سالروز ارتحال حضرت ام البنین(س) پرداخت و گفت: ما می توانیم از حضور و وجود حضرت ابوالفضل العباس(ع) نتیجه بگیریم که مادرش چه شخصیت بزرگی است.

آقای حسینی مزاری افزود: شما در رابطه با شخصیت ابوالفضل العباس(ع) زیاد شندید، به خصوص در ایام محرم هرسال داستان های گوناگونی از شخصیت این شخصیت شخیص جهان اسلام شنده اید و مطمئناً همین شخصیت بزرگ و همین کسی که در نهضت کربلا علمدار و بازوی حضرت امام حسین(ع) است و محور نهضت کربلا در میدان نبرد بود، این شخص، فرزند این خانم است.

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افزود: مادری که یک چنین فرزندی تقدیم جامعه کرده باشد، معلوم است که آن مادر، مادر مهم و زن بزرگی است، هر زنی نمی تواند ابوالفضل العباس(ع) به دنیا بیاورد و تربیت و تقدیم کند، بلکه تنها از عهده ام البنین(س) ساخته است.

 

 

 

توسل برای آزادی اسرای هموطن

وی با بیان اینکه این مادر، مادر بزرگ و شخصیت عظیم است تصریح کرد: مسلمان ها باید برای تجلیل از این شخصیت، مراسم و مجالس مختلف و متعدد و بزرگی دایر کنند. اما متاسف هستیم که یک چنین شخصیتی چندان در مجالس و محافل ما حضور ندارد و فراگیر نیست و این است که امروز ما خواستیم که از این بانوی معظمه و مجلله یاد بود به عمل بیاید و با تیمن و توسل به این خانم و فرزند عزیزش حضرت ابوالفضل العباس(ع) از خدای متعال بخواهیم که در سرزمین افغانستان و سایر سرزمین های اسلامی مانند عراق، سوریه، لبنان، بحرین و سرزمین یمن که در این شب و روزها در میان آتش برافروخته دست آل سعود می سوزند امنیت بر قرار کند، اسرای مسلمین را آزاد کند، به خصوص اسرایی که امروز در افغانستان در چنگال عناصر تروریست گرفتار هستند.

 

وی با دعا ونیایش، این خانم و فرزند عزیزش را نزد خدای متعال شفیع قرار داد تا هرچه زود تر ۳۱ تن اسیری که در مسیر قندهار کابل به اسارت رفتند و اسرای جدیدی که در مسیر سرپل – بلخاب دستگیر گردیدند و تعدادی از بزرگان هم که در مسیر شولگره به دره صوف، اختطاف گردیدند، آزاد شوند و خانواده ها و بازماندگان شان هرچه زود تر اسرای آزاد شده را در آغوش پرمهر و محبت شان بگیرند و بفشارند و یکبار دیگر چشمان شان به جمال عزیزان شان منور گردند.

وی در بخشی از سخنان خود از اولین سالروز درگذشت مرحوم امام الدین امامی، پدر نور علی امامی، قاری و مربی قرآن کشور یاد کرد و گفت: بزرگی این شخصیت، خوبی وحسن وجودش و نیکویی اخلاقش از وجود و حضور بازماندگان و فرزندانش شناخته و تشخیص داده می شود.

 

 

عامل نا امنی کشور

نماینده حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کل افغانستان در بخش دیگر از صحبت های خود به بررسی اوضاع داخلی و بحران ناامنی های اخیر در کشور پرداخت و اظهار داشت: عوامل نا امنی کشور دو تا است که یکی عامل عمده و پر رنگ داخلی و دیگری عامل خارجی است.

 

 

عامل داخلی نا امنی

وی عامل اول را دوری از خدا و فاصله گرفتن از احکام، مقررات دین و گرفتار شدن مردم به گناهان بیان کرد و عنوان داشت: این عامل می تواند هم انسان ها را به صورت انفرادی و هم از نظر اجتماعی گرفتار کند.

وی تصریح کرد: دین اسلام در همه عرصه های زندگی فردی و اجتماعی برنامه دارد، در عرصه اعتقادات، عبادات و اخلاقیات که سه رکن اساسی اسلام است برنامه های بسیار مشخص و شاخصی دارد.

وی به بیان چرایی ضعف مسلمان ها و آسیب هایی که با آنها درگیر اند پرداخت و افزود: دلیل عمده این است که ما از قوانین این دین پیروی نمی کنیم، ما به معیارها و ملاک هایی که پیامبر ما آورده است و ائمه معصومین(ع) برای ما به ودیعه گذاشته اقتدا نمی کنیم و مطابق گفته های آنان عمل نمی کنیم، نه تنها مطابق گفته های آنها عمل نمی کنیم و مطابق اوامری که آنها نسبت به معروف ها دارند توجه نداریم بلکه بیشتر از آن به منکرات توجه داریم.

 

وی بیان داشت: طبیعی است که توجه به منکرات آثار و پیامدهای مختلفی دارد، هم انسان های مسلمان را به صورت فردی گرفتار می کند و هم از نظر اجتماعی و جمعی گرفتار می کند.

رئیس مرکز تبیان افزود: ما آیات و روایات متعددی داریم که هرآنچه در این دنیا می بینیم، چه از خوبیها و چه از بدی ها، چه از آسایش و آرامش، نعمت ها و رزق و روزی و چه از بدیها و ضعف ها و گرفتاری های اقتصادی و… همه ناشی از عملکرد خود ما و ناشی از نحوه رفتار و گفتار خود ما است.

 

وی به آیه ۴۱ سوره روم اشاره کرد و گفت: خداوند در این آیه می فرماید که “هر گرفتاری و بلایی که بر سر شما وارد می شود به سبب دست آوردهای خود شما است و این در حالی است که خداوند از بسیاری گناهان شما گذشت می کند.”

آقای حسینی مزاری در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: واقعیت امر این که اگر خداوند ما را نسبت به همه گناهانی که انجام می دهیم مواخذه کند ما اصلا روی آسایش و آرامش را نخواهیم دید، بخش زیادی از گناهان ما آمرزیده می شود و مقدار اندکش است که توسط آن مورد مواخذه قرار می گیریم و این بخش اندک نیز دمار از روزگار ما مسلمان ها در آورده است.

آقای مزاری با بیان اینکه بدون شک گناهان انسان باعث رسوایی و هتک حرمت ما می شوند تصریح کرد: گناهانی داریم که کیفرها را فرو می بارند و عذاب های الهی را فرود می آورند و بوسیله آن به کیفرها گرفتار می شویم. گناهانی که نعمت ها را تغییر می دهند. و همچنین گناهان باعث می شود که دعای ما شنیده نشود. خداوند می گوید شما مرا بخوانید و من شما را اجابت میکنم، البته آن دعایی را خداوند اجابت می کند که شنیده شود، اما اگر من عاصی گناه کار از یکطرف گناه بکنم و از یکطرف دعا کنم این دعا بالا نخواهد رفت و اثری نخواهد داشت.

 

وجود اختلاف یکی از نمودهای عذاب الهی

حسینی مزاری در ادامه صحبت های خویش به بیان اختلافات موجود میان سران حکومت و گاهی مردم پرداخت و گفت: خود اختلاف ناشی از گناهانی است که ما داریم، از منیت ها، غیبت ها، تهمت زدن ها، دروغ گویی ها، ظلم کردن ها، استبدادها و امثال این اعمال که در جامعه ما وجود دارد مانند؛عدم گذشت و بخشش، خود برتر بینی، زیاده خواهی، قانع نبودن و امثال اینها باعث می شوند که در جمع محدود ما اختلاف به وجود بیاید.

 

وی در تکمیل مطلب فوق افزود: اگر اختلاف هم به وجود می آید کاش از آن اختلافی باشد که پیامبر گفته است؛ اختلاف امتی رحمه، اختلاف سلایق، اختلاف دیدگاه ها، اختلافی که به تبادل نظر بیانجامد، یک چنین اختلافی نیست. بلکه اختلافی است که تبدیل به تفرقه و نفاق می شود که نتیجه اش جنگ است و نتیجه جنگ هم از بین رفتن نفوس انسان ها و از بین رفتن زیرساخت های اجتماع است، به وجود آمدن نا امنی سرتا سری است. به وجود آمدن زمینه های حرکت های قهقرایی است. ما بجایی که ده گام پیش برویم بیست گام باید عقب تر برویم.

 

 

اختلاف عامل تضعیف و انهدام ستون های امنیت ملی

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در این مراسم تصریح کرد: وقتی چنین شرایطی در کشور به وجود آمد طبیعی است که ما از فرهنگ عالی و متعالی بر خوردار نخواهیم بود.

 

 

آثار اختلاف بر فرهنگ، یکی از ستون های امنیت ملی

نماینده حضرت آیت الله مکارم شیرازی در افغانستان با بیان اینکه با وجود اختلاف، فرهنگ اقتصادی، سیاسی و فرهنگ زندگی مسالمت آمیز از زمینه رشد کافی برخوردار نمی شود اظهار داشت: وجود فرهنگ قوی از ستون امنیت ملی یک کشور است. اگر در کشور از فرهنگ غنی و قوی بر خوردار نباشیم، در حقیقت یکی از ستون های امنیت ملی ما نیست و نابود است و طبیعی است که حتی اگر سه تا ستون دیگر داشته باشیم باز همین یک ستون نباشد امنیت کشور با مشکل مواجه خواهد شد.

 

 

آثار اختلاف برسیاست، ستون دیگر امنیت ملی

وی در تکمیل مطلب فوق افزود: در یک چنین کشوری سیاست قوی نمی توانیم داشته باشیم. سیاستی که بر مبنی آن مدیریت مطرح می شود، مدیریت خانوادگی و اجتماعی، مدیریت های کوچک و بزرگ. به هرحال برنامه مدیریتی که باید قوی باشد در اثر وضعیت موجود کشور این سیاست از بین می رود و یا حداقل تضعیف می شود.

 

 

آثار اختلاف بر اقتصاد، سوم ستون امنیت ملی

با این وجود ما نمی توانیم اقتصاد قوی داشته باشیم. چون اقتصاد قوی نیاز به امنیت دارد، نیاز به آرامش دارد. نیاز به فرهنگ قوی دارد. اقتصاد فردی و خانودگی و اقتصاد بزرگ در سطح کشور به دلیل نبود امنیت با رکود مواجه می شود.

 

 

آثار اختلاف بر نظام، چهارمین ستون امنیت ملی

وی افزود: از آنطرف ما بحث نظام داریم که ستون دیگر امنیت ملی است. نظام(بخش های نظامی و دفاعی) ما هم به خاطر اختلافات تضعیف می شود و یا حد اقل نا کارا می شود. وقتی که این چهار ستون(یعنی فرهنگ، اقتصاد، سیاست و نظام) که ستون های اصلی امنیت هستند ضعیف باشند، ما امنیت ملی مقتدر نداریم و بر اساس این امنیت ملی مقتدر، نظام و دولت و حکومت قوی هم نداریم. وقتی که دولت هم قوی نبود، طبیعی است که این دولت ضعیف نمی تواند کشور را مدیریت کند. نمی تواند در عرصه های مختلف ملت را هدایت و رهبری کند. اینجاست که ما گرفتار مصیبت می شویم.

 

عامل دوم نا امنی؛ خارجی

تحلیل گر مسائل سیاسی کشور به عامل دوم ناامنی در کشور اشاره کرد و عنوان نمود: عامل اول داخلی بود که بیش از ۸۰ در صد مشکلات ما، گرفتاری ها و ضعف های ما بحث داخلی است. اینکه مردم ما هر روز سر بریده می شوند و خانه های مردم به آتش کشیده می شوند و مزارع مردم تخریب می شوند و خانه ها خراب می شوند، جنگ ها و حرکت های تروریستی در گوشه گوشه کشور وجود دارد و مردم غریب و مظلوم ما قربانی حرکت های پشت پرده می شوند ناشی از عدم امنیت است.

وی گفت: اینکه ما امروز نمی توانیم به دنبال ۳۱ نفر اسیر خود که بیش از یک ماه است در بند است برویم و آزادشان کنیم و این توان وجود ندارد برای این است که اختلاف وجود دارد.

 

حسینی مزاری تصریح کرد: احزاب، گروه ها و شخصیت های ما همصدا و همدیگر پذیر نیستند که دست به دست هم بدهند و در یک مسیر حرکت کنند و راه ها را امن و اقتصاد، فرهنگ مردم و سیاست جزئی و کلی کشور را تقویت کنند.

وی در تکمیل تحلیل خویش افزود: این است که ما دست بسته نشستیم و فقط نظاره گر هستیم . از سمت جنوب، مردم ما را می ربایند و گاهی هم تیر باران می کنند و یا سر می برند و گاهی در شمال افغانستان و گاهی در مرکز کشور و گاهی هم در غرب افغانستان و ما راحت نشستیم و از آن طرف یک حادثه در شاه دو شمشیره اتفاق افتاده، آنوقت این حادثه آنقدر بزرگ می شود که انگار در کشور هیچ حادثه فجیع تر ازین اتفاق نیافتاده است.

 

حسینی مزاری، گفت: سوزاندن این خانم از نظر ما هم محکوم است، اما حالا یا قرآن سوزانده شده یا نشده، اگر دولت قوی می بود، بلا فاصله قضیه را می خواباند و عاملین قضیه را دستگیر می کرد.

ایشان تصریح کرد: شما بیبینید که از یک قضیه آتش سوزی یک خانم چه بلوایی در سطح کشور بروز کرده و بزرگ شده، شما در سطح دنیا ببینید که با استفاده از این قضیه چه مقدار در برابر آبرو و حیثیت مردم ما ایستادند. در اروپا، امریکا و در جاهای مختلف با حضور افغانستانی ها و اتباع دیگر کشورها تظاهرات برپا شده و از این قضیه علیه مردم ما و علیه دین ما و علیه مکتب و مذهب ما سوء استفاده می کنند.

 

 

اسارت ۳۱ نفر کمتراز حادثه شاه دوشمشیره؟!

وی با انتقاد از نادیده گرفتن فجایع شبیه سوزاندن فرخنده گفت: این همه آدم هایی که در فجیع ترین وضع در سرتاسر کشور کشته می شوند، به اندازه یک خانم نیست که شما این همه بلوا به پا می کنید؟ ۳۱ نفر اسیری که گرفته شده است، حادثه کمتر از قتل یک خانم است؟ شما چه می دانید که بر سر این اسرا چه دارد می آید؟، این قضیه که رسانه ای نمی شود و ما نمی بینیم.

 

حادثه شاه دوشمیشره مشکوک است

وی گفت: سوزاندن این خانم یک قضیه بود که اتفاق افتاد و قطعا عملکرد یک عده در این اقدام علیه این خانم محکوم است و نامطلوب و ناپسند اما من در رسانه ای کردن و نحوه بزرگ کردنش مشکوکم، ولی لزومی ندارد که این همه مسایل فراموش شود و این همه معضلاتی که در جامعه ما وجود دارد فراموش شود و بعد بپردازیم به بحث یک خانم در مجلس سنا، در مجلس نمایندگان، در محافل و در مجالس متعدد و حتی علمای ما در برابر این قضیه حرکت های انفعالی پیدا بکنند.

 

 

حادثه شاه دوشمشیره بالاتر از قتل فجیع عروس و داماد؟!

وی با طرح سؤالی مبنی بر اینکه آیا آتش زدن این خانم بالاتر از قتل عروس و دامادی است که در سال گذشته در ولایت غور که از این ولایت به سمت کابل می خواست بیایند و تیر باران شدند و با وضع فجیعی به شهادت رسیدند؟ اظهار داشت: وقتی جامعه یک جامعه نابهنجار و گرفتار بود، جامعه ای بود که به هرحال گناهان و معاصی در لایه های مختلف اجتماعی وجود داشت، یک چنین شرایط نابسامانی بوجود می آید، یک چنین شرایطی که اولویت ها مد نظر گرفته نمی شود و نادیده گرفته می شود، به وجود می آید.

 

حسینی مزاری تصریح کرد: وقتی که جامعه این چنین ضعیف بود و بستر آماده بود برای دشمنان و مخالفین، اینجاست که عوامل خارجی هم وارد کشور می شوند و از این بستر و فرصت سوء استفاده می کنند.

 

 

 

عامل خارجی نا امنی ها

وی گفت: امروز اگرچه گفتم ۸۰ در صد مشکلات و معضلات، ناشی از عملکرد خود ما است اما دشمنان نیز بیشترین سود را از این شرایط می برند، هم برای ضربه زدن به خود ما و هم برای ضربه زدن به دین اسلام در سرتاسر دنیا.

 

حادثه ای مثل سوزاندن خانم، سوژه ای برای ترویج اسلام هراسی

وی با انتقاد از سوء استفاده غربی ها از اوضاع جاری افغانستان تصریح کرد: وضع ما افغانها شده “مثل” صحنه های نمایشی تیاتر و فلم های کوتاه که غربیها با لطایف الحیل می آیند فلم می گیرند، داستان درست می کنند و در سطح دنیا پخش می کنند و بعد به مردم خود در غرب می گویند: شما اسلام می گویید! اسلام این است! وضعیت راه های شان این است! اقتصادشان اینگونه است! در زیر پل سوخته، صدها جوان افتاده و معتاد است، دخترها هم در بین این صدها جوان حضور دارند! این تنها یک گوشه از فاجعه است که صدها جوان در اینجا هستند! در گوشه گوشه افغانستان این وضعیت وجود دارد. فقر و اختلاف از سر و روی این مردم می بارد. شما پنج نفر را نمی بینید که واقعاً همدل باشند و مانند یک تیم فوتبال در کنار هم بازی کنند، کار کنند و زندگی خودشان را کار گردانی کنند.

 

آقای حسینی مزاری عنوان داشت: قتل های فجیعی که اتفاق می افتد، مثل همین قتل خانم که یک روز یا دو روز قبل از سال نو اتفاق افتاد، اینها فلم برداری می شود و در مجامع بین المللی نمایش داده می شود، هم آبروی ما مردم را می برد و هم در برابر دین دسیسه سازی می کنند و بحث اسلام هراسی را در کشورهای خودشان فرا گیر می سازند، برای ملت ها و مردم خودشان می گویند که شما هم اسلام می خواهید این از کشور افغانستان که یک وقت مرکز و مأمن مجاهدین بود، یک وقت کشوری بود که ابرقدرت شوروی را با شکست مواجه کرد و اصولاً مکتب کمونیزم را با شکست مواجه کرد. این از مردم افغانستان و آن هم از مردم عراق که داعش سر می برد، با وضع بسیار فجیع و در سوریه و بحرین و همچنین در یمن.

 

 

عملکرد آل سود در حمله به یمن، حربه ای علیه اسلام

وی به جنایت های اخیر عربستان سعودی علیه مردم مسلمان یمن اشاره کرد و تصریح کرد: حالا درست است که آل سعود شاید افتخار کند و به انحای مختلف از زمین و هوا مردم مظلوم و بی دفاع یمن را بکوبد، اما آن طرف دشمنان برای مردم خود خواهند گفت: مردم! این است مسؤلیت و عملکرد و خصوصیت های کسانی که خود را می گویند خادم الحرمین شرفین. وقتی که خادم الحرمین شریفین مسلمان ها این گونه درنده خو باشند و اینطور در برابر یک عده مردم مسلمان هم کیش و هم مذهب و هم دین خود بایستند، در برابر همسایه خود قرار بگیرند و حرمت همسایگی را نگه ندارند، دیگر شما از اسلام چه می خواهید و شما دیگر از دین چه می خواهید، لیبرال دموکراسی ی که ما برای شما آوردیم بهترین نظام است و بهترین فرصت و شرایط است و بنا براین بهتر است که شما با همین وضع رشد کنید. این است که دشمنان با استفاده از این شرایط، اسلام هراسی را روی دست می گیرند و از طرف دیگرما مردم را بیشتر از پیش با هم می اندازند.

 

حادثه شاه دوشمشیره، بهانه ای برای کوبیدن دین و علمای بزرگ اسلامی

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله مکارم شیرازی در افغانستان در ادامه مطلب فوق افزود: نمونه بارز حرکت اسلام هراسانه دشمنان و عوامل مزدور آنان این است که، با استفاده از قضیه آتش زدن خانم، هجمه بزرگی علیه اسلام و علمای دین در کشور به وجود آمده و هرکس و ناکس و هر شسته و ناشسته امروز در پشت تریبون ها و دوربین های تلویزیونی قرار می گیرند و علیه مبانی دینی و علمای کشور بی احترامی می کنند و علمای بزرگ را مورد هجمه قرار می دهند.

 

حادثه شاه دوشمشیره، ابزاری برای ایجاد اختلاف

رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان اضافه کرد: دشمنان ازین حادثه در راستای ایجاد اختلاف میان اقشار مختلف جامعه سؤ استفاده می کنند و در جهت رو در رو قرار دادن مجامع در تلاش هستند. چنانچه در این روزها برای رو در رو قرار دادن مجامع علمایی و حوزوی با جوامعی به اصطلاح مدنی برنامه هایی دارند و مرتب دارند آب را گل آلود می کنند تا ماهی مقصود خویش برگیرند.

 

 

راهکاربیرون رفت از بحران موجود

وی به بیان راهکار موجود پرداخت و اظهار کرد: اما راهکار را قرآن کریم بیان می کند که اگر ما به آن عمل کنیم از مشکلات و فقر و فاقگی نجات پیدا می کنیم و از این فرهنگ پایین و اقتصاد ضعیف و بی سیاستی رهایی می یابیم و یک کشور قدرتمند خواهیم شد و آنگاه است که حتی یک تبعه ما در دورترین نقاط دنیا مورد هجمه قرار بگیرد می توانیم باز خواست بکنیم.

وی گفت: امروز ما سه ملیون مهاجر در ایران داریم، هیچ گونه بازخواستی وجود ندارد. دولت افغانستان بی تفاوت، مجامع جهانی بی تفاوت، هر مشکلی بوجود بیاید هیچ خبری نیست. گرچه دولت جمهوری اسلامی ایران نهایت توجه را دارد و کار می کند ولی به هرحال مهاجرین در ایران دچار گرفتاری و کمبودی هایی هستند که من و مجموعه مرکز تبیان همواره این مشکلات را به گوش مقامات و مسوولین جمهوری اسلامی رساندیم. دولتی که قوی نباشد و دولتی که از قدرت برخوردار نباشد نمی تواند حتی از یک نفر خود خبر بگیرد، چه برسد به سه ملیون نفر مهاجر.

 

وی تصریح کرد: میلیون ها مهاجر دیگر در پاکستان داریم، مهاجرین ما در سطح اروپا بی آبرو می شوند، بی حیثیت می شوند و زده می شوند، اما هیچ نهادی در این کشور نیست که امروز داد خواهی کنند.

رئیس خبرگزاری صدای افغان گفت: اگر ما به دستور اسلام عمل کنیم، برگردیم به خدا و قرآن قطعاً اول ما از درون اصلاح می شویم، وقتی اصلاح شدیم در راستای تقویت خود و جامعه خود تلاش می کنیم و آنوقت دولت ما و حکومت ما هم قوی می شود.

حسینی مزاری تصریح کرد: دولت قوی و قدرتمند می تواند در جهت مدیریت کلان جامعه خوب عمل کند و درقسمت سیاست داخلی و سیاست خارجی شان هم فعال می شود.

 

وی به آیه ۷۱ سوره توبه اشاره کرد و گفت: این آیه می گوید “و مردان و زنان مؤمن، همه یاور و دوستدار یکدیگرند.” این موضوع چقدر مهم است که در کشور افغانستان یک چنین وضعیتی وجود ندارد. ما نیروی خارجی را خیلی بیشتر از یک افغانستانی خود دوست داریم. ما یک نیروی خارجی را بسیار بیشتر از یک هموطن خود قدر و عزت می کنیم و پیش رویش خم و راست می شویم، اما نسبت به افغانستانی خود و هموطن خود غرور داریم و با تکبر برخورد می کنیم، با عملکرد و شاخصه های بدی با هموطن خود برخورد می کنیم.

 

 

رئیس مرکز تبیان افزود: این برخلاف آیه قرآن است که اگر ما مسلمان هستیم نسبت به یکدگیر باید دوست باشیم ادامه آیه؛ “خلق را به کار نیکو وادار و از کار زشت باز می دارند”. بحث امر به معروف و نهی از منکر را قرآن مطرح می کند، آیا در جامعه ما و شما امر به معروف و نهی از منکر جدی گرفته می شود؟ آیا همه مردم ما به این واجب الهی عمل می کنند؟ در همسایگی ما ممکن است اختلاف ها و گناهان مختلف اتفاق بیفتد، ممکن است فقر و فاقگی باشد، ممکن است تجاوز صورت گرفته باشد، خواهیم گفت؛ به ما چه، سر ما که نیست.

 

وی تصریح کرد: در ادامه آیه ۷۱ سوره توبه می خوانیم که “نماز بر پا می دارند و زکات می دهند، خدا و رسول او را اطاعت می کنند، آنان را البته خداوند مشمول رحمت خود خواهد گرداند که خدا صاحب اقتدار و درست کردار است”. این راه کاری است از سوی خداوند بزرگ و قادر مطلق مطرح گردیده است و طبعا تاسی به آن ما را از بحران موجود نه تنها رهایی خواهد بخشید که به سمت و سوی سعادت و کمال و اقتدار سوق خواهد داد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر ما به عنوان بندگان خدا به همین چهارتا موضوع عمل کنیم واقعاً رستگار خواهیم بود و مشکلات ما حل خواهد شد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>