• تاریخ انشار: ۱۴ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7390
  • 1,086 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رسانه ها در مسیر خواست ملت و در خدمت ملت باشد

سیدحسن حسینی، رئیس دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، اولین سخنران سمینار یک روزه(امام خمینی”ره” و دنیایی که نردبان شد) بود.   این سمینار که به همت دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل و به مناسبت گرامیداشت بیست و هفتمین سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره)، برپا شده بود، پس از […]

سیدحسن حسینی، رئیس دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، اولین سخنران سمینار یک روزه(امام خمینی”ره” و دنیایی که نردبان شد) بود.

 

این سمینار که به همت دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل و به مناسبت گرامیداشت بیست و هفتمین سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره)، برپا شده بود، پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید به وسیله حجت الاسلام والمسلمین عبدالشکور فلاح، با سخنرانی سیدحسن حسینی ادامه یافت.

 

رئیس دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در باره «امام خمینی”ره” و رسانه، کارکردها و اثرگذاری ها» سخنان خود را ارائه کرد.

 

او گفت: رسانه ها امروزه یکی از مهمترین وسائل و تکنولوژی های روز دنیا می باشند که نقش مهمی را در ابعاد مختلف زندگی بشری بر عهده دارند، طوریکه در گذشته، چنین مرسوم بود که قدرت‌های بزرگ برای تسلط بر سایر کشورها به لشکرکشی و تحکم نظامی مبادرت می‌کردند، ولی در عصر حاضر به جای صرف وقت و هزینه‌های گزاف، برای رسیدن به اهداف شوم خود، از طریق کنترل اهرم‌های فرهنگی اقدام می‌کنند.

 

آقای حسنیی افزود که امروزه به جرات می توان گفت که رسانه‌های جمعی، از میان تمامی ابزارها و فنون جدید، بیشترین تأثیر فرهنگی را دارند و این رسانه‌ها در پیدایش عادات تازه، تغییر در باورها، رفتار، تکوین فرهنگ جهانی و نزدیک کردن جوامع و ملل، سهم شگرفی دارند.

 

سید حسن حسینی خاطر نشان کرد که برخی از اندیشمندان مسائل ارتباطات، معتقدند که صاحبان مراکز اطلاع رسانی بین المللی، از چنان قدرتی برخوردارند که هیچ یک از سرداران نظامی تاریخ، صاحب چنین قدرتی نبوده اند؛ چراکه مالکان وسایل ارتباط جمعی جهان، بدون آن که سپاه و لشکری در اختیار داشته باشند، با استفاده از شیوه های پیچیده و پنهان، در نحوه تصمیم گیری های سیاسی و اجتماعی مردم تأثیری بی نظیر دارند و تحولات مختلف جهانی را عملا هدایت و رهبری می کنند.

 

رئیس دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل گفت که اهمیت مساله رسانه ها به نحو بسیار روشنی در سخنان امام (ره) مورد بررسی قرار گرفته است. به طوریکه یکی از مسائل مهم مطرح شده در وصیت نامه سیاسی- عبادی امام خمینی (ره) نیز مساله اهمیت رسانه ها در عصر حاضر است.

 

آقای حسینی افزود: به باور امام خمینی(ره)؛ حرکت در مسیر خواست ملت، اساس کار مطبوعات و رسانه‏ ها می باشد. به طور کلى در هر کشورى مطبوعات آن کشور و تلویزیون و رادیوی آن کشور، باید در مسیر آن ملت و در خدمت ملت باشد.

 

همچنین وی با اشاره به نقش مطبوعات در تربیت جامعه و انعکاس آرمان ملت از دیدگاه امام راحل گفت: نقش مطبوعات در کشورها منعکس کردن آرمان‏هاى ملت است، مطبوعات باید مثل معلمینى باشند که مملکت و جوانان را تربیت و آرمان ملت را منعکس میکنند.

 

به فرموده امام راحل؛ مطبوعات باید یک مدرسه سیّار و یک بنگاه هدایت باشند و نقش رسانه‏ ها و مطبوعات در معرفى اسلام واقعى و پذیرش فطرت‏هاى سالم خیلی هم مهم است و مسؤولیت مطبوعات در هدایت جوانان ارزنده است.

 

این فعال رسانه ای با تشریح یکی از فرازهای سخنان امام خمینی(ره) گفت: در این دنیاى مسموم که نفس کشیدن در آن مرگ تدریجى است، تکلیف ملت‏هاى در بند این ابرقدرت‏ها و انگل‏هاى آنان چیست؟ باید بنشینند و این صحنه‏ هاى جنایتکار را تماشا کنند و با سکوت مجال دهند که دنیا در آتش بسوزد؟ آیا روحانیون، نویسندگان، گویندگان، روشن فکران ، متفکران از هر ملت و مذهب که هستند، در این زمان تکلیفى انسانى، مذهبى، ملى و اخلاقى ندارند و باید نقش تماشاگر را در کشورهاى خود ایفا کنند؟ و یا آن که باید این سران و سردمداران با گفتار و نوشتار خود، ملت‏هاى مظلوم در بند را بسیج کنند تا ستمگران را از صحنه خارج نمایند و حکومت را به دست مستضعفان بسپارند، چونان که در ایران با همّت آن ملت بزرگوار انجام شد.