• تاریخ انشار: ۱۶ عقرب ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 22713
  • 547 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رسالت پیامبر(ص) از یک انقلاب فکری آغاز شد و نگاه بشریت را تغییر داد

به باور یک پژوهشگر مسایل دینی، رسالت عظیم پیامبر اکرم(ص) از یک انقلاب فکری آغاز شد و به تغییر نوع نگاه جامعه بشری به اعتقادات و باورها انجامید.   به گزارش آوا، به مناسبت فرارسیدن ۲۸ صفر؛ سالروز رحلت آخرین سفیر وحی الهی حضرت پیامبر گرامی اسلام(ص) و شهادت سبط اکبرش حضرت امام حسن مجتبی(ع)، […]

به باور یک پژوهشگر مسایل دینی، رسالت عظیم پیامبر اکرم(ص) از یک انقلاب فکری آغاز شد و به تغییر نوع نگاه جامعه بشری به اعتقادات و باورها انجامید.

 

به گزارش آوا، به مناسبت فرارسیدن ۲۸ صفر؛ سالروز رحلت آخرین سفیر وحی الهی حضرت پیامبر گرامی اسلام(ص) و شهادت سبط اکبرش حضرت امام حسن مجتبی(ع)، گفتمانی علمی پژوهشی تحت عنوان “از بعثت تا رحلت؛ رسالت پیامبر و مسؤولیت ما” از سوی خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل برگزار شد.

 

عبدالقادر حسنی اسراء؛ پژوهشگر مسائل دینی و کارشناس این گفتمان، فلسفه وجودی رسول گرامی اسلام(ص) را در جامعه ای که سیر قهقرایی چند صد ساله خود را پیموده بود و از نگاه مدنیت در درجه آخر جهان آن‌روز قرار داشت قابل تعمق و ارزیابی دانست.

 

به گفته او پیامبر(ص) در میان افراد جامعه وحشی و عاری از فرهنگ انسانی، مکتبی بنیان‌گذاری کرد که آموزه های آن در بستر تاریخ جریان یافت و تا قیامت نیز ادامه دارد.

 

به عقیده این فعال دینی، آغاز رسالت پیامبر(ص) از این لحاظ حائز اهمیت و قابل ارزیابی است که این دوران همراه بود با صدها مشکل در عرصه های مختلف؛ اما اینکه چگونه این نهضت از میان طوفان‌ها عبور کرد و زندگی بشر را رونق بخشید بیشتر باید مورد دقت قرار گیرد تا زوایای آن روشن شود.

 

آقای حسنی اسراء تاکید کرد که پیامبر(ص) با عقاید و افکار هزاران ساله جامعه بشری به مبارزه برخاست و با خرافات و باورهای جاافتاده مخالفت کرد و چراغ هدایت را از منبع وحی فراراه بشریتی در حال سقوط  قرار داد.

 

وی همچنین ابراز داشت: پیامبر در جامعه‌ای که بویی از اخلاق انسانی نبرده بود اخلاق انسانی را به بهترین وجه تشریح کرد و بربریت را از صحنه زندگی کنار زد.

 

این کارشناس مسایل دینی تصریح کرد: عواملی که دعوتگری پیامبر(ص) را هرروز پررنگ می کرد باورمندی خود حضرت به آنچه انجام می‌داد و عمل کردن به آنچه می‌گفت، بود و این روند مکتب‌اش را در جامعه بشری نهادینه کرد.

 

وی افزود: پیامی که در ابتدای دعوت پیامبر مطرح شد و رسالتش را در جامعه به اجرا گذاشت آغاز یک انقلاب فکری بود و حضرت تلاش کرد که نوع نگاه مردم نسبت به اعتقادات شان تغییر کند؛ زیرا در غیر آن‌صورت امکان پایه‌گذاری مکتبی توحیدی به نام اسلام نیست. به همین دلیل نیز شعار دعوتش را لا اله الا الله انتخاب کرد و این شعار تحولی در افکار ایجاد کرد و اساس اعتقاد به لات و عزی را درهم کوبید و به روی شکاف های طبقاتی خط بطلان کشید.

 

آقای حسنی اسراء ادامه داد: در جامعه ای که سیاه‌پوستان محکوم به بردگی بودند پیامبر با شعار لا اله اله الله از بلال حبشی یک صدای درخشان تاریخ و از اباذر غفاری صحرانشین یک سیمای ماندگار و محبوب می سازد  و از جامعه ای که در برابر منطق، هیچگاه سر کرنش فرود نیاورده بود یک جامعه انقلابی و آرمانی به تمام معنی ساخته و یک سیر مدنیت را بنیان گذاری می کند.

 

پیامبر اکرم با این شعار، مرزبندی‌های نژادی، طبقاتی و ملیتی را کاملاً از بین برد و هدف ارسال رسل و انزال کتب که همان قسط و عدالت و از بین بردن هر نوع اختلاف است را به نمایش گذاشت.

 

به باور او، عدالت در نظام اجتماعی یک اصل است که روابط انسان‌ها را با همدیگر تعدیل می کند. وقتی عدالت از زندگی برداشته شود جامعه محکوم به شکست است.

 

کارشناس گفتمان علاوه کرد: امروزه نیز هرچند بی عدالتی ها غوغا می‌کند؛ اما رسالت‌مندی پیامبر، قرآن پیامبر و راه و رسم آنحضرت وجود دارد و دلیلش هم نیازمندی انسان‌ها به این خط و این مسیر می باشد؛ اما بدبختی ها از ناحیه عملکرد مسلمانان است؛ زیرا نه تنها کارهایی را که باید انجام می‌دادند ندادند؛ بلکه عده ای قرائت‌های کاملا ضد و نقیض از اسلام ارائه کردند، خشونت و عمل‌های مذموم انتحاری را به دین نسبت دادند و نامش را هم جهاد گذاشتند؛ پس در چنین شرایطی نیاز است که علما و دانشمندان، اسلام را آنگونه که هست به جهانیان معرفی کنند.

 

او در پاسخ به اینکه تلاش بیست و سه ساله پیامبر(ص) برای رسیدن به‌خدا بود یا نجات مردم؟ گفت:  رسیدن به‌خدا و نجات مردم لازم و ملزوم یکدیگر است و هدف رسالت هردو بوده است.

 

به گفته آقای حسنی اسراء بر پایه نص قرآن کریم، پیامبر رحمت للعالمین است و در حقیقت او نجات‌دهنده بشر در تمام اعصار و قرون می باشد.