• تاریخ انشار: ۴ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 27523
  • 322 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رای یک فرد می‌تواند سرنوشت یک ملت را تغییر دهد

به گزارش خبرگزاری آوا، امروز (پنجشنبه، ۴ میزان) در یک گفتمان دانشجویی در کابل، “یارمحمد رحمتی” کارشناس دینی گفت که انتخابات یک موضوع مهم و اساسی برای جامعه است که شهروندان بعد از درنظر گرفتن ویژگی‌های یک نامزد، به وی رای دهند.   این عالم دین گفت که با توجه به اینکه جامعه افغانستان یک […]

به گزارش خبرگزاری آوا، امروز (پنجشنبه، ۴ میزان) در یک گفتمان دانشجویی در کابل، “یارمحمد رحمتی” کارشناس دینی گفت که انتخابات یک موضوع مهم و اساسی برای جامعه است که شهروندان بعد از درنظر گرفتن ویژگی‌های یک نامزد، به وی رای دهند.

 

این عالم دین گفت که با توجه به اینکه جامعه افغانستان یک جامعه اسلامی است، باید فردی که در راس جامعه قرار می‌گیرد دارای شرایطی باشد که برای رهبری یک جامعه مسلمان تعیین شده است.

 

آقای رحمتی گفت یکی از شرایط زعیمی که در راس جامعه اسلامی قرار می‌گیرد، صداقت اوست. که بنابر سخنان پیامبر اسلام، کسی که صداقت ندارد، نمی‌تواند به عنوان رهبر جامعه اسلامی تعیین شود.

 

این عالم دین بیان کرد؛ شرط دیگر رهبر جامعه اسلامی، خدامحور بودنش است که در عملکردش و گفتارش، خدامحوری وجود داشته باشد و بر اسلام ناب محمدی (ص) تکیه کند.

 

 

او گفت که شرط دیگر رهبری جامعه اسلامی، این است که باید نسبت به جامعه و مردمش مهربان باشد. چنانچه یکی از صفات پیامبر اسلام (ص) شفقت و مهربانی با زیردستانش بود.

 

وی همچنین ادامه داد؛ امروز در جامعه افغانستان، برخی از رهبران، خانواده‌هایشان در میان مردم و در متن جامعه نیست. که رهبر جامعه اسلامی باید درد مردم را درک کند و فردی که در اجتماع نباشد، رنج مردم را احساس نخواهد کرد.

 

این استاد حوزه عنوان کرد؛ انسان زمانی می‌تواند عدالت‌محور باشد، به مسایل قومی و مذهبی دامن نزند و بر اساس شعار قومی حرکت نکند.

 

رحمتی خاطرنشان کرد، صفت دیگری که برای رهبری این جامعه مشخص شده، شجاع بودن او است و افرادی که ترسو باشند، نمی‌توانند زعامت جامعه اسلامی را بر عهده بگیرد. کسی که مورد هجمه دشمنان قرار می‌گیرد و زود تسلیم می‌شود، صفات بارز یک رهبر خوب را ندارد.

 

این کارشناس مسایل دینی همچنین در بخشی دیگر از اظهاراتش گفت، با توجه به اینکه روزهای اندکی تا انتخابات باقی مانده، رای دادن و شرکت در انتخابات یک موضوع مهم و اساسی است.

 

وی گفت؛ حق رای به قدری مهم است که می‌تواند سرنوشت یک ملت را تغییر دهد و وظیفه ما این است که به رای خود اهمیت قایل شویم و با رای خود معامله نکنیم که متاسفانه امروز به این موضوع توجه‌ای نمی‌شود.

 

آقای رحمتی تاکید کرد؛ افراد باید معیارهای شرعی و دینی در ارتباط با زعیم آینده کشور را در نظر بگیرند. چون مسئولیت ویژه و خاصی نسبت به یک رای وجود دارد.

 

این عالم دین افزود: متاسفانه فردی که دارای شرایط رهبری جامعه افغانستان باشد، در حال حاضر وجود ندارد. امروز مردم افغانستان برای یک لقمه نان فریاد می‌کشند، اما رئیس‌جمهور و رئیس‌اجرایی بیش از ۵۰۰ مشاور دارد که بسیاری از مشاورانش را نمی‌شناسد.

 

او همچنین ادامه داد؛ در شرایط فعلی سوال سختی برای مردم ایجاد شده که وقتی یک از نامزدان ریاست‌جمهوری شرایط رهبر شدن را ندارد، باید به چه کسی رای داد و اگر فردی به قدرت برسد، چه دستاوردی برای جامعه خواهد داشت؟

 

او در پایان گفت وقتی که در بین نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، فردی اصلح و دارای ویژگی‌های رهبریت جامعه اسلامی وجود نداشته باشد، مردم باید از بین بد و بدتر، بد را انتخاب کنند.