• تاریخ انشار: ۶ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 31249
  • 93 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رایزنی دانشجویان و فرهنگیان هرات درباره راه‌های کمک به نیازمندان در فصل سرما

جمعی از فرهنگیان و دانشجویان، روز جمعه (۵ قوس) در دفتر خبرگزاری صدای افغان (آوا) در هرات، گفتمان دانشجویی را تحت عنوان “سردی زمستان و مسئولیت فرهنگیان” برگزار کردند.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) – هرات: در این نشست، سید عبدالله نایاب؛ کارشناس این گفتمان و مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات طی سخنانی گفت که در افغانستان با آمدن فصل سرما جمع زیادی از مردم نگران هستند؛ چرا که در زمستان سردی هوا، بیکاری، مسدود شدن راه‌های مواصلاتی، نبود امکانات و فقر اقتصادی بر قشر عظیمی از جامعه که فقیر هستند فشارهای زیادی را وارد می کند.

وی در ادامه با اشاره به مسئولیت فعالان فرهنگی در راستای کمک به نیازمندان در این فصل گفت: فرهنگیان کشور اگرچه شاید نتوانند از نظر مالی به تمامی نیازمندان کمک رسانی کنند؛ اما می توانند در راستای اطلاع رسانی، هماهنگی و مدیریت بحران پیشگام شوند.

آقای نایاب همچنین تاکید کرد که فرهنگیان باید با اطلاع رسانی در سطح ملی حاکمان و مسئولین کشور را موظف و ملزم به مسئولیت شان بکنند تا آنان برای رسیدگی به امور نیازمندان وارد عمل شوند.

وی همچنین تصریح نمود که فرهنگیان در سطح بین المللی نیز می توانند اطلاع رسانی کنند تا جوامع جهانی در این راستا به نیازمندان کمک کنند.

این فعال فرهنگی در ولایت هرات اظهار داشت که بهترین، مناسب ترین و مؤثرترین اطلاع رسانی به مردم است، اگر تاجران و متمولین داخل و خارج از کشور وارد عرصه شده و مردم نیازمند را کمک کنند مؤثرتر از هر آدرس دیگری خواهد بود.

وی افزود: در شرایط فعلی حکومت شرایط مالی چندان مناسبی ندارد؛ اما می تواند در راستای کمک رسانی به نیازمندان از طریقه های دیگر وارد عمل شود.

به بیان وی، دولت با تامین امنیت شاهراه ها و انتقال محموله های کمکی جوامع بین المللی به ولایات و مناطق دوردست می تواند در راستای کمک رسانی به نیازمندان سهولت ایجاد کند.

مسئول مرکز تبیان در هرات افزود: دولت باید کمک هایی را که از جوامع بین المللی به آدرس افغانستان فرستاده شده به گونه عادلانه در بین نیازمندان تقسیم و توزیع نماید..

وی علاوه نمود: در صورتی که حکومت کمک های دریافت شده از جوامع بین المللی را به گونه عادلانه در بین نیازمندان تقسیم و توزیع نماید دیگر هیچ نیازمندی در کشور باقی نخواهد ماند.

آقای نایاب تاکید کرد که دولت با تشویق و ترغیب خیرین و متمولین اقتصادی در کشور می تواند در راستای کمک رسانی به نیازمندان وارد عمل شود.

وی همچنین تصریح نمود که دولت با مدیریت درست قیمت اجناس در بازار و جلوگیری از احتکار توسط استفاده جویان می تواند از افزایش فقر و مشکلات اقتصادی در بین مردم جلوگیری کند.

این فعال فرهنگی با اشاره به کمک رسانی به معتادین مواد مخدر که قشر نیازمند و طردشده در جامعه می باشند علاوه کرد که فرهنگیان تداوی و کمک رسانی به معتادین مواد مخدر را نیز نباید فراموش کنند و در فصل سرما به این افراد که بیماران جامعه هستند کمک رسانی و توجه جدی داشته باشند.

او در پایان با اشاره به چگونگی تشخیص نیازمندان واقعی در کشور افزود: می توان با تشکیل کمیسیون شناسایی نیازمندان از طریق وکلای گذر و نماینده های مردم در محلات مختلف، نیازمندان را شناسایی و کمک رسانی نماییم.