• تاریخ انشار: ۶ دلو ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1739
  • 1,689 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

راه عمده رسیدن به خدا، تجلیل از شهدا و زنده کردن یاد و خاطره آنهاست

حسینی مزاری گفت: راه عمده رسیدن به خدا، تجلیل از شهدا و زنده کردن یاد و خاطره آنها و گره زدن تمام زندگی خود با شهدای کربلا از طریق این شهداست. امروز مراسمی در دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف برپا بود. در این مراسم خانواده شهید مصباح و هشت تن […]

حسینی مزاری گفت: راه عمده رسیدن به خدا، تجلیل از شهدا و زنده کردن یاد و خاطره آنها و گره زدن تمام زندگی خود با شهدای کربلا از طریق این شهداست.

امروز مراسمی در دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف برپا بود. در این مراسم خانواده شهید مصباح و هشت تن از یاران آن شهید به شمول دیگر فرماندهان جهادی، شخصیت های علمی و فرهنگی، متنفذین اجتماعی و مجاهدین حضور داشتند. مراسم به انگیزه دعوت خانواده شهدا به ضیافت ناهار و نیز صحبت پیرامون برنامه مراسم سالروز شهادت شهید مصباح و یاران با وفایش تدویر یافته بود.

 

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، سید عبدالله موسوی نژاد، رئیس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف، به خیر مقدم گویی پرداخت و انگیزه برگزاری جلسه را اعلام کرد و سپس حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری با ابراز سپاس از خدای متعال جهت اینکه توفیقی نصیب ساخت تا یک بار دیگر در جمع خانواده شهدا، فرماندهان جهادی، مجاهدین، شخصیت های علمی فرهنگی و اجتماعی همکار در مزار شریف حضور یابد، با نام گرفتن از خانواده شهید مصباح و سایر شهدای همراه آن شهید در نهم دلو سال ۱۳۷۳ گفت: تجلیل از شهدا و زنده کردن یاد و خاطره آنها شاید به خود شهدا فایده چندانی نداشته باشد چون آنها با تقدیم خون خود در راه خدا به مقام شامخ رسیده اند اما برای مردم جامعه خیر و برکت فراوان در پی دارد.

 

رئیس مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با ذکر این نکته که هدف اصلی انسان های مؤمن رسیدن به خدا است و اگر در این راستا با اخلاص تلاش صورت بگیرد به همه چیز خواهند رسید یاد آور گردید: اگرچه ممکن است راه رسیدن به خدا متعدد و مختلف باشد اما مطمئنا یکی از راه های عمده رسیدن به خدا تجلیل از شهدا و زنده کردن یاد و خاطره آنها و گره زدن علاقه و ذهنیت خود با شهدای کربلا از طریق این شهداست. بنابراین اگر امنیت می خواهیم باید از شهدا تجلیل کنیم و اگر عزت و عظمت می خواهیم و اگر اقتدار سیاسی، فرهنگی و اجتماعی میخواهیم و اگر توان مضاعف در همه عرصه های زندگی می خواهیم و اگر علاقه داریم به درازای تاریخ ماندگار و سر افراز باشیم، باید از شهدای راه خدا تجلیل به عمل بیاوریم.

 

نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: شهدای افغانستان، همانها که در راه خدا و برای آزادی کشور چهاد کردند و جان دادند از پاکترین و مخلص ترین شهدای راه اسلام اند به خصوص شهید مصباح و هشت تن از یاران آن شهید که واقعا جان خود را در راه دفاع از آرمانهای اسلامی از دست دادند.

 

وی گفت: برای تجلیل و تکریم و زنده کردن یاد و خاطره این شهدا قرار است که مراسم بسیار با شکوه و باعظمت در مزار شریف دایر گردد.

 

او در پاسخ عده ای گفت: برگزاری مراسم سالگرد شهادت شهید مصباح و یاران آن شهید نه تنها موجب شکاف و اختلاف در میان جامعه نخواهد شد که زمینه های هماهنگی، وحدت و همسویی بیشتر را فراهم خواهد نمود چه اینکه ما به دنبال انتقام نیستیم و دیگران را نیز به این امر توصیه نمی کنیم بلکه به صلح و همدلی و همزبانی دعوت می نماییم و به همه می گوییم که امروزه کشور و به خصوص صفحات شمال و اخصا ولایت بلخ و شهر مزارشریف تحمل انتقام جویی و حتی ابراز مطالب ناراحت کننده را ندارد بلکه شرایط ایجاب می کند تا همگان دست در دست هم در برابر دشمنان مشترک خارجی و عوامل داخلی آن متحد و هم جهت باشیم.

 

حسینی مزاری با ذکر فعالیت های گسترده حزب اسلامی تبیان در بیش از ۱۷ ولایت کشور و کارهای انجام شده در بخش های مختلف گفت: با وصف اینکه نه قبل از تشکیل مرکزتبیان در سال ۱۳۷۰ و نه بعد از آن تا حالا آرام نه نشسته ایم و شب و روز در راستای مصالح اسلام و کشور و مردم آن به مبارزه خستگی ناپذیر پرداخته ایم اما با آن هم تقصیر و قصوری زیادی داشته ایم و ازین بابت از همه شما عزیزان پوزش می طلبم و میخواهم اینجانب و همکارانم را ببخشید و نیز همدیگر را بخشیده و مجموع شخصیت های جهادی و مسؤل، مورد عفو و بخشش قرار بگیرد.

 

وی اضافه کرد: از همین حالا سعی کنیم به خاطر خدا گذشته های منفی یک دیگر را ببخشیم و گذشت کنیم و همه با هم دست در دست یکدیگر برای اسلام و مردم مسلمان و کشور خود خدمت کنیم.

 

آقای مزاری با ذکر این نکته که هرمجموعه و تشکیلاتی مجموعه و تشکیلات خود را داشته به فکر هماهنگی عمومی باشیم افزود: فعلا استاد شیخ باقر سلطانی و برخی دوستان در حزب اعتدال مسؤلیت و عضویت دارند و من نیز در حزب اسلامی تبیان حضور وفعالیت دارم. بنابراین از نگاه تشکیلاتی هیچگونه ارتباط تشکیلاتی با حزب اعتدال و جناب شیخ باقر سلطانی و امثال ایشان ندارم اما به صراحت اعلام می کنم که همه آقایان را دوست دارم و احترام شان را می کنم و آن ها را در مقاطع مختلف حمایت و پشتیبانی خواهم نمود و علاقه من نیز این است که این دوستان هم یک چنین دیدگاهی داشته باشند و دست معاونت و معاضدت با ما بدهند. البته بازهم تاکید می کنم که در مجموع و سطح کل باید همه هماهنگ و همسو باشیم اما این به آن معنا نخواهد بود که با عزیزان در حزب اعتدال و یا سایر تشکلات رقابت مثبت نیز نخواهیم داشت. خیر چنین چیزی نخواهد بود و با همه جریان ها و تشکلات رقابت مثبت خواهیم داشت و آنچه مورد نفرت و انزجار ما خواهد بود اینکه به طور قطع از هرگونه رقابت منفی و ایجاد تنش و اختلاف احتراز نموده و به همه هم این توصیه را می کنم که زمان رقابت های منفی و ناسالم گذشته و بلکه بایستی به رفاقت و رقابت مثبت تن در دهیم.

 

آقای مزاری در اخیر ضمن تشکر از حضور حاضران در مراسم از همگان تقاضا کرد که خودشان و همه دوستان و همکاران و اعضای فامیل وبستگان شان به طور گسترده و فراگیر در مراسم روزجمعه دهم دلو ساعت ۹ صبح در مسجد امیرالمومنین واقع در جاجت روای مزارشریف اشتراک کنند.

 

گفتنی است که شهید مصباح همراه با هفت تن از یاران خود در عصر روز نهم دلو سال ۱۳۷۳ در یک کمین ناجوانمردانه توسط شیادان روزگار به درجه رفیع شهادت نایل آمدند و چندی بعد یک تن دیگر از همکاران شهید مصباح در ولسوالی چاربولک ولایت بلخ دستگیر و به شهادت رسانده می شود.

nf00106008-1 nf00106008-2 nf00106008-3