• تاریخ انشار: ۱۶ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18764
  • 687 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

راه نجات کشور‌های اسلامی، رجوع به فرهنگ مهدویت است

به گزارش آوا، شماری از دانشجویان در بخش نظریات گفتمان دانشجویی مرکز دفتر نمایندگی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف پیرامون بحث “مهدویت” تأکید کردند که  جامعه اسلامی نیازمند ترویج فرهنگ مهدویت می باشد تا از مصرف گرایی جلوگیری و با تهاجمات اقتصادی و فرهنگی مبارزه شود.   علی‌دوست؛ دانشجوی دانشگاه […]

به گزارش آوا، شماری از دانشجویان در بخش نظریات گفتمان دانشجویی مرکز دفتر نمایندگی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف پیرامون بحث “مهدویت” تأکید کردند که  جامعه اسلامی نیازمند ترویج فرهنگ مهدویت می باشد تا از مصرف گرایی جلوگیری و با تهاجمات اقتصادی و فرهنگی مبارزه شود.

 

علی‌دوست؛ دانشجوی دانشگاه بلخ گفت جوانان مسلمان در راستای ترویج و تطبیق فرهنگ مهدویت کوتاهی می کنند. باید بزرگان، علما و مراجع تقلید راهکاری را روی دست بگیرند تا ۳۱۳ یار امام زمان آماده و مهیا شوند.

 

وی افزود که چرا با اینهمه مسلمان هنوز وعده خدا محقق نشده، آیا زندگی در جامعه فعلی مسلمانان، واقعا اسلامی است یا از طرف طاغوت زمان دستکاری می شود؟

 

خانم حسینی؛ فعال فرهنگی در بلخ نیز در این گفتمان با اشاره به ناهنجاری های اجتماعی گفت جهان اسلام همیشه از دست منافقین ضربه خورده و وضعیت فعلی کشورهای اسلامی رو به بهبود است چون مردم منافق را شناخته اند.

 

به گفته وی، خیلی از علما و مولوی ها خود شان از جمله دشمنان اسلام هستند، برای همین حضرت مهدی (عج) ظهور نکرده و یا مقدمه آمدنش مهیا نگردیده است.

 

سید سجاد موسوی؛ دانشجوی دانشکده خبرنگاری دانشگاه بلخ هم گفت که مهدویت دو بخش دارد: یک بخش شناخت امام زمان (عج) و بخش دیگر معرفت به فرهنگ مهدویت و عمل به آن است.

 

به باوری موسوی، شناخت امام بدون عملی کردن فرمول های مهدوی در جامعه، مشکلی را حل نمی کند.

 

موسوی گفت که جامعه مهدوی را باید در زندگی پیاده کرد. مهدویت و دین تنها در قالب های سنتی ما مسلمانان نیست؛ بلکه فراتر از تصور بشر برای رهنمایی، اصلاح، هدایت، معرفت الهی و داشتن جامعه‌ای آرمانی است. چنانچه دانشمندان گفته اند که فرهنگ مهدویت در قالب سنتی بودن کارآمد نیست باید با پژوهش و علم وارد متن جامعه شود.

 

وی افزود که راه مبارزه با تهاجمات اقتصادی، دینی، سیاسی، فرهنگی و تفرقه افکنی رجوع به فرمول های اسلامی و ترویج فرهنگ مهدوی می باشد.

 

این دانشجوی دانشگاه بلخ گفت که راه برون‌رفت از مصرفی بودن و مصرف گرایی ترویج فرهنگ مهدویت است. افغانستان با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند؛ چون پژوهشی روی ارزش های دینی صورت نمی گیرد و اعتقادات مردم از طرف رسانه ها به سخره گرفته می شود.

 

وی علاوه کرد که فرهنگ مهدویت برای جامعه سازی است و نخستین قدم آن خودسازی می باشد.

 

او تأکید کرد: بیاییم قبل از جشن گرفتن میلاد حضرت مهدی، آرمان و اهداف آن بزرگوار را درک کنیم.

 

خانم توحیدی؛ فعال فرهنگی ولایت بلخ هم گفت: امام محمد باقر (ع) فرمودند: حضرت مهدی از پنج پیامبر نشانه دارد یک نشانه از حضرت یونس؛ چون زمان برگشت، جوان شد. نشانه ای دیگر از حضرت موسی؛ زیرا او در زمان تولدش در خفا بود و همیشه از دست دشمنان در هراس بود. نشانه‌ای از حضرت یوسف دارد؛ چون از جا و مکان پیامبر کسی خبر نداشت. یک نشانه هم از حضرت عیسی، راجع به زنده یا مرده بودن ایشان دارد و نشانه بارزش از جدی بزرگوارش حضرت محمد مصطفی (ص) می باشد که با شمشیر خود قیام می کند و طاغوت زمان را از بین می‌برد.

 

گفتنی‌ است که گفتمان دانشجویی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان دارای سه بخش شامل “صحبت های کارشناس، ارائه نظریات دانشجویان و پرسش و پاسخ ” بود.