• تاریخ انشار: ۲۲ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 18782
  • 803 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رای دادن یک تکلیف دینی و انسانی است

به گزارش خبرگزاری صدای  افغان(آوا)،شماری از دانشجویان در گفتمان دانشجویی ” انتخابات پارلمانی، کاستی ها و امید ها “اظهار داشتند: معیار انتخاب یک وکیل خوب بررسی اهداف، عملکرد گذشته و پلان های آینده آن می باشد چون دوره های قبلی وکیلان پارلمان به رسالت خود پشت کردن و منافع شخصی را دنبال نمودند.   محمد […]

به گزارش خبرگزاری صدای  افغان(آوا)،شماری از دانشجویان در گفتمان دانشجویی ” انتخابات پارلمانی، کاستی ها و امید ها “اظهار داشتند: معیار انتخاب یک وکیل خوب بررسی اهداف، عملکرد گذشته و پلان های آینده آن می باشد چون دوره های قبلی وکیلان پارلمان به رسالت خود پشت کردن و منافع شخصی را دنبال نمودند.

 

محمد علی اخلاقی؛ فعال فرهنگی گفت: نمایندگان پارلمان به نمایندگی از مردم بر مشکلات و نابسامانی های دولت اضافه می کنند و همین وزرای غیر مسلکی هزاران میلیون پول ملت را اختلاس نموده و یا به باد فنا دادند.

 

وی افزود:  اکثریت وکلا تنها کارکرد شان ساختن بلاک های رهاشی و تقویت جیب شان بوده و ما مسئولیت دینی و انسانی داریم تا در انتخابات پیش رو از ورود چنین وکلای با رای خود جلوگیری کنیم.

 

حسین کاظمی؛ دانشجوی دانشکده خبرنگاری دانشگاه بلخ اظهار داشت:  ملت افغانستان از انتخابات گذشته تجربه تلخی دارد چون نمایندگان پارلمان اعتماد مردم را معامله کردند و منافع خود را بر ملت ترجح دادند.

 

این دانشجو ادامه داد: طبق قانون نامزد های شورای ملی دارای چند معیار است نخست تابعت افغانستان، تحصیلات و جرایم انسانی و جنگی انجام نداده باشد ولی متسفانه اینطور نیست وکلای قلدر جامعه، زیر پا کننده قانون و ده ها عیب های دیگر را با خود وارد خانه ملت می کند تقاضای من از مردم اینست که با آگاهی فردی را انتخاب نمایند تا حداقل برای بیداری ملت تلاش کنند.

 

عبدالغفور منتظر؛ محصیل علوم دینی عنوان کرد: جای تاسف دارد که بعضی ها با چند کپی تذکره نزد نامزد های انتخاباتی میرود تا برای خودشان اعتبار کسب کنند و زمانی که کار ما جای بند شد از ما دفاع نماید و از چنین نماینده ها توقع خدمت نداشته باشید.

 

محمد امین محصیل حقوق و علوم سیاسی گفت: پارلمان در حکومت های دموکراسی نوعی از قرار داد میان ملت و دولت می باشد که پارلمان در افغانستان در یک شرایط اضطراری شکل گرفته و از این نهاد چندان نتیجه مثبت نگرفتیم و ما قربانی نظام سازی دموکراتیک شدیم بناء نباید نسل های بعد از ما قربانی باشند.

 

امین افزود: ما با رای دادن از حقوق نسل های آینده باید دفاع کنیم و رای دادن ضمن این که حق یک شهروند است تکلیف دینی نیز می باشدو باید با انتخاب درست روند فعلی را تغییر دهیم.

 

فاطمه زحل حیدری؛ دانشجوی دانشکده ادبیات خاطر نشان ساخت: جنجال های تذکره الکترونی نمونه‌ای از ملت سازی است ولی با کشمکش های سیاسی ملت را آرام نمی گذارند تا ما یک ملت نشویم نمی توانیم که یک وکیل را انتخاب کنیم که برمنافع ملت کار کند.

 

گفتنی‌است: گفتمان دانشجویی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان از چهار سال بدین سو هر هفته روز جمع ساعت ۹ صبح در شهر مزارشریف برگزار می شود.