• تاریخ انشار: ۴ حوت ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 24017
  • 652 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رسالت اصلی در سخنرانی، سخن زدن در راستای آگاهی و بیداری یک جامعه است

مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات می گوید که رسالت اصلی و مهم یک سخنران این است که جامعه را بیدار نموده و در آن به روشنگری و بصیرت افزایی بپردازد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) عصر روز جمعه، مرکز آموزشی “رویان شرق” برای اولین دور از فراغت فارغان […]

مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات می گوید که رسالت اصلی و مهم یک سخنران این است که جامعه را بیدار نموده و در آن به روشنگری و بصیرت افزایی بپردازد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) عصر روز جمعه، مرکز آموزشی “رویان شرق” برای اولین دور از فراغت فارغان دوره آموزشی فن بیان و اصول سخنرانی خود در این مرکز، با برگزاری محفلی با شکوه از برترین های این دوره تقدیر به عمل آورد.

 

سید عبدالله نایاب مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات و همچنان یکی از اساتید عرصه فن بیان و هنر گویندگی در این ولایت، طی سخنانی گفت: رسالت یک سخنران، سخنرانی در راستای آگاهی و بیداری جامعه است.

 

وی خطاب به فارغ التحصیلان این دوره بیان کرد: رسالت اصلی و مهم شما به عنوان گویندگان و سخنوران این است که جامعه را بیدار کنید و در جامعه به روشنگری و بصیرت افزایی بپردازید.

 

آقای نایاب همچنان علاوه کرد: جامعه اگر آگاه و بیدار شود، سپس پویا شده و اخلاق، آرامش، تعهد و پایبندی عمیق به امور دینی در جامعه حکم فرما می شود، جامعه پیشرفت نموده و بسوی بالندگی و پویایی حرکت می کند.

 

مسوول مرکز تبیان در هرات، دومین رسالت مهم یک سخنران را، تلاش برای وحدت و همدلی جامعه عنوان کرد و گفت: یک سخنران متعهد کسی است که با سخنانش اهانت به قشر و قوم خاصی ننماید و سخنان شما طوری باشد که بین جامعه مهربانی و الفت کاشته شود و نقاق و پراکندگی برداشته شود.

 

وی علاوه کرد: رسالت سوم یک سخنران این است که باید مبلغ یک تفکر و اندیشه شاخص بوده و هر موقع که سخنرانی می کند فکر و اندیشه ای سالم، شاخص و برتر را در جامعه تبلیغ کند.

 

این فعال امور فرهنگی همچنان خاطر نشان ساخت: رسالت دیگر و یا مهم ترین رسالت یک سخنور این است که حرف حق بزند، و باید در کنار جبهه حق ایستاده شود و پیامبر گونه مبلغ حق و حقیقت باشد و تلاش کند همواره حق گو، حق جو و طرفدار حق باشد.

 

در ادامه این مراسم، احمد حسین فکرت استاد این دور از فن بیان و اصول سخنرانی، فن سخنرانی و هنر گویندگی را برای تمام اقشار و اعضای جامعه لازم و ضروری خواند و گفت: در جامعه ای که تمام امور بر اساس ارتباطات استوار است، کلید این ارتباطات کلام و نحوه بیان می باشد.

 

او با اشاره به قول حضرت علی (ع) که فرمودند” انسان در زیر زبان‌خویش پنهان است” اظهار داشت: نحوه بیان یک ‌انسان شخصیت آن شخص را به نمایش می‌گذارد، چون انسان تا سخن نگوید شناخته‌ نمی‌شود.

 

او همچنان علاوه کرد: بیان و سخن خوب در تمام رشته ها نیاز مهم بوده و در طبابت، مهندسی، تجارت، فروشندگی، زندگی سیاسی، اجتماعی، خانوادگی و تمام ارتباطات دیگر موثر و تعیین کننده است.

 

گفتنی است که در اخیر این محفل، به فارغین تصدیق نامه و به سخنرانان برتر جوایز اهدا شد.