• تاریخ انشار: ۱۹ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13166
  • 675 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رسالت پیامبر بدون ولایت حضرت علی (ع) قبول نیست

مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف در مراسم گرامیداشت از عید غدیر گفت: طبق سوره مائده آیه ۶۷ ، رسالت پیامبر خدا بدون ولایت حضرت علی(ع) نا تکمیل و غیر قبول خداوند متعال است.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)_ مراسم گرامیداشت از عید غدیرخم در منطقه علی آباد […]

مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف در مراسم گرامیداشت از عید غدیر گفت: طبق سوره مائده آیه ۶۷ ، رسالت پیامبر خدا بدون ولایت حضرت علی(ع) نا تکمیل و غیر قبول خداوند متعال است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)_ مراسم گرامیداشت از عید غدیرخم در منطقه علی آباد شهر مزار شریف از طرف هیئت باب الحوائج عباس به همکاری دفتر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار گردید.

 

سید محمد موسوی؛ مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در سمت شمال که در این مراسم سخنرانی می نمود گفت: دو مسئله بسیار مهم در صدر اسلام اتفاق افتاده است که یکی مبحث رسالت پیامبر خدا(ص) که به پیامبری مبعوث شده است و دیگر موضوع ولایت است که حضرت علی(ع) جانشین پیامبر خدا انتخاب گردید.

 

وی با بیان اینکه رسالت پیامبر بدون ولایت حضرت علی (ع) قبول نیست در ادامه گفت: پیامبر اکرم صلی اللَّه علیه و آله پس از انجام مناسک حج، با جمعیت همراه خود، آهنگ عزیمت به مدینه نمودند در هنگام باز گشت در روز “هجدهم ذی‏الحجه”چون به غدیر رسیدند؛ فرشته‏ی وحی از جانب خداوند این آیه‏ی شریف را آورد: “یا اَیٌّها الرَّسُولَ بَلِّغْ ما اُنْزِلَ اِلیکَ مِنْ رَبِّکِ وَ اِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ ..”

 

موسوی در ادامه به ترجمه آیه پرداخته گفت: “ای رسول من، آنچه از خدا بر تو نازل شد به خلق برسان که اگر نرسانی تبلیغ رسالت و اداء وظیفه نکرده‏ای”. که طبق این آیه قرآن؛ رسالت پیامبر بدون ولایت حضرت علی (ع) قبول نیست.

 

آقای موسوی در ادامه در مورد ویژه گی های امام علی(ع) پرداخته گفت: ویژه گی های که حضرت علی(ع) دارد، آن ویژه گی ها فقط منحصر به حضرت است و دیگر هیچ کس از اول دنیا تا آخر آن نخواهد داشت.

 

وی در ادامه بیان کرد: یکی از ویژه گی های حضرت علی(ع) تولد آن در کعبه است که از اول دنیا تا حالا و بعد از این هم، هیچ کس این ویژه گی را نداشته و نخواهد داشت.

 

موسوی دومین ویژگی حضرت را، سبقت در ایمان بیان کرده گفت: حضرت علی(ع) از مردان اولین کسی بود که به پیامبری رسول خدا(ص) اقرار نمود.

 

وی در ادامه گفت: یکی دیگر از ویژه گی های حضرت، ضربت شمشیر آن در جنگ خندق بود که ثواب یک ضربت شمشیر آن به روایت حدیث، ثوابش برابر است از عبادت تمام جن و انس.

 

موسوی هم چنان دادن انگشتر به فقیر را یکی دیگر از ویژه گی های آن حضرت عنوان نموده در ادامه تصریح نمود: وقتی فقیر در مسجد، طلب حاجت کرد؛ هیچ کس به وی کمک نکرد در همین حالت حضرت که در حال نماز بود؛ گدا را به انگشتر دست خود اشاره کرده و او را به وی بخشید. در این جا بود این آیه در شان حضرت نازل گردید: اِنّما وَلیّکم الله و رسوله والّذین آمنوا الّذین یقیمون الصّلوه و یؤتون الزّکاه و هم راکعون» (سوره مائده، آیه ۵۵)

 

مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی در سمت شمال شهادت در مسجد را یکی دیگر از ویژه گی های منحصر به فرد حضرت عنوان کرده گفت: بهترین نوع مردن، شهادت است که حضرت در بهترین مکان (مسجد) در بهترین حالت (درحال خواندن نماز) و بهترین زمان (شب قدر) این دنیا را ترک کرده است.

 

نامبرده معصوم بودن حضرت را و هم چنان همسر و فرزندانش را یکی دیگر از ویژه گی های آن عنوان نمود.

 

وی هم چنان گفت: یکی دیگر از ویژه گی های حضرت علی(ع) این است که پیامبر خدا او را باب علم بیان کرده است(انا مدینه العلم و علی بابها).

 

قابل ذکر است که خواندن مولودی؛ سرود؛ مقاله، اجرای مسابقه و سخنرانی شامل این مراسم بود.